Evcil Hayvanların Tarihi, İnsan-Hayvan Dostluğunun Geçmişi

Tarihe bakıldığında, insanın bugünkü en iyi dostu olan evcil hayvanların aynı zamanda en eski dostlarımız olduklarını görüyoruz. Evcil hayvanlarla dostluğumuz ne zaman, nasıl başladı? Haydi zamanda bir yolculuk yapıp görelim…

evcil hayvanların tarihi

EVCİL HAYVANLARIN TARİHİ

Evcil hayvanların tarihi, neredeyse insanlık tarihi kadar eski. Evcil hayvanlarla olan ilişkimiz ne zaman başlamış olursa olsun, aramızdaki bağ bugün artarak güçlenmeye devam ediyor. Evcil hayvan endüstrisi istatistiklerine göre 2020 itibarıyla Amerika Birleşik Devletleri’ndeki evcil hayvan sayısı 300 milyonu aşmış durumda. Ülkemizde ise bu sayı bugün 20 milyonu geçmiş.

İnsanlarla hayvanların arasındaki bağın ilk ne zaman ve nasıl geliştiğine dair ipuçları aramak için arkeolojik kayıtlar tarandığında, ilk evcilleştirilen hayvanların köpekler olduğunu öğreniyoruz. Tarih öncesi çağlarda insanlar pek çok hayvanla kürkleri, etleri, güçleri için ilişki kurmasına rağmen, köpeklerle yalnızca dostlukları için etkileşime geçmiş. Oxford Üniversitesi’nde bu konuda bir proje yöneten Greger Larson, bu ilişkinin ne kadar eskiye dayandığını şu cümleyle açıklıyor:  “İlk evcil hayvanın ne zaman ortaya çıktığını sormak, biraz hayatın ne zaman başladığını sormak gibidir.”

ON BİNLERCE YIL ÖNCESİNE DAYANAN DOSTLUK

Günümüzün kanayan yarası, bebekken evlat edinilen evcil hayvanların büyüyünce sokağa bırakılması durumu, Larson’a göre  o çağlardan gelen bir alışkanlık. O çağlarda da insanlar evcil hayvanları büyüyünce eskisi kadar sevimli bulmayıp vahşi doğaya terk ediyorlarmış 🙁 Seni çok üzücü bu gerçekle yüzleşmek zorunda bıraktığımız için üzgünüz.

Larson ve meslektaşları son yıllarda köpeklerin Avrupa’da yaklaşık 16.000 yıl önce ve daha sonra yaklaşık 14.000 yıl önce Asya’da  iki ayrı kurt soyundan evcilleştirildiğine dair kanıtlar yayınladılar. Ancak bu ilişkinin başlangıcı daha eskiye dayanıyor olabilir. Çünkü Belçika Kraliyet Doğa Bilimleri Enstitüsü’nden Larson’un projesine katılan bir bilim insanı bazı veriler yayınladı. Veriler, Belçika’daki bir mağarada bulunan 32.000 yıllık köpek benzeri bir kafatasının muhtemelen dünyada bilinen ilk köpek olduğunu gösteriyor.

Romalılar yaklaşık 2000 yıl önce küçük süs köpekleri beslemeye başladılar. Bu köpekler başta herhangi bir faydaya sahip görünmeseler de, siyah sıçanlar Avrupa’yı istila ettiğinde insanlara büyük yardımları oldu. Öte yandan birkaç yüz yıl önce, Avrupa kraliyet ailesinin süs köpeklerini saklamak için özel cepli giysiler yaptırdığı söyleniyor. 

Gördüğümüz üzere bu dostluk, evcil hayvanların tarihi çok eski çağlara dayanıyor. İnsanlık var oldukça da güçlenerek sürecek gibi görünüyor… 

Paylaşan heymypet