Evden Çalışmak Kedilerin Ruh Sağlığına İyi Geliyor!

Yapılan yeni bir araştırmaya göre evden çalışmak kişiye ve kedisinin ruh sağlığına iyi geliyor. Hem kedin hem de senin için faydalı görülen bu çalışma sistemi hakkında bazı detayları ele aldık. Haydi hazırlan, anlatmaya başlıyoruz!

evden çalışmak

Evden çalışmak, kedilere olduğu kadar ebeveynlere de iyi geliyor. Yapılan yeni araştırma ile ortaya çıkan sonuç; iş ortamında bir kedi ile birlikte olmanın aramızdaki bağı güçlendirdiği yönünde. İş ortamında kedisiyle çalışan ebeveynler, kedileriyle de bağ kuruyor.

Genel olarak, ankete katılanların neredeyse tamamının (yüzde 96) bir kedi arkadaşıyla evden çalışmanın bir sonucu olarak ruh sağlıklarında bir iyileşme yaşadığını gösteriyor.

Uzmanlara göre, “Kediler bağımsız canlılar. Ancak mükemmel bir sevgi, destek ve dikkat dağıtma dengesi kuruyorlar. Kedileri ebeveynlerinin muhteşem iş arkadaşları oluyor ve sahiplerinin refahını artırdığı için iş günlerini daha keyifli hale geliyor”.

Şaşırtıcı bir şekilde araştırmalar, evden çalışma düzenlemesinin kedilere de fayda sağladığını gösteriyor.

“İlk araştırmalar, bir kedinin günde evde yalnız kaldığı saat sayısı ile olumsuz davranış arasında bir bağlantı olabileceğini gösteriyor. Tersine, gün boyunca kedinle daha fazla zaman geçirmek, davranış sorunları riskini azaltmaya yardımcı olur.”

Evden Çalışma Neden Kedi Ebeveynleri (ve onların kedileri) İçin İyi?

Artık bir kediyle evden çalışmanın hem sana hem de kedi dostuna fayda sağladığını biliyorsun. Peki ruh hali artışının arkasında ne var?

Duygusal Destek ve Arkadaşlık

Kediler değerli duygusal destek sağlar. Evden çalışmak genellikle yalnız geçirilen uzun saatlerden oluşur. Bu da izolasyon ve yalnızlık duygularına yol açar. Bir kedinin varlığı, arkadaşlık ve koşulsuz sevgi sunarak bu duyguları hafifletir. Yakınlarda bir kedinin olması, bir bağlantı duygusu yaratır ve yalnızlık duygularını azaltır. Nihayetinde, kedinin varlığı senin zihinsel sağlığını artırır.

Stres Azaltma ve Rahatlama

Yüksek stres seviyeleri, insan üretkenliğini ve zihinsel sağlığını önemli ölçüde etkiler. Neyse ki, kediler doğal olarak stres giderici canlılar. Sakinleştirici varlıkları ve yatıştırıcı mırlamaları kan basıncını düşürmeye ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olurlar. İş günü boyunca bir kediyle etkileşim kurmak için oyun oynamak veya sarılmak gibi kısa molalar vermek en iyisi. Bu sayede anında bir ruh hali artışı sağlanır. Tabii daha rahat bir çalışma ortamı yaratılmasına da katkıları kaçınılmaz.

evden çalışmak

İş-Yaşam Dengesi

Evden çalışmanın avantajlarından biri de sunduğu esnek zaman. Bununla birlikte, uygun sınırlar olmadan iş ve özel yaşam arasındaki çizginin bulanıklaşması mümkün. Bu da tükenmişliğe ve üretkenliğin azalmasına neden olur. 

Kediler, rutinleri ve ilgiye ihtiyaçları ile daha sağlıklı bir iş-yaşam dengesi kurulmasına yardımcı olur. Mola vermek, gerinmek ve işle ilgili olmayan faaliyetlerde bulunmak için nazik hatırlatıcılar olarak hizmet ederler. Hızlı bir oyun seansı veya kedinin keşiflerini izleyerek geçirilen birkaç dakika, zihnini canlandırır ve fazla çalışmayı önler.

Fiziksel Aktivite Artışı

Uzun saatler masa başında oturmak, fiziksel ve zihinsel sağlığını olumsuz yönde etkiler. Ancak evde bir kedinin olması hareket ve fiziksel aktiviteye teşvik eder. Kediler genellikle bizi oynamaya, kovalamaya veya etkileşimli oyuncaklarla meşgul olmaya davet ederek eğlenceli dikkat dağıtıcı şeyler sağlar. Kum kutusunu toplamak bile hoş bir mola olabilir! Bu kısa fiziksel aktivite anları sadece kedine fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda senin kan dolaşımını huzlandırır. Kedi dostunla düzenli hareket molaları, fiziksel sağlığa, gelişmiş zihinsel odaklanmaya ve genel üretkenliğe katkıda bulunur.

Farkındalık ve Mevcudiyet

Kediler anı yaşama konusunda oldukça ustalar. Tamamen anda kalma yetenekleri, insanlar için güçlü bir ders sayılır. Bir kedinin yanında çalıştığı zaman davranışları sana daha dikkatli olmanı, yavaşlamanı ve hayatın basit zevklerini takdir etmeni hatırlatır. 

Meraklarını, zarafetlerini ve oyunbazlıklarını gözlemlemek için bir dakikanı ayırmak, seni anda kalmaya teşvik eder. Durmadan düşünmenin veya gelecek endişelerinin neden olduğu stresi azaltır.

Evden çalışma söz konusu olduğu zaman, bir kedi günlük eziyetin ruhunu daha az ezici hissettirmesini sağlar. Bitmek bilmeyen ‘Zoom’ toplantıları ve akıllara durgunluk veren e-tablolar arasında, ara vermeyi ve kedinle bağlantı kurmayı unutma!

Paylaşan heymypet