Evcil Kedilerin Sevilmekten Hoşlandığı 7 Yer

Evcil kedini çok sevdiğini biliyoruz. Sana söyleyeceğimiz şeyler sayesinde aranızdaki bağların daha da güçleneceğini düşünüyoruz. İşte evcil kedilerin sevilmekten hoşlandığı yerleri.

Evcil Kedilerin Sevilmekten

 

Birçok kedi evcil hayvan olmayı sever ve bunun hayalini kurar.  Bazıları ise temastan hiç hoşlanmaz ve yalnızlığı sever. Çoğu kedi, kendi şartlarında olduğu sürece biraz sevilmekten hoşlanır. Hiçbir kedi tam olarak birbirine benzemese de, kedilerin evcil hayvan olmaktan hoşlandığı ve hoşlanmadığı bazı alanlar vardır. Bir kedinin sevilme arzusu; geçmişine, kişiliğine ve seninle olan ilişkisine bağlıdır. Peki, kedilerin olmaktan hoşlandığı yerlerden sana bahsetsek? Bizce seninle arasındaki bağ daha da güçlenir.

Kediler Neden Evcil Hayvan Olmayı Sever?

Birçok kedinin insanlardan tarafından sevilmeyi sevmesinin birkaç nedeni var. Kediler kokuları ve feromonları iletmek için genellikle birbirlerini ovalayarak, burnunu sokarak ve tımarlayarak iletişim kurarlar. İnsanlarla iletişim kurmak için de aynı davranışları kullanabilirler. Bunlar genellikle sevgi ve şefkat belirtileridir. Bir kediyi severek, sevgiyi kediye geri iletmiş olursun.

Yavru kediler anneleri tarafından yalanarak ve emerek beslenirler. Bu eylemler, aşk hormonu olarak da adlandırılan oksitosinin yükselmesine neden olur. Oksitosin ayrıca sevgi etkileşimleri sırasında insanlarda ve kedilerde artar.

Birçok kedi evcil hayvan olmaktan hoşlanır çünkü bu iyi hissettirir. Diğer kediler, rahatsız edici veya tanıdık gelmediği için sevilmeye direnir. Kediler kişisel tercihlerinden dolayı sevilmekten hoşlanmayabilir. Ayrıca bu durum korku, acı veya sosyalleşme eksikliği ile ilgili olabilir.

Genel olarak, kedilerin güvendikleri insanlar tarafından evcilleştirilmekten hoşlanmaları daha olasıdır ve yabancılar tarafından sevilmeyi kabul etme olasılıkları daha düşüktür.

Evcil Kedilerin Sevilmekten

Kedi Nasıl Evcilleştirilir?

Basit görünebilir, ancak yapman gereken son şey, durumu değerlendirmeden hemen ortaya atlamak ve bir kediyi sevmeye başlamaktır. Bir kediyi evcilleştirmek istiyorsan, yavaş yavaş hareket et ve kedinin tepkisini izle.

 • Kedin değilse, önce kediyi evcilleştirmenin uygun olup olmadığını sahibine sor. Tabii varsa. Kediler genellikle yabancılara karşı güvensizdir ve korku ya da saldırganlık ile tepki verebilirler.
 • Sahibine, kedinin kaçınman gereken hassas veya ağrılı bölgeleri olup olmadığını sor. Kedinin evcil hayvan olmayı sevdiği belirli davranışlar olup olmadığını sor.
 • Önce kedinin sana yaklaşmasına izin ver. Kedinin peşinden gidersen, onun güvenini kazanma fırsatını kaybedebilirsin.
 • Elini rahat bir pozisyonda yavaşça tut, ancak kedinin yüzüne yaklaştırma.
 • Kedinin elini koklamasına ve seni “keşfetmesine” izin ver. Kedi eline veya bacaklarına sürtünebilir.
 • Kediyi yüzlerinin yanlarından nazikçe okşamaya başla.
 • Kedinin sana rehberlik etmesine izin ver. Sana daha fazla baskı uygulayabilir ve hatta elini vücudunun diğer bölgelerine yönlendirebilirler.
 • Vücudunda bir gerginlik fark edersen (veya tiz bir miyav, tıslama veya hırıltı) kediyi sevmeyi bırak.

Kediyle bir ilişki kurduktan sonra, onu başka alanlarda sevmeyi deneyebilirsin. Birçok kedi, aşağıdaki alanlarda güvenilir kişilerden sevilmekten hoşlanır;

 1. Yanakları
 2. Başlarının üstü
 3. Boyunları
 4. Çenenin altından
 5. Vücudun yanları boyunca
 6. Omuzlarından
 7. Kuyruğa doğru sırt boyunca

Kedi sevilmekten zevk alıyorsa, mırıldanmaya, yoğurmaya ve hatta salya akıtmaya başlayabilir. Bu alanların bazılarında sevilmenin bir kedinin bir an kendini iyi hissetmesine, ardından bir sonraki aşamada savunmasız veya aşırı uyarılmış hissetmesine neden olabileceğini unutma. Bazı kediler evcilleşirken aniden miyavlar, tıslar, hırlar, kaşınırlar veya ısırırlar. Buna aşırı uyarılma saldırganlığı veya sevilme kaynaklı saldırganlık denir.

Kedi sevecen hissediyorsa yan dönebilir ve karnını açığa çıkarabilir. Bu, kedinin rahat olduğunun bir işareti. Genellikle karınlarına dokunmak için bir davet değildir. Bununla birlikte, karınlarının ovuşturulmasından gerçekten zevk alan bazı kediler de var. Bu sizin kedinse, onu orada evcilleştirmeyi deneyebilir, ancak yine de dikkatli davranmalısın.

Bazı kediler, özellikle uzun tırnaklarınız varsa, hafifçe kaşınmaktan hoşlanırlar. Bu, yavaş yavaş başlamanı ve kedinin tepkisini ölçmeni gerektiren başka bir eylem.

Kaçınılması Gereken Bölgeler

 Kedileri okşarken anüs ve cinsel organlar gibi “özel” alanlardan uzak durmak önemli. Bu bölgeler kediler için rahatsız edicidir ve seni ısırması ile sonuçlanabilir. Kedin arka tarafını size gösterse bile bu bölgeleri sevmeyi denemeyin.

Tercihler kediden kediye değişir, ancak dokunulmaması gereken birkaç alan vardır. Her zaman istisnalar var, ancak çoğu kedi aşağıdaki alanlarda dokunulmak istemez:

 • Karın
 • Ayaklar ve bacaklar
 • Uyluk
 • Kuyruk, özellikle alt taraf

Kediye yakın değilsen ve kedinin bundan hoşlandığını bilmiyorsan, kedileri kucaklamaktan veya almaktan kaçınmak da iyi bir fikir. Kendi kedinin diğer kedilerin sevmediği şeylerden hoşlandığını görebilirsin. Diğer kedilerin de seninkiyle aynı şekilde sevilmek isteyeceğini düşünmen de hata olur.

Senin kedin en çok nasıl sevilmekten hoşlanıyor? Sence bütün evcil kedilerin sevilmekten hoşlandığı yerler aynı mı? Deneyimlerini çok merak ediyoruz.

Paylaşan heymypet