Evcil Kuş Bulursan Ne Yapmalısın?

Dışarıda dolaşırken ağaçların içerisinde evcil kuş gördüğünde izlemen gereken yolları biliyor musun? Onun sahibine kavuşması için elinden geleni yapacaksın değil mi? Sana çok ihtiyacı var…

 

Herhangi bir türde bir evcil hayvanı kaybetmek travmatik bir deneyimdir ve herkes birinin tüylü veya tüylü arkadaşını bulup geri vereceğini umar. Kayıp evcil kuş sahiplerini zorlayan bir diğer unsur da, arama yarıçapını büyük ölçüde genişleterek uzun mesafeler uçabilmeleridir. 

Evcil kuş bulursan, kuşu sahibiyle yeniden bağlantı kurma şansını artırmak için ne yapabilirsin?

Evcil Kuşu Nasıl Anlarsın?

Merak ettiğin ilk şey, evcil bir kuş mu yoksa çok uysal bir yabani kuş mu bulduğunu nasıl anlayacağındır. Dikkate alınması gereken üç temel faktör; cins, davranış ve kimliklerdir.

Kuş Türü

Cins türleri konusunda uzman olmayabilirsin, ancak bulduğun kuş bölgene mi ait? Gözlemlerinle birlikte internette hızlı bir arama, bulduğun kuşun yabani bir kuş mu yoksa birinin evcil kuşu mu olduğu hakkında sana çok şey söyleyebilir.

Davranış

Bulduğun kuşun davranışı, onun kayıp bir kuş olup olmadığını belirlemede anahtar olabilir. Yabani kuşlar çok nadiren insanların üzerine iner veya doğrudan insanlara yaklaşır. Bununla birlikte, evcil kuş, insan bakımına ve etkileşimine alışıktır ve insanları yiyecek ve güvenlikle ilişkilendirebilir.

Kaybolmuş bir evcil kuşun, birinin omzuna konması, yakın bir yere konması ve dikkat çekmek için ötmesi olasıdır. Bütün bu davranışları sana gösteren bir kuş, kesinlikle evcil bir kuştur.

Diğer işaretler, bahçende, güvertende veya balkonunda beliren ve etrafta dolanan bir kuşu içerir. Yabani kuşlar yuvalarına dönerken veya uçuş düzenlerini sürdürürken, kayıp bir evcil kuş sadece barınak arıyor olabilir.

Kimlik

Tüylü arkadaşını bulup bulmadığını anlamada sana en büyük yardımımız; kuşta olan aksesuarları incele. Eğer bulduğun kuş bacak bandı takıyorsa, muhtemelen kuşun birine ait olduğunun açık bir işaretidir. Sıkça rastlanmayan sahipli kuş belirtisi ise, mikroçip takılmış olmasıdır. Söz konusu kuşu yakalayabilirsen, onu sahibiyle yeniden bir araya getirmek için gerekli bilgileri veterinerden alabilirsin. Belki veteriner bulunan mikroçip ile kuşu sahibine daha çabuk ulaştırır.

evcil kuş

Kayıp Bir Evcil Kuşun Sahibini Bulmak İçin İpuçları

Birinin evcil kuşunu bulduğunu anladıktan sonraki adım, tüylü yeni arkadaşını gerçek sahibiyle yeniden bir araya getirmektir. Kayıp bir kuşu evinde yeni ve parlak bir kafese sokmak isteyebilirsin, ancak acele etme. Çünkü, insanlar evcil kuşlarıyla tıpkı diğer evcil hayvanlarıyla olduğu gibi bağ kurar. Muhtemelen kayıp kuşunu bulmak için büyük çaba sarf eden bir sahibi var. Empati kursan iyi olur.

