Evcil Kuşların Tuvalet Eğitimi

Evcil kuşların tuvalet eğitimi öğrenme ihtimali olduğunu biliyor musun? Peki bunu nasıl başaracaksın? İşte bilgiler…

evcil kuşların tuvalet

 

 

Evcil kuşlarla yaşarken öğrenmen kuşların etrafa pisleme durumu olduğunu bilmen gerek. İyi haber şu ki, pek çok kişi bilmese de evcil kuşların tuvalet eğitimi öğrenme yeteneği var. Bu bir gecede gerçekleşmeyecek ve bir kedi veya köpeğe eğitim vermekten biraz daha karmaşık. Ancak çoğu sahip bu tür bir eğitimin faydalarının çabaya değer olduğunu düşünüyor.

Kendini Eğit

Kuşuna tuvalet eğitimi vermenin ilk adımı kendini eğitmek. Her gün evcil hayvanınla etkileşime girdiğinde, kuşun kendini rahatlatmadan önce size vereceği “sinyallere” çok dikkat et. Bunlar, duruştaki bir değişiklik, kuşun gözlerindeki belirli bir “bakış” veya kuyruk tüylerinin kabarması kadar hafif belirtiler. Bazı kuşlar uzun süre aynı yerde sessizce oturdukları zaman huzursuz olurlar ve bu onların tuvalete gitmeleri gerektiğinin işareti. Her kuş farklı ve bu nedenle farklı vücut dili kullanır. Ancak kuşunu tanırsan, onu anlaman uzun sürmeyecek.

Dikkat Etmek

Dikkat etmen gereken bir diğer husus da kuşunun dışkılama sıklığı. Birçok kuş, tuvaleti her beş veya 10 dakikada bir kullanır. Ancak yine de bu oldukça kişisel bir tercih. Kuşunu izlersen, tuvalet alışkanlıklarında bir düzen görmeye başlarsın. Böylece kaka yapmaları arasında geçen süreyi not etmen mümkün olur.

evcil kuşların tuvaletGidilecek Yerleri Bul

Kuşunun doğal tuvalet programı hakkında iyi bir fikir edinmek ilk adım. Ardından tuvalete gitmek için doğru yerleri öğretmen gerek. Yapılacak ilk şey kuşunun tuvaletini nerede yapmasını istediğine karar vermek. Kararın ne olursa olsun, mümkün olduğunca buna bağlı kalmak önemli. Pek çok kuş sahibi, evcil hayvanlarını bir parça atık kağıt üzerinde tuvalet yapma konusunda eğitir. Çünkü kağıt en kolayca temizlenen şey. Topla ve çöpe at. Bitti gitti…

Doğru yeri seçtiğin zaman yapmanız gereken tek şey, tuvalete gitme zamanı geldiği zaman kuşunu oraya götürmek. Kulağa basit geliyor, değil mi? İşin püf noktası, kuşun tuvaleti kullanma ihtiyacını önceden tahmin etmek. Bu noktada kuşunun tuvalet alışkanlıklarını bilmek devreye girer. Kuşunun normal kadar sık ​​kaka yapması gerekmediği zamanlar olması normal. Eğer kuşunun tuvalet alanında bir veya iki dakika tutulduktan sonra kaka yapmadığını fark edersen, oynamaya devam etmesine izin verin. Üzerinden bir ila üç dakika geçtikten sonra tekrar dene.

Övmek

Dostun tuvaletini doğru yerde yaptığı zaman, onu nazik sözlerle ve lezzetli ikramlarla övmeyi unutma. Zaman geçtikçe doğru yere kaka yapmanın büyük ödüller getirdiğini anlamaya başlayacak. Ancak bu, aylarca süren bir eğitim gerektirir. Bu nedenle kuşunun birkaç kaza yapması durumunda şaşırma ve evcil hayvanına kızma. Unutma, kuşunun beden diline ve programına dikkat etmek ve kuşu tuvaleti için uygun yere götürmek senin sorumluluğun.

İstikrar ve bol miktarda olumlu destekle, birçok kuş tuvalet eğitimine oldukça kolay bir şekilde başlar. Doğru tuvalet noktasını hızlı bir şekilde öğrenir.

Paylaşan heymypet