Fesleğen Kediler İçin Zararlı Mı?

Sofralarımızdan hatta saksılarımızdan eksik olmayan fesleğen bitkisi kediler için zararlı olabilir mi? Tezgahta bir saksıda yetişen fesleğeni kedinin yediğini bir düşünsene? Ya fesleğen kediler için zararlıysa? Haydi, birlikte öğrenelim! 

fesleğen kediler

 

 

Fesleğen sofralarımızdan eksik olmayan bitkilerden biri. Tabi seveni de var sevmeyeni de… Sadece çeşitli yemeklerde değil, geleneksel tıpta bile kullanılıyor.  Ayrıca, açık bir bahçede veya bir evin içinde bir saksı veya kapta büyümesi nispeten kolay. Fesleğeni bahçende veya evinde yetiştirme kararı aldın diyelim ki. Peki kedin? Fesleğen kediler için zararlı bir bitki mi?

Fesleğen Kediler İçin Güvenli mi?

Fesleğenin tatlı ve keskin bir aroması ve tadı olur. Tek başına koku, kedini bir veya iki parça deneyecek kadar meraklandıracaktır. İçini rahatlatalım. Uzmanlara göre fesleğen kediler için zararlı değil. 

Fesleğen aslında Ocimum Basilium’un ortak adı. Lamiaceae familyasına ait bir bitki. Yaygın olarak nane ailesi olarak bilinen bu bitki ailesi aynı zamanda kedi nanesi, lavanta, adaçayı, biberiye, kekik, melisa ve tabii ki nane içerir.

Fesleğenin Kedilerin Sağlığına Faydaları Var mı?

Fesleğen; A vitamini, K vitamini, demir, manganez ve kalsiyum içerir. Kalorisi de oldukça düşük. İnsanlarda kan şekeri seviyelerinin sabit tutulması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kaygının azaltılması ve hafızaya yardımcı olmak için kullanılır. Ancak bu iddialardan herhangi birinin kanıtı zayıf.

Yine de fesleğen kedilerde benzer etkilere sahip olabilir mi? Kedilerin günlük diyetlerinde hayvansal protein gerektiren zorunlu etçil hayvanlar olduğu unutulmaması gereken bir gerçek. İnsanlar, hatta kendilerini “etçil” ilan edenler bile aslında omnivor. Yani sindirimimiz bir kedininkinden farklı çalışır. Kediler fesleğeni senin gibi sindiremeyebilir. Bu, kedinin fesleğende bulunan vitamin ve mineralleri insanlar gibi ememeyebileceği anlamına gelir.

fesleğen kediler

Kedine Fesleğen Vermeyle İlgili Potansiyel Sağlık Endişeleri

Fesleğen kediler için tamamen zehirli olmasa da kedine yedirmeden önce bilmen gereken şeyler var. Çünkü, kediler zorunlu etçil hayvanlar. Taurini kendi başlarına sentezleyemedikleri için diyetlerinde hayvansal proteinden gelen taurine ihtiyaç duyarlar. Bu, kedilerin diyetlerinde çok fazla bitki veya sebze gerektirmediği anlamına gelir.

Bir fesleğen yaprağını biraz kemirmek muhtemelen kedinin günlük beslenmesini o kadar fazla bozmaz. Ancak çok fazla fesleğen beslenmesinde dengesizliğe yol açacaktır. Kedin çok fazla fesleğen yerse, kusma ve ishal dahil olmak üzere mide-bağırsak rahatsızlıklarına da yol açabilir. Nadir durumlarda, bir kedinin fesleğen alerjisi olabilir. Bu kusma olarak kendini gösterir. Ancak aynı zamanda kurdeşene, şişmeye ve hatta nefes almada zorluğa da yol açar. Fesleğen esansiyel yağı, karaciğer hasarına yol açabilen sentetik fenollerde yüksek. Bu nedenle kedilerde kullanımından kaçınsan iyi olur.

Kediler Hangi Fesleğen Türlerini Yiyebilir?

Fesleğen kediler için toksik olmadığı için, bir kedinin yiyip yiyemeyeceği tek bir fesleğen yok. Taze fesleğen, kurutulmuş fesleğene göre daha az güçlü ve keskin bir tada ve aromaya sahip olur. Vitaminler ve mineraller taze fesleğende kuru fesleğenden daha küçük konsantrasyonlarda da bulunur. Bu nedenle araştırılmamış olsa da, bir kedinin günlük besin dengesinin büyük miktarlarda taze fesleğen yerine kuru fesleğen ile daha hızlı bozulması mümkün.

Bu nedenle, kedin için bir fesleğen yaprağını araştırmak için kemirmek güvenli olsa da, bu bitkiyi kedinle düzenli olarak paylaşmaktan kaçınmak muhtemelen en iyisi.

Paylaşan heymypet