Evlerde Üçten Fazla Köpek Beslemek Yasaklanıyor!

Her defasında yeni bir heyecan ve umutla konu edindiğimiz hayvan hakları düzenlemesiyle ilgili sıcak bir gelişme var! Önümüzdeki iki haftalık süreç içerisinde TBMM’ye sunulması beklenen düzenlemede, evde beslenebilen köpek sayısı ile ilgili kısıtlamalar da mevcut.

evlerde üçten fazla köpek yasak olacak

Demirören Haber Ajansı’nın haberine göre, AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, HHK (Hayvan Hakları Kanunu) ile ilgili varılan son noktaya dair açıklamalar yaptı. Detaylı ve uzun soluklu bir çalışma sürecinin sonunda, kanun tasarısının bitmeye oldukça yakın olduğunu ifade etti. Tasarının tahminen iki hafta içinde Meclis Başkanlığı’na teslim edileceğini de ekledi. “Mirim” isminde bir köpeğe ebeveynlik yapan Zengin, bir hayvansever olarak hayvanlar için en mükemmelini yapmaya çalıştıklarını vurguladı. “Evlerde üçten fazla köpek beslemek yasak olacak” gibi eziyet durumlarına karşı önlemler, yeni yasa tasarısında yerini aldı.

Zengin, “Bu konu çok derin bir mesele ve çokça paydaşı var. İçişleri Bakanlığı, Hazine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,  Adalet Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile bizim hukukçu arkadaşlarımızın katıldığı çok geniş kapsamlı bir çalışma. En önemlisi, bu noktaya dair yaklaşımı tamamen değiştiren bir kanun teklifi olacak” diye konuştu.

TERK ETMENİN ARTIK BİR CEZASI OLACAK

Hayvan haklarına dair kısıtlayıcı ve ayrıştırıcı yaklaşımlar, patili dostlarımızın beden ve ruh sağlığını koruma konusunda yetersiz kalıyor. Özellikle 2014 yılında hazırlanan kanun teklifinde bu durumu gözlemlemek mümkün. Zengin’in açıklamalarına göre artık “sahipli” ve “sahipsiz” tanımlamaları kaldırılarak, “ev hayvanı” ve “evcil hayvan” ifadeleri kullanımda olacak. 

Zengin, “Hayvan sahiplenmeye önemli bir sorumluluk alanı getiriyoruz. Hayvanı sahiplendiğinizde artık ona ömür boyunca bakmayı taahhüt etmiş olacaksınız” dedi. Bununla bağlantılı olarak, patili dostlarımıza çipler takılacağını anlattı. Bu çipler aracılığıyla terk edilme vakalarının önüne para cezaları ile geçmeye çalıştıklarını belirtti. Böylece evcil hayvanların birer eşya veya obje gibi görülmesi mazide kalacak. Maruz kaldıkları keyfiyete dayalı eziyetlerden uzak tutulmaya çalışıldıkları aşikar.

HAYVANLARA KÖTÜ DAVRANIP İŞKENCE EDENLERE YAPTIRIM

Yasa tasarısında en çok dikkat çeken ve önem taşıyan değişik; kötü muamele, eziyet veya öldürme gibi hayvanseverlerin yüreğinin kaldıramadığı durumlarda hapis cezası yaptırımı oldu. Suçun ağırlığına göre 6 aydan 4 yıla kadar çıkabilecek hapis süresinin, 2 yılın üstünde olduğu takdirde ertelenmeden de muaf tutulacağı açıklandı. 

Zengin, açıklamalarında eziyet ve ızdıraba sebep olan durumlara kimi evcil hayvan alım satım senaryolarının da eklendiğinin altını çizdi. “Evcil hayvanların petshoplarda satılması ortadan kalkacak. Küçük kafeslerde bulundurarak satılması önlenecek. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın denetiminde satılabilecek” diyerek hayvanseverlerin gönlüne su serpti.

ÜÇTEN FAZLA KÖPEK MÜDAHALE SEBEBİ

Patili dostlarımızın para kazanma uğruna telef edildiği durumlarda da, bu davranışların sorumlularına kesilecek para cezaları sunulacak kanun sayesinde artırılacak. Kanunun kapsamının sadece kedi veya köpeklerle sınırlı kalmadığını da ifade eden Zengin, apartman dairelerine tıkılı kalmış onlarca hayvanın her açıdan önüne geçilmesi gerektiğini de belirtti. “Bir evin içerisinde maksimum 3 köpek bulundurulacak. Cinsi tükenen ve kasten bir canlının cinsini tüketene 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek. Hayvan dövüştürenlere ise 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilecek” dedi.

TBMM Başkanlığı’na sunulmadan önce muhalefet partilerinin de önüne götürülecek bu yasa tasarısı, birçoklarımızın artık durmasını istediği mühim konulara temas ediyor gibi gözüküyor. Biz heymypet ailesi olarak bu durumdan memnunuz. Özellikle yazarımız Cesur, bunun gibi hassas konuları korkusuzca kaleme alıyor. Örnek istiyorsan, bu yazısına bakabilirsin! Yasa tasarıları hakkında sen ne düşünüyorsun?

Paylaşan heymypet