Evcil Hayvanlar Mevsimsel Depresyona Girer Mi?

 

 

Çoğumuz, bazen “kış hüznü” olarak adlandırılan bir durum olan mevsimsel duygudurum bozukluğunu duymuşuzdur. Ancak bu durum köpekleri, kedileri ve diğer evcil hayvanları etkileyebilir mi? Sevimli dostların kış aylarında farklı davranıyor mu? Evcil hayvanlar mevsimsel depresyona girer mi?

Dostlarımızda Mevsimsel Bunalım Olur Mu?

Bu sorunun cevabı basit değil çünkü hayvanları değerlendirmek zor. İnsanlarda mevsimsel duygudurum bozukluğu, kış aylarında günlerin kısalması ve güneş ışığına daha az maruz kalınmasıyla ilişkili bir depresyon türü. Bu depresyon türüne bilimsel olarak ‘SAD’ kısaltması deniyor. SAD semptomları arasında; depresyon, anksiyete, yorgunluk, uyku sorunları (tipik olarak aşırı uyuma) ve rahatlatıcı yiyecekler yer alır.

Sonbahar ve kış aylarında evcil hayvanında SAD belirtilerini anımsatan değişiklikleri fark etmiş olman normal. Ancak bunun evcil hayvanlarda gerçek bir durum olduğuna dair bilimsel bir kanıt yok. Ancak bu, evcil hayvanlarımızın bir tür mevsimsel depresyondan muzdarip olmayacağı anlamına gelmez. Sonuçta, hem kedilerin hem de köpeklerin depresyon yaşayabileceğini biliyoruz. Ayrıca mevsimlerin hayvanlar üzerinde; tüy, uyku ve iştah değişiklikleri dahil olmak üzere fizyolojik etkileri olduğunu da biliyoruz. Bu değişiklikler teoride bazı evcil hayvanlarda depresyona yol açıyor olması mümkün.

SAD’in var ve evcil hayvanının da aynı zamanda depresif göründüğünü mü fark ettin? Belki de evcil hayvanın sadece sana tepki veriyor? Köpeklerin duygularımızı tanıyabildiğine dair pek çok kanıt var. Klişelere rağmen, kedilerin de duygularımızı algılayabildiği ortaya çıktı. Dolayısıyla, evcil hayvanının senden ipuçları alması ve bir şekilde duygularını “yakalaması” tamamen mümkün…

Evcil Hayvanlarda Mevsimsel Depresyon Belirtileri

En yakın dostların kış ayları geldiği zaman üzgün mü görünüyor? Evcil hayvanlarımıza nasıl hissettiklerini soramasak da davranışlarına bakıp sonuçlar çıkarmak mümkün. Aşağıdaki belirtiler belki sana yardımcı olur:

  • Uyuşukluk veya yorgunluk
  • Aşırı uyku
  • İştah değişiklikleri (tipik olarak iştah artışı, ancak bazen depresif hayvanlar daha az yemek yer)
  • Egzersiz, oyuncaklar ve oyunlara olan ilginin azalması
  • Aileden saklanmak veya geri çekilmek
  • Yapışkanlık/muhtaçlık

Tabii ki, bu belirtilerin altta yatan başka bir hastalıkla ilgili de oluyor olması mümkün. Bu nedenle bunları veya başka herhangi bir olağandışı davranışı fark ederseni veterinerine danış. Fiziksel bir durum değilse, veterineri evcil hayvanına yardım etme konusunda tavsiyelerde bulunur. Bazı durumlarda, evcil hayvanlar ilaçlardan veya takviyelerden yararlanılır.

evcil hayvanlar mevsimselMevsimsel Depresyonda Evcil Hayvanına Nasıl Yardım Edersin?

Neyse ki, evcil hayvanının kışın hüznünden kurtulmasına yardımcı olmak için evde yapabileceğin bazı şeyler var. Evcil hayvanına yardım etmek kendi ruh sağlığına bile fayda sağlar.

İnsanlarda SAD için, ruh sağlığı uzmanları ışık tedavisi, konuşma terapisi, açık havada maruz kalma, antidepresanlar ve D vitamini takviyeleri önerir. Ancak bu tedavilerin hepsi evcil hayvanlara uygulanamaz. İlk olarak, D vitamini takviyeleri kedi ve köpekler için toksik olur ve veteriner gözetimi olmadan asla kullanılmaması gerekir. Gelelim konuşma terapisine… Keşke evcil hayvanlarımız konuşabilseydi! Ciddi durumlarda, veteriner evcil hayvanın için antidepresan önerebilir. Ancak başlamayı deneyebileceğiniz daha basit şeyler var. Senin için birkaç öneri hazırladık bile.

1. Doğru Işık Kullanımı

Özel bir lambaya ihtiyacın yok. Sadece evine mümkün olduğunca fazla doğal ışık girmesini sağla. Sabah erkenden perdeleri ve panjurları aç. Gündüz saatlerinde köpeğini birkaç kısa yürüyüşe çıkar (hava izin verirse). Kedinin bir pencere pervazında veya açık havada (tabii ki gözetim altında) vakit geçirmesine izin ver. Bunun için kedilere özel olarak yapılan korumalı balkon tellerini yaptırmayı düşün. Böylelikle hem güvenli bir yerde olur hem de temiz havayı sürekli alır.

2. Çevresel Zenginleştirme

Evcil hayvanının dünyasını daha eğlenceli ve ilgi çekici hale getirmenin birkaç yolu var. Bu yolların tümü, evcil hayvanının sağlığını tüm yıl boyunca iyileştirir. Amaç, evcil hayvanının içgüdüsel davranışlarda bulunmasına izin veren bir ortam yaratmak.

Kedinin avlanma becerilerini geliştirmesini ve gökyüzünü keşfetmesini sağlayarak dünyasını zenginleştirmen mümkün. Mümkünse kedi rafları ve yürüyüş yolları kurmayı dene. Miniği gerçek bir avcı gibi hissettirecek birçok etkileşimli kedi oyuncağı, yemek yapbozu ve diğer kedi oyuncakları da işe yarar.

Özellikle yiyecek bulmacaları ve köpek oyuncakları ile köpeğinin ortamını zenginleştirmenin benzer yolları var. Yürüyüşler sırasında, yavru köpeğine koklaması ve keşfetmesi için bolca zaman verdiğinden emin ol.

3. Bağ Kurmak

Tabii ki, evcil hayvanınızla bağ kurmak için bolca zaman harcamak da önemli. Bu zamanda ikiniz de olumlu hislerden yararlanacaksınız.

Çoğu köpek, ebeveynleriyle vakit geçirmeyi sever ve sevgilerini çeşitli şekillerde gösterir. Güven oluşturmak ve köpeğinin bireysel iletişim yollarını anlamak için en başından sağlam bir ilişki kur.

Kedine onu ne kadar sevdiğinizi göstermenin dokunmadan eğitime kadar pek çok yolu var. Bunları keşfetmeyi dene. Emin ol ona ayırdığın zamanı karışıklıksız bir sevgi olarak geri alacaksın. Çünkü evcil hayvanlarımız bunu sonuna kadar hak ediyor!

Paylaşan heymypet