Ancak, evcil bir kuşun evden ne kadar uzakta olduğunu bilmen senin için zor olabilir. En iyi tavsiye, yerel olarak başlamak ve her yerde arama yapmaktır. Bir evcil hayvan kuşunun sahibini nasıl bulacağına dair birkaç fikir:

Yerel Gazetelerde ‘Bulundu’ İlanı Yayınlayın

Evcil hayvanın bulunduğunu göstermenin basit bir yolu; yerel gazetelere ‘bulundu’ ilanı vermektir. Çoğu hayvan sever gazetenin ücretsiz yayınlayacağı bu haber sayesinde, kısa sürede dostumuzu ebeveyni ile buluşturabilirsin. Unutmadan, ne kadar yerel gazete ile iletişime geçersen, o kadar hızlı yol alırsın.

Sosyal Medyayı Kontrol Et

Sahipleri, kaybolan kuşları için kayıp olduğuna dair  paylaşımlarda bulunur ve kayıp bir kuş bulan kişiler bu ilanları kontrol etmelidir. Eğer kuş ile karşılaştığın tarih ve konum gibi temel bilgileri paylaşırsan, ebeveyni kuşunu tanımakta daha emin olabilir. 

Veterineri Ara

Endişeli ebeveynler genellikle yerel bölgede bulunan veterinerleri arayıp, birileri kayıp kuş bulursa haber vermesini ister. Sen de, veterineri arayıp bulduğun kuş ile ilgili bilgi vermelisin. Unutma ki, veterinerler kuşu güvende tutmak için gerekli kaynaklara ve deneyime sahipler. Belki bu sayede daha çabuk ailesine ulaştırırsın. 

Ayrıca, veteriner bulduğun kuşun mikroçipi olup olmadığını kontrol edebilir ve görebilir. Eğer öyleyse, ulusal bir veri tabanı aracılığıyla ebeveyniyle doğrudan iletişime geçmek mümkün olabilir.

Bulduğun Evcil Kuşu Nereye Götürmelisin?

Evcil kuşun sahibini bulamıyorsan veya kuşa bakacak donanıma sahip değilsen, ne yapman gerektiğini merak ediyor olabilirsin. Kuşlar güvenli bir alana, uygun sıcaklıklara ve doğru beslenmeye ihtiyaç duyar. Bulduğun kuşa bakmaya devam edemiyorsan, onu güvenli bir alana veya güvendiğin birine bırakmalısın. Güvendiğin kişi kuşun sahibini aramak konusunda deneyimli ve kuşa uygun alanı yaratacak biri olmalı. 

Kuş Kurtarma Grubu

Bölgende yerel veya bölgesel kuş kurtarma grupları varsa, bunlar bulduğun evcil kuşu almak için ideal bir yer olabilir. Genellikle kuş bakma konusunda deneyimli kişilerin yer aldığı bu gruplar, kuş bulunduğunda nasıl bakılacağını da bilir. Ayrıca, kuşun sahibini bulmaya yardımcı olabilirler veya kayıp evcil kuşları beslemek ve sahiplenmek için bir sisteme sahip olabilirler.

Barınağa Bırakmak

Çoğu hayvan barınağı ve toplum kuruluşları, evcil bir kuş almak için ideal bir yer değildir. Tipik olarak, bu kuruluşlar köpekler ile kedilere odaklanır ve evcil kuşlar için deneyim veya kaynaklardan yoksundur. Bu seçenek listenizin en altında olmalıdır, ancak bulduğunuz evcil bir kuşu kendi başının çaresine bakması için vahşi doğaya bırakmaktan kesinlikle daha iyidir.

Kayıp bir evcil kuş bulursanız, kuşu sahibine kavuşturmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Evcil bir kuşu evine döndürme şansını artırmak için bu makaledeki ipuçlarını ve önerileri takip edin.

Peki, kuşunu kaybettiysen izlemen gereken yolları biliyor musun? Sana yardımcı olmayı çok isteriz!

evcil kuş

Evcil Kuşunu Kaybettiysen Ne Yapmalısın?

Çoğu evcil kuş sahibi için kuşlarının evden kaçması düşüncesi en kötü kabusudur. Bir kuş serbest kalırsa, bu tehlikeli bir durumdur. Çünkü evcil kuşların, açık havada kendine bakması mümkün değil.

