Evcil Hayvanım Kilolu Mu? Araştırmalara Göre İhtimal Yüksek!

Evcil hayvanım kilolu mu sorusu zaman zaman her evcil hayvan ebeveyninin aklına üşüşmüştür. İyi ki de üşüşüyor, çünkü araştırmalara göre patili dostunun kilolu olma ihtimali gayet yüksek. Bakalım durum ne halde, ve elimizden ne geliyor!

Evcil hayvanım kilolu mu

Özellikle pandemi döneminde hepimiz hareketsizlikten dolayı kilo aldık, haksız mıyım? Hal böyle olunca kendi beslenme rutinimizde her bir kaloriyi hesaplar olduk. Tamam da, peki ya patili dostlarımız? Onların beslenme alışkanlıklarında neyden ne kadar kalori aldıklarına hakim miyiz? Eğer değilsek, evcil hayvanım kilolu mu acaba diye düşünmeye başlamak işten bile değil. Durumun önemini gözler önüne seren bir araştırmayı seninle paylaşacağız şimdi.

Pet Obezite Önleme Derneği’nin yürüttüğü araştırmaya göre köpeklerin %53’ü, fazla kilolu veya obez seviyesinde. Bu oran kedilerde daha fazla, %58’e kadar çıkıyor. Tıpkı biz insanlar gibi, bu ekstra kilolar patili dostunun sağlığına oldukça zararlı. Araştırmayı yürüten bilim insanlarından Susan Nelson, “Eklem ağrıları, tip 2 diyabet, kalp rahatsızlıkları veya deri hastalıkları gibi birçok sorun, fazla kilolardan doğar. Bu yüzden patili dostlarımızın ömrü kısalabilir, lütfen dikkat edin.” dedi.

Bu konudaki asıl sorun, biz evcil hayvan ebeveynlerinin durumu yanlış değerlendirmesi. Yani patili dostunun aşırı kilolu olduğunu fark edememesi, kilosunu normal karşılaması. Nelson, sadece ince bir yağ katmanının onlar için doğal olduğunu söylüyor. Aynı zamanda, hem kedilerin hem de köpeklerin beden figürleri kum saati şeklinde olmalı. Gerek ince yağ katmanını gerek ise beden figürlerini banyo yaptırdığın zaman gözlemlemek en iyisi. Şayet kedin banyodan hoşlanmıyorsa, tüyleri döküldüğünde yağ tabakasını ve bedenini rahatlıkla gözlemleyebilirsin.

EVCİL HAYVANIM KİLOLU MU DİYE SORMAKTANSA, KALORİ HESABINI İYİ YAP!

hayvanım kilolu mu

Elbette kilo kontrolü sağlamanın en iyi yollarından biri, kalori hesabını iyi bilmekten geçiyor. Bu noktada, veteriner hekimlerde ve petshoplarda satılan ölçüm kaplarından edinebilirsin. Tabi bir de, o kapların içine koyduğun besinlerin değerlerine dair bilgi edinmek şart. Nelson, bir yandan da şöyle ilginç bir çıkarımda bulundu, “Yemek vermek, sevgi göstermek anlamına gelmiyor. Bunu iyice anlamamız lazım. O kocaman şirin gözlere hayır demek zor, biliyorum. Fakat demek zorundayız.” dedi.

Bir kap kuru mama genellikle 200-300 kalori demek. Unutmayalım ki, besinden besine göre bu ciddi anlamda değişebilir. Yani bir bakmışsın, patili dostuna 200 kaloriden 3 bardak 600 kalori verdiğini sanarken 900 kalori vermişsin. Eh, sonra da “evcil hayvanım kilolu mu sanki?” diye sorarken bulabilirsin kendini.

Bir yandan da patili dostunun yeteri kadar egzersiz yaptığından emin ol. Her gün en az yarım saat egzersiz şart. Mesela kedin veya köpeğin yemek isterken onları egzersiz ile şaşırtabilirsin! Böylelikle ilgilerini ve akıllarını kolaylıkla dağıtır, hem de sağlıklarına faydalı bir davranışta bulunursun. En olmadı, mamaları eve saklama stratejisini uygula. Patili dostların mama avcılığı yaparken rahatlıkla kalori yakar.

Araştırmanın bulgularını ve kiloları önlemek için neler yapacağını anlattık böylece. Peki ya özellikle yavru köpeklerde obezite ile nasıl başa çıkarız? Bu sorunun yanıtına yazımızdan ulaşabilirsin!

Paylaşan heymypet