Evcil Hayvanlarımızın Karakteri Bizimkine Benzer Mi?

Bu konuya cevap olabilecek birçok ata sözü var dilimizde. Üzüm üzüme baka baka kararır, körle yatan şaşı kalkar… Peki bu sözler konu evcil hayvanlar olunca da geçerli mi? Yapılan araştırmalara göre durum biraz karışık gözüküyor!

burçlara göre hayvan

Her gün aynı evin içerisinde patili dostlarımızla sürekli vakit geçiriyoruz. Bu da onların davranışlarını gözlemleme şansı tanıyor bize. Bazen bir bakıyoruz, evcil hayvanımız acayip bir hareket yapıyor. Mesela kedin usul usul gidip bir köşeye saklanıyor. Sonra bir anda oradan fırlayarak başka bir ev sakininin ödünü koparıyor. Aslında tam senlik bir munzurluk, öyle değil mi? Ya da köpeğin parkta onca şey varken gidip de ufak çocuklarla oynamaktan keyif alıyor. Tesadüf bu ya, sen de çok sevmez misin çocukları?  Böyle olunca evcil hayvanlarımızın karakteri bizimkine benzer mi diye sormadan edemiyor insan.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, evcil hayvan ebeveynlerinin %80’i dostlarının kendine has bir karakteri olduğuna emin. Sadece bununla kalmıyor, %55’i ise kendi karakterlerinin patili dostlarıyla benzerlik içerdiğini iddia ediyor. Bitmedi, herkesin patili dostlarında bulunduğuna inandığı birtakım özellikler de var!

EVCİL HAYVANLARIMIZIN KARAKTERİ ÇOK RENKLİ!

Patili dostlarımız araştırmacıların:

  • %64’üne göre zeki
  • %50’sine göre arkadaş canlısı
  • Yine %50’sine göre ilgi meraklısı
  • %57 oranında güven dolu
  • %51 oranında hiperaktif

evcil hayvanlarımızın karakteri

gibi karakter özelliklerine sahip! Fakat her şey güllük gülistanlık değil. Çünkü katılımcıların %30’u patili dostlarında kaygı bozukluğu olduğunu düşünüyor. Aynı zamanda %33’lük bir kısım ise dostlarının her şeyi büyütüp ilgi çekmeye çalıştığını belirtiyor. Son olarak %20’lik bir kısım, patili dostlarının “garip” olduğuna emin!

Peki bu benzerlik konusu ne olacak? Buradaki tartışmalar aslında biraz ebeveynlikle alakalı. Nitekim hayvan davranışı uzmanları, hayvanların bir ayna görevi gördüğünü söylüyor. Yani onlara nasıl yaklaşılırsa, davranışları da bu yönde etkileniyor. Özellikle çok ağır travmalar yoksa, bir köpeğin şımarıklığı, ebeveynin şımarıklığına da işaret edebiliyor. Ya da bir kedinin sevgi dolu karakteri, onu besleyip büyüten insanın sevgisine işaret. Yani konu: “Nasıl yetiştirirsen o karakterde olur!” cümlesinde son buluyor bir noktada.

Buna rağmen genel bir karakter haritası çıkarabilir miyiz? Yukarıdaki oranlar senin patili dostun için ne kadar geçerli? Bu araştırmalardan bağımsız olarak, aranızda özel bir bağ var mı? Bu soruları bir de kendin değerlendir bakalım.

Belki de evcil hayvanlarımızın karakteri ve bize benzerlikleri meselesi burçlarla ilgilidir! Evet doğru duydun, burçlardan bahsediyorum. Eğer istersen, köpekler ve burçlarla ilgili yazımıza göz atabilirsin. Yok ben kediciyim diyorsan, hiç sorun değil! Onun için kaleme aldığımız yazı da burada.

Paylaşan heymypet