Evcil hayvanının kaçmasını önlemenin en iyi yolu, kaçma ihtimallerini kapılar ile sınırlamaktır. Başka bir odaya geçerken bile kuşunun olduğu kapıyı kapatmalısın. Ancak, kuşun bir yolunu bulup kaçarsa, uygulaman gereken adımlar için sana yardımcı olacağız.

Kuşunu Kaybettiysen Hızlıca Harekete Geç

En önemli adımlardan biri zamanlama. Eğer kuşunun kaçtığını düşünüyorsa vakit kaybetmeden aramaya başlamalısın. Hızlı bir şekilde aramana yardım edecek bir ekip toplamak da kısa sürede bulmana yardımcı olacaktır. 

Eğer böyle bir ekip topladıysan; ağaç, evlerin çatısı ve direkler gibi kuşunuzun konabileceği yerleri aramakla başlasanız iyi olur. Kuşunun tüyleri belirgin bir renk skalasında olsa bile, ağaç yaprakları tarafından gizleneceğinden, ağacın her köşesini dikkatli incelemelisin. 

Yakınında duran bir arkadaşının kuşunuzu ararken bir havlu ver. Eğer seni görüp sana doğru uçmak isterse, konduğu anda havlu ile onu sarıp, tekrar kaçmasını engelleyebilirsin. 

Kuşun Gibi Düşünmeye Çalış

Kuşun, korkudan hareket edemeyecek kadar korkmuş mu? Bu gibi durumlarda, kafesini kuşunun bulunduğu yere mümkün olduğunca yaklaştırmak için bir plan yapmaya çalış. Tabii, bu plan sırasında gözün miniğin üzerinde olsun.

Kuşlar, genelde tanıdıkları kafesleri ve yiyecekleri gördükleri anda ona doğru giderler. Yine de, uzun ağaçlarda değil, iç mekanlarda yetiştirilen birçok evcil kuş, bu beceriyi öğrenmek zorunda kalmadıklarından senin sakin ve temkinli yaklaşman mühim.

Kaçma anında hareketlerini kontrol edemeyen kuşlar genelde nereye uçtuklarına dikkat etmez. Onun uçuş anını ‘kuşbakışı’ hayal etmeye çalış. Evden dışarı hiç çıkmayan kuşun acaba etrafını nasıl görüyor?

Onun seni kolaylıkla fark etmesi için parlak giysiler giymeyi tercih etmelisin. Kuşun ile kesintisiz görsel teması sürdürmen gerek. 

Eğer şanslıysan ve kuşunu bulduysan, ona doğru kafesini ve kendini yaklaştırırken tanıdık biri olduğunu anlaması için ona bildiği işaretler ver. 

Kuş tespit edildiğinde günün her saatinde kuşunu takip edecek bir ekip ayarla. Böylece, gözün hep onun üzerinde olur. Yağmur yağsa bile cesaretinizi kaybetmemelisin. Kuş tanıdık bir şey göremezse, onu aramak için harekete geçer. 

Kuşunun Kaçmaması İçin Alabileceğin Önlemler

Öncelikle kuşuna özgürlük becerileri öğretmek olası bir durumda acil kurtarman için daha hızlı yol almanı sağlayacaktır. 

Kuşunla bir işaret belirle ve ona gelmesini sağla. Parlak renkli bir konabileceği alan belirleyip en sevdiği yiyecek ile onu ödüllendirirsen bundan sonra hep o alana koşacaktır. Ayrıca kuşuna kapı üstlerinden, merdiven boşluklarından ve varsa ikinci kat balkonlarından sana doğru uçmasını öğretmeyi unutma.

Ve son olarak… Evcil hayvanının evden kaçmamasını sağlamak için, kuşun kafesin dışındayken insanları uyarmak için tüm kapılara GİRMEYİN işareti yapıştır.

Umarız tüm bu önerilere ihtiyaç duymaz ve kuşun ile mutlu bir yaşam geçirirsin.

Paylaşan heymypet