Evdeki Kediler Arasındaki Saldırganlık Nasıl Çözülür?

Bütün taktikleri denesen de evdeki miniklerin bir türlü yıldızı barışmadı mı? Bu konuyu bir uzmanla görüştün mü? Veterinerinden alacağın tavsiyeler dışında bizim de birkaç önerimiz var. İzninle kediler hakkında derin bir mevzuya giriyoruz!

evdeki kediler

 

 

Üzücü ve sinir bozucu olsa da, aynı evde yaşayan kediler arasındaki kavgalar veterinerin yardımıyla önlenebilecek ve çözülebilecek bir sorun. Kedi davranışı karmaşık ve saldırganlığın ortaya çıkmasının çeşitli nedenleri olur. İşte evdeki kediler arasındaki saldırganlık sorununu çözmen için birkaç öneri…

Birlikte Yaşayan Kediler Neden Agresif Olur?

Saldırganlık bir tanı değil; normal kedi davranışının bir parçası. Kedilerde eksik sosyalleşme, insanlarla ve diğer hayvanlara maruz kalma, cinsiyet, sosyal bağlam, muamele, kişilik ve diğer birçok değişkenden güçlü bir şekilde etkilenir. Birlikte yaşayan kediler arasındaki saldırganlık, farklı nedenlerle çeşitli şekillerde ortaya çıkar. Korku, kaygı, tıbbi sorunlar, yeni bir kedinin uygunsuz şekilde tanıtılması ve kaynak eksikliği. Saydığımız sebeplerin tümünün evdeki kediler arası saldırganlığa katkıda bulunması mümkün.

Sosyalleşme Eksikliği

Sosyalleşme, bir kediyi etkileşimlerden keyif almaya ve diğer hayvanlar, insanlar, yerler ve aktivitelerle rahat olmaya hazırlama süreci. İdeal olarak sosyalleşmenin, yavru kedilerin 2 ila 7 haftalık “hassas dönemi” sırasında başlaması gerekir.

Pek çok kedi yeterli sosyalleşme alamaz. Bu nedenle, kendi türleriyle sosyalleşmemiş bir veya daha fazla yetişkin dahil olduğunda sorunların ortaya çıkma olasılığı daha yüksek. Bu kediler uygun deneyimlere sahip olmadıkları için normal kedi iletişimini ve görgü kurallarını anlamazlar. Haliyle başka bir kediyi gördükleri zaman yoğun ve uygunsuz tepkiler vermeleri muhtemel. Korku içinde kaçıp saklanırlar ya da diğer kediyi kişisel alanlarından uzaklaştırmak amacıyla saldırırlar.

Yeterli sosyalleşme sırasında hayvan, kendi türüne ve uygun şekilde sosyalleştiği diğer türlere karşı uygun sosyal davranışlar geliştirmesi gerekir. Bu, yaşamın ilerleyen dönemlerinde ifade edilen sosyal davranışları olumlu yönde etkiler.

evdeki kedilerYeni Bir Kediyle Tanışıyoruz!

Yeni kedini mevcut kedilerinle düzgün bir şekilde tanıştırmak çok önemli. Çünkü tanıştırmalar genellikle ilişkilerinin temelini oluşturur. Mevcut kedin diğer kedilerle birlikte yaşadıysa ve her zaman arkadaş canlısıysa sorun yok. Yeni kedini mevcut kedinle aynı alanda gezdirmek çok cazip bir fikir. Ancak kediler her zaman doğru yolu bulamazlar. Kedilerin olumsuz bir ilk buluşma ilişkileri zayıf bir temel oluşturur.

Kediden kediye geçiş yavaş yavaş yapılmalı ve her kedinin ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalı. Harika bir arkadaşlığa başlamaları için kedilerin hemen buluşmasını sağlama dürtüsüne direnmek zor. Ancak, eğer yeni kedini evde başıboş bırakırsan, pek de parlak olmayan sonuçlar olursa şaşırma. Seni uyarmıştık!

Yeni gelenin keşfetmesine izin verilirse, mevcut kedin kendi bölgesinin işgal edildiğini düşünür. Bu, yerleşik kedinin evinde kendini güvende hissetmemesine yol açar ve yeni kediye karşı saldırgan (saldırgan) olur. Bunun ikisine de faydası yok!

Kaynaklar için Rekabet

Çok kedili evlerde, kedilerin mama, su ve kum kutuları gibi önemli kaynaklara erişimini engellemesi alışılmadık bir durum değil. Kum kutuları, su, yiyecek, saklanma alanları, tüneyecek yerler, dinlenme/uyku alanları, oyun alanları, tırmalama alanları ve oyuncakları içeren çoklu ve ayrı temel çevresel kaynakların sağlanması önemli. Bu, sosyal gerilimi ve rekabeti azaltmaya yardımcı olur. Kediler arasındaki saldırganlığı önlemeye yardımcı olan seçenekler sunar.

Kedilerin yapmak isteyeceği son şey kavga etmek. Bunun yerine kediler birbirlerinden kaçmayı tercih ederler. Çünkü kavgalar yaralanmalara neden olur.

Tıbbi Konular

Kedinin evdeki başka bir kediye karşı davranışlarında ani değişiklikler olduğunu mu fark ettin? Kedindeki altta yatan tıbbi sorunları dışlamak için teşhis konulması gerek. Acı çeken kedilerde alışılmadık şekilde saldırganlık dönemleri yaşanır. Bir kedi, evdeki diğer evcil hayvanlar onlara yaklaştığında hırlamaya veya tıslamaya başlar ve genel olarak artan sinirlilik gösterir. Hipertiroidizm, diş hastalıkları, osteoartrit ve bilişsel işlev bozuklukları gibi diğer tıbbi durumlar da kediler arasında artan sinirlilik ve saldırganlığa neden olur.

Kediler Arasındaki Saldırganlık Nasıl Tedavi Edilir?

  • Saldırganlık, çeşitli koşullar altında farklı nedenlerle ortaya çıkan çok çeşitli karmaşık davranışları ifade eder. Erken müdahale en iyisi. Kediler arasında gerginlik ve/veya saldırganlık fark ettiğin anda yardım almak için veterinerle iletişime geç.
  • Kedilerini rahatsız eden tetikleyicileri belirle ve bunların en aza indirilmesi/ortadan kaldırılması için ortamı değiştir.
  • Doğal başa çıkma stratejilerine olanak tanıyan zengin bir kedi ortamı yarat. Evinde birden fazla besleme ve sulama istasyonu, birden fazla tırmalama direği olması iyi bir fikir.

  • Kedilerin oyun ve zenginleşme için bol miktarda uygun kaçış noktasına sahip olduğundan emin ol.
  • Kediler arasındaki saldırganlık hafif ila şiddetli olduğu zaman kedileri ayrı tut.
  • Karşı koşullandırma ve duyarsızlaştırma kullanarak stres ve kaygı belirtilerini yakından izleyip kedileri yavaş yavaş yeniden tanıt.
  • Ceza vermekten kaçın. Ceza, cezayı diğer kediyle ilişkilendirerek kediye diğer kediden daha fazla hoşlanmamayı öğretir. Bu da korku ve kaygının artmasına neden olur. Ayrıca evcil hayvanınla arandaki bağa da katkıda bulunmaz. Aksine aranız daha da açılır.

Paylaşan heymypet