Eyvah! Köpeğim Ödül Çubuğu Yuttu! Ne Yapmalıyım?

Ödül çubukları köpeklerin ağız ve diş sağlığından tutun da, eğitim süreçlerine kadar ciddi rol oynar. Kısacası köpeklerin hayatlarında olmazsa olmazdır. Ancak bazen küçük kazalar yaşanbilir. Bu durumda ne yapılması gerektiğini inceleyelim.

ödül çubuğu

Ödül çubuğu aniden yuttuğunda köpeğinin boğazını tıkayabilir. Bu gibi durumlarda acilen veterinere giderek köpeği muayene ettirmeli ve röntgen çektirmelisin. Veterinerinizle görüştükten sonra, bunun tekrar olmasını önlemek için evde yapabileceğin bazı şeyler de vardır.

Ödül çubuğunu çiğnerken köpeğini her zaman gözlemlemelisin. Olası kazaları önlemenin en iyi yolu budur. Yanında olmadığın zamanlar ulaşabileceği yere koymamalısın. Bunun yerine daha büyük ve yutmanın imkansız olduğu çiğneme oyuncakları kullanabilirsin.

Köpeğin Ödül Çubuğu Yutarsa Ne Yapmalısın?

Bu istenmeyen bir durum olsa da dünyanın sonu sayılmaz. Paniğe kapılmayıp soğukkanlılıkla hareket edersen kolayca atlatabilirsin.

İşte yapman gerekenler:

1. Veterinerinizi Ara

Bir ödül çubuğu yutmak mutlaka tıbbi bir acil durum gerektirmese de, ihtiyatlı davranmak ve veterinerinizi aramak çok iyi olur. Köpeğini muayene için getirmeni isteyecek ya da telefondan müdahalede bulunacaktır.

2. Köpeğini İzle

Bu kazayı yaşadıysanız önünüzdeki 24 saat kritik olacaktır. Köpeğine göz kulak olmalısın. Kusma, ishal veya aşırı salya akması gibi herhangi bir sıkıntı belirtisi göstermeye başlarsa hemen veterinerinizi aramalısın.

ödül çubuğu

3. Tekrarlanmaması İçin Tedbir Al

Köpeğin bir ödül çubuğunu yuttuktan sonra, ona daha fazlasını vermekten en azından bir süre kaçınmak en iyisi. Tekrar yutma riski doğabilir veya bağırsak tıkanmasıyla sonuçlanabilir.

Bundan sonra bir süre diğer çiğneme oyuncaklarını oynamasını sağlamalısın.

Ödül Çubuklarının Köpekler İçin Tehlikeleri

Ödül çubukları zararsız gibi görünse de, her evcil hayvan ebeveyninin bilmesi gereken riskli tarafları vardır.

Köpeğin çok büyük bir parçayı ısırırsa, kolayca boğulma riskiyle karşı karşıya kalır. Ek olarak, bu çubukların bazı köpeklerde sindirim sorunlarına da neden olabilir. Protein açısından çok zengin oldukları için bazı köpeklerde ishal veya kusmaya neden olabilirler. Son olarak da bakteriler için bir üreme alanı olabilir.

Düzgün temizlenmezlerse, köpeğini hasta edebilecek zararlı bakteriler barındırır. Her köpek ebeveyni, köpeğine vermeden önce bu çiğnemelerle ilgili riskleri bilmelidir.

Köpeğinin Ödül Çubuğu Yutmasını Nasıl Önlersin?

Bir köpeğin varsa, ona bir noktada ödül çubuğu vermiş olma ihtimalin yüksektir.

Bu uzun, kalın kurutulmuş çubuklar, her boyuttaki köpek için popüler bir çiğneme oyuncağıdır. Bunun nedeni de oldukça sağlam oluşları ve  uzun süre dayanmaları. Çoğu köpek onlara bayılır.

Ancak herhangi bir çiğneme oyuncağında da olduğu gibi, köpeğinin ciddi sağlık sorunlarına yol açacak bir parçasını yutma riski vardır. Yapman gereken ilk şey, köpeğine yalnızca onlar için doğru boyutta olan çubukları verdiğinden emin olmaktır.

Çubuk çok büyükse, onu bütün olarak yutmaya çalışma riskleri vardır.

Bu çubukların risk teşkil etmemesi için en az 15 cm uzunluğukta olduğundan emin olmalısın.

Paylaşan heymypet