Evcil Hayvan Sahiplerindeki Artış Pandemiden Sonra Da Devam Edecek

Evcil hayvan sahiplerindeki artış da neyin nesi diye merak ediyorsan konu tamamen pandemiyle alakalı. Peki artışın devamı? Yazımızı okuyarak bu sorunun yanıtını alabilirsin!

evcil hayvan sahiplerindeki artış

Pandemiyle birlikte evcil hayvan sahiplerindeki artış gerçekten dikkate değer. Hele pandeminin başında insanlar barınaklara adeta hücum etti. Böylelikle hem dostlarımız yuva buldu, hem de insanlar evcil hayvan ebeveynliğiyle tanıştı. Gerçi pandeminin hafiflemesiyle birlikte bu dostlarımızı tekrar barınağa bırakan kişiler de oldu. Yine de araştırmalar, bu oranın az olduğu gözler önüne serdi. Hatta yine evcil hayvan sahibi olan insanlardaki bu artış, araştırmalara göre pandemiden sonra da devam edecek gibi. Şimdi durumu sayılarla da gösterelim.

Amerika’da evcil hayvan sahibi olan insanların sayısı 2019’da 140 milyonken 2020’de 149 milyona çıktı. Yani %7’lik önemli bir büyüme gösterdi. Pandemiden önce tahmin edilen yıllık büyüme oranı ise %1-2 civarlarındaydı. Tabii bunun sebebi belirttiğimiz gibi, pandeminin yarattığı koşullarla alakalı. İnsanların evlerinde kendilerien bir yoldaş arama ihtiyacı hissetmelerinin etkisi büyük. Ek olarak, “Bir yandan da bu artışın arada kalan insanlarla da alakası var. Evcil hayvan sahiplenmeyi düşünüp de tereddütte kalan insanların çoğu pandemide kararını sahiplenme yönünde verdi. Tabii hiç planlamazken evcil hayvan sahibi oluveren insanlar da var.” dedi araştırmacı Lauren DeVestern.

köpekler ömrü uzatıyor

EVCİL HAYVAN SAHİPLERİNDEKİ ARTIŞ ORANI YİNE YÜKSEK OLACAK

Tabii 2020 yılındaki gibi %7’lik yüksek bir oran 2021-2022’de beklenmiyor. Yine de eski beklentilerin iki katı, %2-4 aralığında gezinecek evcil hayvan sahiplerindeki artış. Peki bu durum daha ne kadar devam edecek? Muhtemelen 2025’e kadar, yol uzun! Hele ki zaten evcil hayvan ebeveyni olan ailelerin sahiplenmek istediğ ikinci veya üçüncü hayvanları işe dahil edersek, evcil hayvan endüstrisinin keyfi daha uzun süre yerinde olacak diyebiliriz.

Konusu açılmışken örneklendirmeden geçmeyelim madem. Amerika’daki evcil hayvan endüstrisi 2019’da 97 milyar dolarlıktı. Bu sayı 2020’de 103.6 milyar dolara fırladı, üstelik pandeminin ekonomik etiklerine rağmen. Endüstrinin başını 42 milyar dolarla evcil hayvan mamaları çekerken 31.4 milyar dolarla veteriner hekimler ikinci sırada geliyor.

Bu gidişata bakarsak 2021’in sonunda endüstrinin değeri 110 milyar dolara ulaşacak.

Peki pandemiyle birlikte veteriner hekim alışkanlıklarımızda nasıl değişimler yaşadık? Ayaküstü müdahale kavramını duymuş muydun? Bu konuyu ele alan şu yazımızı okumadan geçme deriz!

Paylaşan heymypet