Evcil Kuşun Varken Tatil Mümkün Mü?

Ne tür bir evcil hayvanın olursa olsun, tatile çıktığında onları başıboş bırakma konusunda endişelerinin olması normaldir. Bazı kuşlar kendi başlarına çok fazla zaman geçirirken, çoğu kuş, sahipleriyle yakın ilişkiler kuran oldukça sosyal yaratıklardır. Peki evcil kuşun varken tatil mümkün mü? Gelin birlikte bakalım!

Tatile çıkmadan önce, kuşunun ayrılıktan dolayı travma geçirip geçirmediğini, onlara uygun şekilde bakacak birini bulup bulamayacağını veya döndüğünde sana kızıp kızmayacaklarını merak ediyor olabilirsin.

Ayarlamak Kolaydır!

Birçok insan, yeni yerlerin ve yeni bakıcıların evcil kuşlarına zarar vereceğinden endişe duyuyor. Eğer ayrılırlarsa, küçük kuşlarının bu süre zarfında yüksek kaygı yaşayacağını, korkacağını veya depresyona girip yemek yemeyi reddedeceğini düşünüyorlar. Aslında, bu endişe çoğunlukla temelsizdir.

Kuşlar, değişim zamanlarında iyi uyum sağlayan yaratıklardır. Esaret altındaki evcil kuşlar, vahşi meslektaşlarından çok farklı değildir. Vahşi doğadaki kuşlar, aile değişikliklerine, hava değişikliklerine ve hatta çağlar boyunca mevsimsel değişikliklere uyum sağlamaktadır. Doğada kuşlar esnek olmalı ve ayrıca her gün yeni problemler çözmeliler. Uyum sağlama onlara doğal gelir.

En İyi Kuş Bakıcısını Seçmek

Ne kadar uyumlu olmalarına rağmen, sen yokken evcil kuşunun biraz ilgiye ihtiyacı olacaktır. Kuşunun günlük ihtiyaçlarını karşılayacak kadar sorumlu olacak birini tanımıyorsan, birçok profesyonel evcil hayvan bakıcısı, kuşlar da dahil olmak üzere birçok egzotik evcil hayvan türüne mükemmel bakım sağlama deneyimine sahiptir. Birçoğunun daha kapsamlı ihtiyaçları olan hayvanlar için evcil hayvan bakıcılığı yapan yan işleri olduğundan, yerel veterinerlik ofislerindeki veteriner teknisyenlerine danışın.

Evden ayrılman gerektiğinde kuşlarına iyi bakılmasını sağlamanın iki yolu vardır. Kuşunu saygın bir kişiyle uçağa bindirebilir veya her gün birilerinin onlara bakması için gelmesini sağlayabilirsin.

Bazı insanlar günde birkaç kez birinin gelmesini tercih ederler. Çünkü bunun kuşu ve tüm eşyalarını başka bir yere taşımaktan daha az travmatik olduğunu düşünürler. Seçilecek en iyi yer, kuşunun en fazla dikkatli bakım sağlanacağı yerdir.

Tanıtımlar Veya Transferin Yapılması

Mümkün olduğunda, evcil hayvanının tatil macerasına başlamanın en iyi yolu, seçtiğin bakıcıyı sadece kuşunla tanışmak için bir akşam evine davet etmektir. Bu şekilde, düzenleme ile ilgili herhangi bir sorun olup olmadığını önceden öğrenebilirsin. Girişte, bakıcına en sevdiği yiyeceklerden oluşan akşam yemeğini, yeni arkadaşları hakkında onları rahatlatmak için evcil hayvanına bakıp konuşurken kuşu kafesine koymasını sağlayın.

Planını değiştirmek için hala zamanın varken bu maçı denemek önemlidir. Bazı iyi niyetli arkadaşlar aslında kuşlardan korktuklarının farkında olmazlar. Özellikle büyük gagalardan korkarlar. Evcil kuşları olmayan kişiler, tüylere alerjisi olduğunu öğrenir. Kafes kokularında sorun yaşarlar veya cıyaklama seslerinde zorluk çekerler. Bu sorunları, ilgili herkes için bir sorun haline gelmeden önce ortaya çıkarmak önemlidir.

Kuşunu yeni bir yere götürüyorsan, kafesin etrafına bir emniyet kemeri kayışı tak veya araba koltuğuna tak. Kafesler sürüş sırasında çok fazla sallanma eğilimindedir. Bu nedenle nakliye sırasında bunu aklında bulundur. Yolculuktan önce tüm su kaplarını çıkarmayı unutma. Araba yolculuğu sırasında görsel stresi azaltmak için kuş kafesini bir battaniyeyle örtmeyi düşün.

Kuşun İçin Bir Tatil

Kuşlar, diğer evcil hayvanlar gibi, ev benzeri koşullar için çok iyi anılara sahiptir. En sevdikleri yiyecekler, en sevdikleri manzaralar (kafeslerinin yanında tanıdık bir ev bitkisi gibi), ekstra oyuncaklar ve geceleri tanıdık bez kafesleri, bazı şeylerin değişmediğini hissetmelerine yardımcı olacaktır. Bakıcından kuşunla oynamak için yeni oyunlar bulmasını istemek de zenginleştirme için iyidir.

Evcil kuşunu bakıcının evine götürüyorsan, kuş kafesini nereye koyduğuna dikkat etmen önemlidir. Pencere korkulukları, elektrik kablosu kapakları ve potansiyel diğer tehlikeler ile kuşlar için güvenli hale getirilmeyen yeni yerler evcil kuşun için tehlikelidir.

Kuş bakıcının evinde başka bir hayvan veya kuş varsa, kuşunun kendi başına bir odada tutulması en iyisidir. Çünkü diğer canlılara alışmak herhangi bir evcil hayvan için zordur. Bu kademeli olarak yapılmalıdır. İdeal bir yer, açık, kapalı bir pencerenin yakınında, ancak odadaki tüm ısıtma ve soğutma elemanlarından uzaktadır.

Yuvana, Kuşuna Dönmek

Kuşundan uzakta olman, kuşuna göz kulak olamayacağın anlamına gelmez. Ne zaman seyahat etsen, kafesin durumu ve küçük arkadaşın hakkında gerçek zamanlı bir görsel elde etmek için görüntülü sohbeti kullan. Bu, eve dönene kadar sana daha fazla huzur verecektir. Kuşun da sesini duyarak rahatlayacaktır.

Ne kadar süredir uzakta olduğuna bağlı olarak, eve döndüğünde kuşundan biraz “harekete geçme” görebilirsin. Kuşun sana sırtını dönebilir veya bir süreliğine sana soğuk davranıyormuş gibi görünebilir. Ancak bu genellikle bir veya iki günden fazla sürmez. Çok geçmeden birbirinize hem gördüğünüz hem de öğrendiğiniz harika şeyleri ve tanıştığınız yeni arkadaşlarınızı anlatacaksınız!

Paylaşan heymypet