Evcil Hayvanlar ve Müzik Terapisi: Evcil Hayvanını Sakinleştir!

Evcil hayvanlarımız zaman zaman çığırdan çıkabiliyor… Enerjilerini bir şekilde harcamayı başaramayıp etrafı dağıtıyorlar. Neyse ki bunun için dışarıda yaptığı gezintiler dışında başka çözümler de var. Mesela evcil hayvanlar ve müzik terapisi bir araya geldiğinde ne oluyor?

evcil hayvanlar ve müzik terapisi

Tekrar merhabalar. Uzun bir aradan sonra, müzik ve dostlarımız arasındaki ilişkiyi konu aldığım yazılarıma devam ediyorum. Bu seferki konum oldukça ilginç: Evcil hayvanlar ve müzik terapisi! Bu ikili bir araya geldiğinde ortaya olumlu ve terapik bir birliktelik çıkıyor. Mesela müzik, gök gürültüsü ve havai fişek gibi korkutucu ve rahatsız edici sesleri engelleyebiliyor. Ya da ayrılık anksiyetesi veya uyuşuk bir evcil hayvanı “canlandırmak” için bile işe yarayabiliyor. Peki nasıl mı? Belirli seslerin kadansı var. Bu kadans, vücudun doğal ritimlerini etkiler. Ya doğal ritimleri etkileyip dinleyiciye enerji verir ya da sakinleştirir. Müziğin sihirli doğası tam da burada devreye giriyor!

Örneklerime devam ediyorum. Hiperaktif veya korkulu bir evcil hayvanı müzikle sakinleştirebilir veya çeşmeden akan su gibi doğa sesleriyle dikkatini dağıtabilirsin. Çünkü ses, vücutta fiziksel değişikliklere neden olur. Beyin dalgaları farklı ses türleriyle değişir – dakikada yaklaşık 60 vuruş (bpm) tempolu bir müzik, beyin dalgalarını yavaşlatır, böylece dinleyici daha rahat ve huzurlu hisseder. Bu da bilinci daha uyanık bir duruma geçirir. Bu ritim aynı zamanda nefes almayı yavaşlatır, bu da zihni sakinleştirir ve metabolizmayı geliştirir. Hatta kalp bile müziğin nabzını izlemek ister! Daha hızlı ritimler, kalp atışları arttıkça ve kan basıncı yükseldikçe dinleyiciye enerji verir. Daha yavaş tempolar ise patili dostlarımızı sakinleştirir. Müzik dinlemek, beyin tarafından üretilen doğal ağrı kesicilerden olan endorfini salgılar ve kandaki “stres hormonlarının” seviyelerini azaltır.

Yani müzik, her canlı için adeta bir ilaç görevi görme gücüne sahip, inanılmaz değil mi? Müziğin ilginç dünyasına daldıkça altından daha neler çıkacak bakalım!

EVCİL HAYVANLAR VE MÜZİK TERAPİSİ: ADIM ADIM UYGULAYALIM!

Son 20 yılda müzik terapisi, insan ruh sağlığı mesleğinin bir parçası haline geldi. Bu durum, evcil hayvanlar ve müzik terapisi için de oldukça umut verici. Bu konuyla uğraşmaya başlayan ilk insanlardan biri Susan Raimond. Raimond, arp müziğinin hayvanlar üzerindeki iyileştirici etkisini tespit etti. Arp müziğinin sesi huysuz köpekleri ve kedileri sakinleştirir ve neredeyse doğal bir yatıştırıcı etki sunar. Böylece üzgün hayvanlar sessiz hale gelir, sakinleşir, uzanır ve uyumaya başlar.

Müziğin etkili olması yaklaşık 10 veya 15 dakika sürer. Birçok evcil hayvan Mozart veya diğer klasik müziklerden hoşlanır, ağızlarının tadını gerçekten biliyorlar! New Age, soft caz, flütler ve doğa sesleri ile güneybatı müziği ve hatta ballad tipi country müziği rahatlatıcı olabilir, ki yine ağızlarının tadını biliyorlar!.Müzik melodik (uyumsuz değil) ve tempo eşit ve yavaş olmalıdır. Müziğe evcil hayvanının kendini stresli hissettiği her an başvurabilirsin. Hatta, tüm gün boyunca arka planda sakinleşmeye yardımcı olsun diye dinlendirici müzik çalabilirsin.

Peki evcil hayvanıma nasıl enerji verebilirim? Yanıt basit: sesi aç! Yüksek sesli müzik duyguları harekete geçirir ve uyuşuk evcil hayvanları egzersiz yapmaya teşvik eder. Hele ki depresyondan muzdarip bir patili dostun varsa, yüksek tempolu müzik şart! Rock müzik ve hatta rap’in itici enerjisi bile bir evcil hayvanın kuyruğunu hareket ettirebilir. Ancak kısıtlı kalmaya gerek yok. Klasikten çağdaşa kadar her türlü yüksek tempolu müzik enerji verme gücüne sahip. Tek yapman gereken, evcil hayvanını doğru havaya sokmak için müziği bir seferde en az 10 ila 15 dakika çalmak.

Düzenli olarak çaldığın herhangi bir müzik, evcil hayvanının bu sesi seninle eşleştirmesi anlamına gelir. Yani patili dostun o sesi ne zaman duysa, aklına sen gelirsin. Bu yüzden evden uzakta olman gerektiğinde tanıdık bir müzik yardımcı olabilir.

Oldukça kapsamlı bir konuya minik minik değinmiş oldum. Bir önceki yazılarıma buradan göz atabilirsin, bir sonrakiler için ise beklemede kal!

Paylaşan Emre AKDENİZ