Evcil Hayvanlar Down Sendromlu Çocuklara İyi Gelebilir

İçinde patili bir dostun olmadığı evler biraz eksik kalır. Sundukları sadakat, koşulsuz güven ve eksiksiz sevgi bir kenara, bize sorumluluk duygusuyla birlikte sabah yataktan kalkmak için bir amaç da verirler. Ayrıca yüzümüzü de en çok onlar güldürürler. Bu saydığımız özellikleriyle evcil hayvanlar, Down Sendromlu çocuklar için eşsiz birer dost olabilirler.

evcil hayvanlar down sendromlu

Evcil hayvanlar, down sendromlu çocuklarla nasıl ilişki kurarlar? Bu yazımızda bu soruya yanıt arayacağız. Her yıl 3.000 ila 5.000 kadar çocuğun down sendromlu olarak dünyaya geldiği tahmin ediliyor. Down sendromuna ilişkin anlayışımız hâlâ gelişmeye devam ediyor. Ancak bir şey net görünüyor: Çoğu çocuk gibi, engelli çocuklar da hayvanların dostluğunu seviyor. Bu kısa kılavuzda, bir evcil hayvana sahip olmanın hem çocuklara hem de ebeveynlere neden pek çok fayda sağlayabileceğini değerlendireceğiz. Güveni artırmaktan hayatın günlük engellerine yardımcı olmaya kadar, akılda tutulması gereken dört faktör var.

Evcil Hayvanlar Güveni ve Sorumluluğu Artırır

Bir evcil hayvana sahip olmak, çocuğa başka herhangi bir şeyle kıyaslanması zor bir sorumluluk duygusu sağlar. Tüylü aile üyenizin yetiştirilmesi konusunda tek sorumlu olmasalar da, çocukları besleme ve bakım gibi sıradan süreçlerde aktif bir rol almaya teşvik etmek önemlidir.

Bu yeni keşfedilen amaç duygusu, güven düzeylerini artırmada doğal bir rol oynayacaktır. Engelli çocuklara genellikle neleri yapabileceklerinden çok neleri yapamayacakları söylenir. Bu örnekte, ne kadar yetenekli olduklarını size ve kendilerine kanıtlamaları için ortam sağlamış olursunuz.

Hizmet Köpekleri Birden Fazla Şekilde Yardım Ediyor

Evcil hayvanlar bazen evin sevimli bir üyesinden daha fazlası olabilir. Özellikle köpekler, özel yetenekleri sayesinde yardıma ihtiyaç duyan Down sendromlu çocuklar için gerçekten faydalı olabilir.

Şaşırtıcı bir şekilde, engelli Amerikalıların sadece %1’inden azı şu anda bir rehber köpekle yaşıyor. Erişilebilirlik gereksinimleri olan herkes için belki bir gereklilik değildir. Ancak evde bir rehber hayvana sahip olmak, bazen hafife aldığımız günlük görevlerde destek sağlar.

evcil hayvanlar down sendromlu

Zor Günlerde Yol Arkadaşlığı

Hepimizin zor günleri var. Hayat bazen önümüze geleceğini düşünmediğimiz engeller koyar ve bu engelleri istediğimiz kadar etkili bir şekilde aşmak zor olur. Bu zorluk, çocuklar için daha da zorlu.

Sarılacak, ağlayacak bir omuz gibi davranan ya da sadece oturup vakit geçirecek bir evcil hayvana sahip olmak, karşılaştıkları sorunlardan hoş bir şekilde dikkatlerini dağıtacaktır. Sorunu tamamen ortadan kaldırmayacak olsa da, etkisini azaltmaya destek olacaktır.

Zihinsel Refah İyileştirir

Evcil hayvanlar, o anda yanımızda olmanın ötesine geçer. Çalışmalar sürekli olarak temel ruh sağlığımız üzerinde ne kadar etkileri olduğunu ortaya koyuyor. Yakın tarihli bir rapor, evcil hayvan sahiplerinin %94’ünün tüylü arkadaşlarının kendilerini mutlu hissettirdiğini söylerken, %84’e varan bir oranın onların genel ruh sağlıkları üzerinde gerçekten olumlu bir etkiye sahip olduğunu belirttiğini vurguluyor.

Dahası,evcil hayvanlar bizi ayağa kalkıp daha aktif olmaya teşvik eder. Bu, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı iyileştirmenin zincirleme etkisine sahip olacaktır. Bu bir kazan-kazan.

Down sendromlu birinin hayvan sahiplenmesi, evdeki herkes üzerinde son derece olumlu bir etki yaratacaktır. Hepsinden önemlisi, harekete geçmeden önce kararınız hakkında çocuğunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Muhtemelen pozitif bakacak olsalar da, bu kararın bir parçası olmaları daha iyi.

Paylaşan heymypet