Evcil Kuşuna Öğretebileceğin Harika Numaralar

Evcil kuşuna öğretebileceğin bazı numaralar olduğunu biliyor muydun? Sonuçta kuşuyla iletişim kurmayı kim istemez ki? 

evcil kuşuna öğretebileceğin

 

 

Tüm kuş severler, dünyanın tüylü arkadaşlarının ne kadar akıllı ve özel olduğunu bilmesini ister. Senin kuşunun yeteneklerini göstermenin harika bir yolu, onları gören herkesi etkileyecek bazı harika numaralar öğretmek. İlk başta evcil kuşunu eğitmek zor olacak. Ancak aşağıda özetlenen eğlenceli ve kolay numaralarla başlarsan, kuşuna her yaştan izleyiciyi memnun edecek sevimli numaralar öğretmenin ne kadar basit olabileceğine şaşıracaksın. Sadece zaman, uygulama ve sabrın kuşunun başarısının anahtarı olduğunu unutma! İşte evcil kuşuna öğretebileceğin harika numaralar!

1. Kuşuna ‘Yükselme’ Komutunu Öğret

Yükseltme komutu, evcil hayvanına öğretebileceğin en değerli ve temel komut. Hatta bizce tüm evcil kuşların bilmesi gereken bir şey. Pek çok kuş numarası, bir papağanın “yükselt” komutu bilgisine dayalı olur. Bu nedenle herhangi bir eğitim rejimine önce kuşuna bu numarayı öğreterek başlamak önemli.  Ona sadece daha etkileyici manevralar öğretmene yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda adım atmayı öğretmek, veteriner ziyaretleri, kafes temizleme süresi ve kuş sahipliğinin diğer birçok yönü sırasında da kullanışlı olur. Henüz yapmadıysan, mümkün olan en kısa sürede bu önemli komut üzerinde çalışmaya başlamak için zaman ayır.

Kuşunuzun komutla yukarı ve aşağı inmesini sağlamak, kullanımı çok daha kolaylaştırır. Kuşunuz için bazı sınırlar belirlemenize yardımcı olur. (Örneğin, kuşunu evinin kuş geçirmez olmayan alanlarından daha kolay çıkarabilir, geri getirebilirsin. Oyun salonuna veya kafesine vb.) Bir yavru kuşun varsa, muhtemelen oldukça işbirlikçi olur. Ancak yukarı ve aşağı komutlarıyla erken başlamak yine de iyi bir fikir. İşbirlikçi bir yavruyu eğitmek, sana pek çok olumlu pekiştirme sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kuşuna gelecekte daha fazla beceri kazandırmak için iyi bir temel oluşturur.

2. Kuşuna Selam Vermeyi Öğret

Kuşunuz ‘yükselt’ komutunda ustalaştığında, ona çok sevimli ve eğlenceli bir numara öğretmeye devam etsen iyi olur. Mesela nasıl ‘merhaba’ demek için selam verilir? Kuşuna selam vermeyi öğretmek, evcil hayvanına öğretebileceğiniz en hızlı ve en kolay numaralardan biri. Hatta herhangi bir kuşun ustalaşması için sevimli bir davranış. Kanatlı dostun nasıl adım atacağını bildiğinden emin olmanın bu numara için bir ön koşul olduğunu unutma ve tüylü arkadaşını numara eğitimi başarısından dolayı ödüllendirebilmen için yakınlarda bol miktarda lezzetli ikram olduğundan emin ol.

evcil kuşuna öğretebileceğin

3. Kuşuna Konuşmayı Öğret

Papağanların yaptığı en eski ve en sevilen numaralardan biri, insan sözcüklerini konuşmayı öğrenme yetenekleri. Bir papağana nasıl konuşulacağını öğretmek için popüler olan birçok farklı yöntem ve teknik var. Ancak iyi bir genel kural, sabır ve tekrarlamanın papağanları konuşmaya ikna etmenin en etkili yolları olduğu. Akılda tutulması gereken bir şey, tüm papağan türlerinin kelimeleri taklit etme yeteneğine sahip olmadığı ve bunu yapanlar arasında bazen tek tek kuşların bunu anlamayabileceği. Kuşunu olumlu ve umutlu bir tavırla eğitmeye başla ve yeterli alıştırma ile evcil hayvanınız bir gün kapsamlı bir kelime dağarcığıyla seni şaşırtabilir. Belki telefonda bile konuşurlar veya şarkı söylemeye başlarlar.

4. Kuşuna Tuvalet Eğitimi Ver

Bazı insanlar sana bir kuşa “lazımlık eğitimi” vermenin imkansız olduğunu söyleyecektir ve kelimenin tam anlamıyla, genellikle de öyledir. Bununla birlikte, kuşunu, belirlediğin bir yerde komut üzerine banyoyu güvenilir bir şekilde kullanması için eğitebilirsiniz ve aslında göründüğünden çok daha kolay. Evcil hayvanınla eğitim seansları yapmakta rahat olduğunda, tüylü arkadaşınızla bu kuş lazımlık eğitimi yöntemlerinden bazılarını dene.

5. Kuşuna Adını Öğret

Kuşunuza adını öğretmek için öncelikle senin ve evcil hayvanınızın oturup çalışabileceği sessiz bir alan sağlamanız gerekir. Onu korkutabilecek herhangi bir trafik olmayacağından ve odada TV ve radyo gibi dikkat dağıtıcı unsurların bulunmadığından emin ol. Evcil hayvanının kafesin dışındayken iyi bir şekilde muhafaza edilmesi için tüm pencereleri sabitle ve çalışırken odaya açılan tüm kapıların kapalı ve güvenli kaldığından emin ol.

Küçük kesilmiş meyve parçaları ve hatta ayçiçeği çekirdeği gibi lezzetli bir ödül kullanarak kuşunuzun adını ona sakince söyle ve hemen ödüllendir. Bu işlemi 15 dakikaya kadar tekrar tekrar yap. Adını her söylediğinde, kuşunun çok hızlı bir şekilde sana bir ödül beklentisiyle bakmaya başlayacağını fark edeceksin. Kuşun, onun için seçtiğin ismi her söylediğinde bunu güvenilir bir şekilde yapmaya başladığında, isme tepki vermeyi öğrendiğinden emin olabilirsin.

Dostuna adını hızlı bir şekilde öğrenmesini sağlamanın en iyi yolu, evcil hayvanından uygun bir yanıt alana kadar 15 dakikalık eğitim seanslarınızı günde 3 veya 4 kez tekrarlamak. Kuşuna eğitim seanslarını arasında uygun bir mola verdiğinizden emin ol. Böylece çok fazla ödüle doymaz ve küçük dersinizden sıkılmaya başlamaz. Evcil hayvanın için eğitim seanslarını kısa ve eğlenceli tutmak, evcil hayvanına ne öğretmeye çalışıyor olursan olun, sana en hızlı ve en kolay sonuçları verecektir.

Paylaşan heymypet