Evcil Hayvanla Birlikte Uyumak Sağlığa Zararlı Mı?

Sık sık evcil hayvanınla birlikte uyuduğun oluyor mu? Peki bu gecelerin sabahında dinç bir şekilde uyanabiliyor musun? Yoksa tabiri caizse üzerinden kamyon geçmiş bir şekilde mi kalkıyorsun… Evcil hayvanla birlikte uyumak bilimsel olarak ele alındı, biz de bunu yazımıza aktardık!

evcil hayvanla birlikte uyumak

Evcil hayvanla birlikte uyumak oldukça keyifli bir aktivite. Sonuçta bu kadar sevdiğimiz bir canlıyla aynı yatağı paylaşmak, neden olmasın? Bir güzel sarılırız, bizi sıcak tutarlar ve onlara hissettiğimiz sevgiyi yansıtmamız iyice kolaylaşır. Fakat maalesef her şey bu kadar güllük gülistanlık değil. Değinmediğimiz bir nokta daha var. O da aslında evcil hayvanlarıyla birlikte uyuyanların uykularındaki kalitesizlik… Evcil dostunla uyumak fikir olarak her ne kadar harika olsa da pratikte bazı şeyler yanlış gidiyor.

Mayo Clinic isimli bir uyku kliniğinin yaptığı araştırmaya göre evcil dostlarıyla yaşayan insanların %10’u bu durumdan rahatsız. “Araştırmamıza göre insanlar bu konuda ikiye ayrılmış durumda. Bazıları evcil hayvanlarıyla uyurken herhangi bir sıkıntı çekmezken bazıları ise birlikte uyumaktan pek memnun değil. Hele ki evde birden fazla hayvan varsa memnuniyetsizlik hepten artıyor. Yine de hayvanlarını sevdikleri için onlarla uyumaya devam etmek istiyorlar. İşte bize tam da böylesi durumlarda danışıyorlar.” diyor araştırmayı yürüten Lois Krahn. Peki sen? Rahatsızlık yaşayanlardan mısın yoksa sabaha kadar uyurum hiç fark etmez mi diyorsun?

EVCİL HAYVANLA BİRLİKTE UYUMAK SAĞLIK AÇISINDAN DA SORUN YARATABİLİYOR

evcil hayvanla birlikte uyumak

Sosyal Medyada Bizi Takip Et!

[elfsight_social_icons id=”1″]

Bir başka araştırmaya göre evcil hayvanla birlikte uyumak sadece uyku sorunları yaratmıyor. Aynı zamanda sağlığa zararlı bazı noktaları da var. Mesela alerjik bir bünyen varsa dostlarınla birlikte uyuma fikrini tekrar gözden geçir. Hatta alerjik bir bünyen yoksa bile… “Bir insanın alerjisi olmasa bile evcil hayvanlardan dökülen tüyler ve bitler solunum yolu açısından zararlıdır. Yok evcil hayvanlarımla illa uyumalıyım diyenlere ise şöyle bir tavsiyem var: Mutlaka yataklarını ve yastıklarını bu iş için özel çarşaflarla kaplasınlar. Uyuduktan sonra da çarşafı hemen yıkamaya atsınlar. Evet meşakkatli ama buna mecburuz” diyor göğüs hastalıkları uzmanı Kunjana Mavunda.

Bir de işin güvenlik boyutu var tabii ki. Sonuçta evcil hayvanlar yatakta “nizami” bir şekilde yatmıyor ki! Ayağının yanına yatar tekmeler düşürürsün, bacağının altına girer ezersin, olmadı o seni yataktan aşağı iter! Uyku bu, başımıza ne geleceği, nasıl hareket edeceğimiz belli değil ki. Bu yüzden evcil hayvanlarla birlikte uyurken çeşitli fiziksel sorunlara da hazır olman gerekir.

Yine de tüm bunlara rağmen dostunla birlikte uyumanın tadı farklı, biliyoruz. Biz sadece ortaya çıkabilecek sorunlar hakkında seni biraz bilgilendirelim istedik. Her şeyi göze alarak evcil hayvanınla birlikte uyuma kararı en sonunda sana ait.

Paylaşan heymypet