Evcil Kuşlar İçin Vitamin Açısından Zengin Gıdalar

Hepimiz evcil hayvanlarımızı vitamin açısından zengin gıdalar ile beslemek isteriz. Çünkü biliyoruz ki ne kadar sağlıklı beslenirse o kadar iyi gelişir. Peki, evcil kuşlar için vitamin deposu olan gıdalar hangileri? Birlikte öğrenelim ve bu besinleri onların beslenmesine dahil edelim!

evcil kuşlar için vitamin

 

 

Evcil kuşunu beslediğin yiyeceklere dikkat etmen çok önemli. Çünkü bir kuşun sağlığı büyük ölçüde beslenmesinin kalitesine bağlı. Taze, besin açısından zengin yiyecekler seçmek, aynı zamanda kuşunun sağlığı için olumlu bir şey yapmak demek oluyor. Ayrıca sağlıklı besinler evcil hayvanına eğlence ve çeşitlilik sunmanın harika bir yolu. Peki, evcil kuşlar için vitamin deposu yiyeceklerin hangileri olduğunu biliyor musun? Endişelenme senin için detaylı bir yazı kaleme aldık!

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, lahana ve marul gibi yeşil yapraklı sebzeler kuşlar için güvenli olan taze yiyecekler. Bu sebzeler; besin açısından oldukça zengin ve evcil bir kuşun beslenmesine büyük çeşitlilik sağlar. Vahşi doğada papağanlar normalde yapraklı bitki örtüsünün yanı sıra meyveler, kabuklu yemişler ve diğer temel besinlerle beslenirler. Örneğin ıspanak, bir kuşun sağlıklı deri ve tüylere sahip olmasına yardımcı olan faydalı omega 3 yağ asitleriyle dolu. Bu tür sebzeler, evcil hayvan kuşları için dengeli beslenmenin önemli bir parçası. Maalesef ebeveynler bazen bu durumu gözden kaçırıyor. Bu durumda bilgilendirmek için de devreye biz giriyoruz…

Kavun ve Karpuz

Kavunun insanlara yaşlanma karşıtı nitelikler sunduğu yıllardır biliniyor.  Aynı meyvenin evcil kuşuna da fayda sağlayabilecek başka birçok özelliği var. Kavun, karpuz ve hatta bal kabağı gibi kavunlar, kuşunun sindirim sistemi için iyi olan lif bakımından zengin meyveler. Ayrıca, evcil hayvanının sağlıklı bir bağışıklık sistemi oluşturmasına ve sürdürmesine yardımcı olan C vitamini açısından da zenginler. Çekirdeksiz kavun parçalarını kesmeyi ve kuşuna ikram olarak sunmayı dene. Ayrıca evde yaptığın eğlenceli kuş maması tariflerine kavun da eklemek iyi bir fikir.

evcil kuşlar için vitamin

Çilek, Böğürtlen ve Yaban Mersini

Bu meyveler, evcil kuşlarda sağlıklı tüylere destek sağlayan harika antioksidan kaynakları. Özellikle yaban mersini, kuşuna çok miktarda temel vitamin vermen için lezzetli bir adım. Yaban mersini, C Vitamini ve K Vitamini ile dolu olup, kuşun bağışıklık ve düzenleyici sistemlerine ek destek sağlar. Evcil hayvanına haftada birkaç kez yaban mersini vermende bir sakınca yok. Sadece evcil hayvanının bu lezzetli ikramlardan çok fazla keyif almasına izin vermemeye dikkat et. Çünkü bu meyveler, bazı kuşlar için sağlık sorunlarına yol açabilecek yüksek doğal şeker içeriğine sahip.

Fasulye ve Filizler

Fasulye ve filizler, herhangi bir evcil kuşun beslenmesinde bulunması gereken besinler. Oldukça da sağlıklı. Kuşun için protein sağlayan fasulye, yemesi eğlenceli ve lezzetli. Kuşun fasülye yemekten pek hoşlanmıyor mu? Onu denemeye ikna etmek için fasulyeleri meyve veya diğer daha tanıdık yiyeceklerle karıştırmayı dene. Muhtemelen işe yarar. Kuşun fasulyeden hoşlanmıyorsa, filizler kolayca bulunabilen, oldukça besleyici bir seçenek. Üstelik evde kendi filizlerini yapman çok kolay. İlkokulda mutlaka fasülye filizlendirmiş olman gerek. Diğer tohumları da aynı yöntemle filizlendirmen mümkün. Bu sayede iki-üç gün içerisinde kuşuna ikram edecek taze filizlerin olmuş olur.

Havuç

Taze havuçlar, birçok nedenden dolayı evcil kuşlar için harika bir ikram. Her şeyden önce, papağanlar ve diğer kuşlar için gerekli olan iyi görüşü desteklemeye yardımcı olan vitaminlerle dolu. İkincisi, çiğ havuç, kuşunun güçlü çene kaslarını kullanmasına yardımcı olacak en iyi taze yiyeceklerden biri. Herhangi bir taze meyve veya sebzede olduğu gibi, hastalığı önlemek için havuçları kuşuna vermeden önce iyice yıkamayı unutma. Kimyasallara ve böcek ilaçlarına maruz kalma riskinden tamamen kaçınmak istiyorsan, evcil hayvanın için organik havuç seç.

Paylaşan heymypet