Farklı Muhabbet Kuşları Var Mı?

Papağanlar da bir muhabbet kuşu mu? Farklı muhabbet kuşları var mı? Muhabbet kuşlarının genel özellikleri neler? Uzmanları dahi tartışmaya iten bu sorunun cevabını birlikte inceleyelim.

farklı muhabbet

 

 

Muhabbet kuşları sınıflandırılabilecek yüzlerce kuş türünden sadece bir tanesi. Tüm papağanlar muhabbet kuşu değil. Papağan/muhabbet kuşu tartışması, deneyimli kuş yetiştiricileri için bile kafa karıştırıcı. Hatta birçok kuş uzmanının aynı fikirde olmadığı bir tartışma. Dolayısıyla farklı muhabbet kuşları var. Ancak bu kuşların neye göre ayrıldığını daha detaylı ele almak gerek.

Muhabbet Kuşları Hakkında

Genel olarak, muhabbet kuşu olarak adlandırılabilecek kuşlarının uzun bir kuyrukları olur. Genellikle Macaws, Amazons ve Cockatoos gibi büyük papağan türlerinden daha küçük kancalı gagaları olur. Bahsettiğimiz kuş türü tipik olarak oldukça zeki canlılar. Ayrıca eğitilmesi kolay ve çoğu mükemmel şekilde konuşur. Hatta bazıları insan konuşmasını taklit etmede daha büyük papağan türlerinden daha yetkin olur.

Belirli muhabbet kuşlarının ayrılabileceği birkaç farklı grup var. Bu gruplardan biri, Hint Boğazlı  Bıyıklı İskenderiye Muhabbeti ve Erik Başlı gibi kuşları içeren Asya Muhabbet Kuşları olarak bilinir. Bu kuşların hepsi Hindistan, Endonezya, Sri Lanka ve yakınlardaki diğer topraklardan geliyor. Hepsi, Psittacula olarak sınıflandırılan türler ve vücut yapılarında benzer özellikler sergilerler.

Başka bir kuş grubuna Çim Muhabbet Kuşları denir. Bu kuşlar, Avustralya ve çevresindeki bölgelerden gelir. Bourke’s Parakeets, Scarlet Chested veya Splendid Parakeets ve Rosellas gibi türleri içerir. Grass Parakeet grubunun üyesi de Asiatic Parakeets gibi benzer vücut yapılarını ve özelliklerini paylaşır.

Bununla birlikte, bu kategorilerin hiçbirine uymayan birçok farklı kuş türü var. Bunların örnekleri arasında Lineolated Parakeet ve Red Rump Parakeet bulunur. Hatta bazı kuş uzmanları Conures’i muhabbet kuşları olarak sınıflandırmayı sever. Ancak bu kuş yetiştiricileri arasında oldukça tartışmalı bir nokta.

farklı muhabbet

Muhabbet Kuşlarının Ortak Özellikleri

Bu zeki kuşların ortak noktalarından biri, yüksek zekaları ve son derece sosyal yapıda olmaları. Aslında, etkileşim eğilimleri, onları evcil kuş isteyen insanlar için mükemmel bir seçim yapan şey. Bu kuşlar, bebekken elle beslendiğinde ve evcil kalmak için sık sık tutulduğunda sahiplerine çok güçlü bir bağ kurma eğiliminde olur. Son derece sevecen olurlar. Zamanlarının çoğunu insan arkadaşlarıyla geçirmeyi tercih ederler.

Muhabbet Kuşu Sahiplenme

Herhangi bir kuşu sahiplenmeyi düşünüyorsan, her gün kuşunla ilgilenmek ve sosyalleşmek için yeterli zamanınız olduğundan emin olman önemli. Herhangi bir konuşkan kuşunu kendi haline bırakmak, sağlık ve davranış sorunları olarak ortaya çıkabilen can sıkıntısı ve depresyona neden olur. Bununla birlikte, bu kuşlardan birine uygun şekilde bakma taahhüdünde bulunabilirsen, sana uzun yıllar neşe ve dostluk getirir. Yani ömür boyu sürecek sadık bir arkadaş ödülü kazanıyorsun.

Evcil kuş besleme hakkında daha fazla bilgi edinmek için, diğer yazılarımızı okumanı öneririz. Çünkü detaylı ele aldığımız pek çok sana yardım edecek içerik var. Aşağıda bu içeriklerimizden yalnızca birini senin için bırakıyoruz. İyi okumalar!

Paylaşan heymypet