Eyvah, Kedim Koltuğa Çiş Yaptı!

Evini kedisiyle paylaşan herkesin başına bu kaza en az bir kere gelmiştir. Kediler dönem dönem çeşitli nedenlerle çişlerini yapmak için kum kabından başka her yeri tercih edebilir. Ya da kum kabının temizliği aksadıysa, o günlük mecburen başka yeri kullanmak zorunda kalmış olabilir. Her durumda lekesi ayrı derttir, kokusu ayrı, ve iş tabii ki başa düşer. Peki kurtulmak için ne yapmalı?

KEDİM KOLTUĞA ÇİŞ YAPTI

Kedi çişi koltuktan nasıl çıkar? Eyvah koltuk kirlendi! Kediler normalde titizlikleriyle tanınır ve tuvalet alışkanlıkları da kolay kolay değişmez. Ama bazı durumlarda çeşitli sebeplerden tuvaletlerini kum kaplarının dışına yapabilirler. Bunun altında stres gibi psikolojik etkenler yatıyor olabilir, ya da fizyolojik birtakım sağlık sorunları sebep olabilir. Eğer bu sorun sık sık tekrar ederse kedilerin tuvalet eğitimi hakkındaki yazımıza göz atmanı ve bir veterinerine danışmanı öneririz.

AMONYAK? ASLA!

Kedi çişini temizlemek için asla kullanmaman gereken bir şey varsa o da amonyaklı temizlik ürünleridir. Çünkü kedi çişi de amonyak içerir ve kedilerin tuvalet alışkanlığı, kendi çişlerinin kokusunu takip ederek yine aynı noktaya yapmak üzerine kuruludur. Dolayısıyla onun çiş yaptığı halınızı silerken amonyaklı bir ürün kullanırsan, senin için kokusu ve lekesi giderilmiş olsa da durum onun için çok farklı olacaktır ve kendi çişi gibi koktuğu için birkaç saat sonra tuvaleti geldiğinde amonyak kokusunu takip edip yine o halının aynı köşesini tercih edecektir. 

Kedi çişi koltuktan nasıl çıkar

ÇÖZÜM ASLINDA ÇOK BASİT

Kedi çişi koltuktan nasıl çıkar sorusuna cevap aradık, peki ama kedi çişi kokusu nasıl giderilir diye sorduğunu duyar gibiyiz. Cevabı çok kolay ve net: sirke! Yarım bardak sirkeyi yarım bardak suyla seyrelterek kedinin çiş yaptığı noktaya döküp 5 dakika beklet ve sonra ıslak bir bezle sil. Tamamen kuruyunca da üzerine tamamını kaplayacak kadar karbonat serp ve birkaç saat beklet. Karbonat tamamen kuruduğunda ise elektrikli süpürgeyle karbonatı çekerek şöyle bir ortamı kokla 🙂 Kokunun ve lekenin tamamen geçtiğini umuyoruz ama yok geçmediyse, bu işlemi baştan sona tekrar etmeni öneriyoruz. İkinci seferde durum çözüldüyse ve sirke kokusundan hoşlanmıyorsan bir de örneğin yumuşatıcılı su gibi hoş kokulu bir karışımla aynı yüzeyin üstünden geçebilirsin.

Paylaşan heymypet