Evcil Hayvanlar ve Çocuklar Arasındaki İlişki

Hepimiz çocuklarımızla evcil hayvanlarımızın arasının çok iyi olmasını isteriz. Onların olumlu bağ geliştirmesi bizim elimizde. Peki, evcil hayvanlar ve çocuklar arasındaki ilişki nasıl olumlu şekilde oluşturulur?

evcil hayvanlar ve

 

 

Evcil hayvanların, özellikle köpeklerin çocuklar için iyi olduğuna dair artan kanıtlar var. Bu kanıt, ebeveynlerini evcil hayvan edinmeye ikna etmeye çalışan bir çocuğa kesinlikle yardımcı olur. Ancak olumlu bir bağ her zaman anlık olmaz. Hem evcil hayvan hem de çocuk için iyi bir ilişki geliştirmeye yardımcı olurken aynı zamanda bir çocuğun evcil hayvan sahibi olmasının diğer bazı faydalarını en üst düzeye çıkarmak için yetişkinlerin yapabileceği şeyler var. İşte evcil hayvanlar ve çocuklar arasındaki ilişkiyi pekiştirmenin yolları…

Evcil Hayvan Sahibi Olmanın Çocuklar İçin Faydaları

CS Mott Çocuk Hastanesi tarafından yapılan bir ankete göre, tüm ailelerin yaklaşık üçte ikisinin evcil hayvanı var. Bu ailelerin; %76’sı köpek, %41’i kedi, %24’ü balık, kuş ve sürüngen ve %9’u tavşan ve diğer küçük memelileri besliyor. Ankette, ebeveynlerin %63’ü çocuklarına eğlenmesi için bir evcil hayvan ve bir refakatçi aldıklarını ve %57’si bunun çocuklarına sorumluluk öğretmeye yardımcı olacağını söylüyor. Evcil hayvanların çocuklar için sadece refakatçi olmanın yanı sıra başka birçok faydası var. Bunlar: 

  • Sorumluluk
  • İyileştirilmiş duygusal, psikolojik ve fiziksel sağlık
  • iİişkilerde tatmin
  • Arkadaşlık
  • Saygı
  • Bağlılık
  • Sevgi, empati ve şefkat

evcil hayvanlar veÇocuklara Evcil Hayvan Nasıl Tanıtılır?

Bir çocuğu bir evcil hayvanla tanıştırdığın zaman, onların etkileşimini izlemen gerekir. Her ikisinin de güvende olacağını bilene kadar bir çocuk asla bir evcil hayvanla yalnız bırakılmamalı. Bu özellikle çok küçük çocuklar için geçerli. Pek çok evcil hayvan, istemeden de olsa bir çocuğu çizip, ısırabilir. Eğer çocuklar, bir yetişkin tarafından izlenmezlerse çok sert davranır veya korkar. Ne yazık ki çocukların da bir evcil hayvana zarar vermesi mümkün.

Çocuğundan bir sandalyeye veya kanepeye sessizce oturmasını iste ve evcil hayvanın ona gelmesine izin ver. Hatta çocuğunun konuşması ve onu beslemesi için evcil hayvanı kucağına al. Evcil hayvan deneyimini olumlu bir şekilde pekiştirme şansı sağlamak için, evcil hayvana yere bırakarak veya elden hafifçe yiyecek veya ödül vermesini sağla. Nasıl tepki verdiklerini görmek için evcil hayvanını ve çocuğunu gözlemle. Çocuk veya evcil hayvan çok agresif veya kaba davranıyorsa, bu etkileşimleri gerektiği gibi gözden geçir.

Çocuklara Evcil Hayvanlarla İlgili Sorumluluğu Öğretmek İçin İpuçları

Bir çocuğu evcil hayvanına uygun şekilde baktığı için ödüllendirmek çok önemli. Çünkü, sorumlu davranışı pekiştirmek için ona ödül veriyorsun. Olumlu pekiştirme, küçük ödüller, çocuğuna evcil hayvanına iyi bakmayı öğretmeye yardımcı olur. Günlük veya haftalık evcil hayvan “işlerini” çocuğunun kolayca görebileceği ve bir görev tamamlandığında işaretleyebileceği bir tabloya koymak da onları motive etmeye ve sorumluluklarını hatırlatmaya yardımcı olur. Bir yetişkin olarak, verilen görevin tamamlandığından her zaman emin olman gerek. Çünkü eğer tamamlanmadıysa, sonuç olarak evcil hayvanının acı çekmemesi için kendin tamamla.

Paylaşan heymypet