Evcil Hayvan Sigortası Popülerlik Kazanıyor!

Evcil hayvan sigortası dünya çapında git gide daha da yaygınlaşıyor. Haberler İngiltere’den ama bizim ülkemizde de böyle haberler almamız işten bile değil!

evcil hayvan sigortası

Evcil hayvan sigortası gün be gün daha da popüler bir hale geliyor. İyi hoş da, nedir bu hayvan sigortası? Galiba önce onu netleştirmek gerekecek.

Aslında bildiğimiz araç sigortası ya da hayat sigortası mantığının evcil hayvanları da dahil eden hali. Ancak konu evcil dostlarımız olunca sigortaların sunduğu uygulamalar da farklılık gösteriyor haliyle. Örnek verecek olursak bu sigortalar veteriner hekim işlemlerinde kolaylık ve kaybolma durumunda destek sağlama gibi olanaklarla dostlarımızın başına gelebilecek her türlü olumsuzluğa karşı güvence sağlıyor. Yani baktığımızda oldukça faydalı bir sistemleri var.

Anlaşılan o ki, bu sigortaları faydalı bulan yalnızca biz değiliz. Nitekim İngiltere’de henüz birkaç hafta önce evcil hayvan sigortasına 350 milyon dolar yatırım oldu. Dile kolay, 350 milyon dolar. Fakat evcil hayvan endüstrisinin toplam hacmine kıyasla evcil hayvan sigortası hala ‘gelişmekte’ diyebiliriz. Mesela Amerika’nın evcil hayvan pazarının sadece %2’si sigortaya ayrılıyor.

Yine de sigorta hizmeti veren firmaların büyüme miktarı gerçekten göz doldurucu. İngiltere’de 2017’de kurulan bir sigorta firması, 4 yıldır bir önceki yılın iki katı kâr ediyor. Kesinlikle hafife alınacak bir istatistik değil bu, haksız mıyız?

EVCİL HAYVAN SİGORTASI NEDEN OLMASIN DEDİRTİYOR

Henüz yatırım alan firmalardan birinin CEO’su Steven Mendel, “Evcil hayvanların sahipleriyle birlikte daha mutlu ve uzun bir hayat yaşamasını istiyoruz. Geliştirdiğimiz sigorta poliçelerinin hepsinde gözettiğimiz temel mantık bu. Çıkış noktamız sağlam olduğu için neredeyse herkese ‘neden olmasın’ dedirtiyor.” dedi.

Bir başka sigorta firması ise milenyalleri ve Z jenerasyonunu hedef alıyor. Bunun sebebi ise araştırmalara göre bu iki jenerasyonun evcil hayvanlara çok daha fazla sahip çıkması. Hem yaratıcı çözümler ve kampanyalar, hem de iş ortaklıkları sayesinde büyümeyi hedefliyorlar. Sonuçlara ve aldıkları 3 milyon dolarlık yatırıma bakılırsa da, gayet başarılılar.

Kendini yeni yeni ispatlayan evcil hayvan sigortası sektöründe birden çok firmanın yatırım alması oldukça dikkat çekici. Bakalım evcil dostlarımızın sağlığı ve mutluluğu için hazırlanan bu sigortaların geleceği ne yönde ilerleyecek? Bizler de merakla bekliyoruz!

Evcil hayvanlarla ilgili bir diğer gelişme ise, evcil hayvan yanlısı ofislerin sayısındaki artış. Bunda pandeminin etkisi bir hayli fazla elbette. Bu konuya dair daha fazla bilgi istiyorsan, yazımıza bekleriz!

 

Paylaşan heymypet