Ya Evcil Hayvanımı Sev, Ya da Beni Terk Et!

Patili dostlarımızla ilgili yürütülen araştırmalar, ortaya oldukça ilginç sonuçlar çıkarıyor. Mesela mı? İnsanların evcil hayvanlarının fikrine kendi fikirlerinden daha fazla güvendiğini biliyor muydun?

ya evcil hayvanımı sev

Evcil hayvanlar hakkında yapılan bir araştırma çok ilginç sonuçlar ortaya koydu. Evcil hayvanlarımız bizim için her şey demek. Hatta o kadar ki, hayatlarımızı onların içgüdü ve fikirlerine göre yön verdiğimiz zamanlar da oluyor. Bizi bir yerlere çekiştiriyorlar ya da yeni tanıştığımız birine durduk yere ters davranıyorlar. Onları tanıdığımızdan dolayı, bu tarz davranışlarının altında illa ki bir neden vardır diye düşünüyoruz. Biliyoruz ki bizi ve genel olarak insanları tanıma konusunda gayet iyiler. Patili dostlarımıza öylesine güveniyoruz ki, araştırmalara göre “ya evcil hayvanımı sev ya da beni terk et” diyen insanların sayısı o kadar çok ki!

2000 kişilik bir araştırmaya göre, hayvan ebeveynlerinin %67’si patili dostunun sevmediği biriyle ilişki yaşamıyor. Peki hayvanlarının o insanı sevmediğini nasıl anlıyorlar? Eğer dostları o kişilerin yanına gitmiyorsa (%47) veya onlara sesli tepki gösteriyorsa (%41) yeterli oluyor. Madem öyle, bu potansiyel partnerler ne yapmalı? Arkadaş canlısı olmalı (%44) ve patili dostlarına fiziksel sevgi göstermeli (%40).

Son olarak, yine benzer şekilde, insanların %71’i hayvanının fikrini kendilerinkinden daha fazla dinliyor!

YA EVCİL HAYVANIMI SEV, YA DA EVCİL HAYVANIMI SEV!

Araştırmayı yürüten markanın CEO’su Steve Ball, “Evcil hayvanların ebeveynlerini yönlendirdiği gerçeği bizi hem şaşırttı, hem de şaşırtmadı. Sonuçta bu canlılar bizim en yakın arkadaşlarımız. En yakın arkadaşların da sana tavsiyeler vermesini ve yardımcı olmasını beklersin. Hatta yeni biriyle görüşüyorsan, en yakın arkadaşından onay beklersin. Hayvanlarla aramızdaki yoğun ve duygusal ilişki yüzünden onların fikrini önemsiyoruz. Onlar da bizim iyiliğimizi önemsiyor.” dedi.

Bağlantılı olarak, evcil hayvanları katılımcıların %63’ünü kötü bir buluşmadan kurtarmış gözüküyor. Nasıl mı? Karşılarındaki insana huysuzluk yapıp sorunlar çıkararak!

Şöyle ilginç bir bilgi de var: İnsanların %69’u evcil hayvanları onlara küstüğünde partnerleri küstüğü zamandan daha çok üzülüyor.

Ball, “Evcil hayvanlarımızın hayatlarımıza ve ilişkilerimize etkisi o kadar büyük ki! Bize verdikleri değer ve sundukları koşulsuz sevgi hayatlarımızı daha iyi hale getiriyor. Bundan dolayı onları hayatımıza dair söz sahibi yapmak verebileceğimiz en iyi kararlardan biri. Ya evcil hayvanımı sev ya da terk et diyenlere katılıyorum.” dedi.

Yine böyle çarpıcı verilerin olduğu bir başka araştırma için, bu yazımızı okuyabilirsin!

Paylaşan heymypet