Evcil Hayvan Sağlığı Sahiplerinin Sağlığı Kadar Kıymetli!

“Evcil hayvanımı kendimden çok seviyorum!” sözü sık sık kulağımıza çalınıyordu. Bu sözü kanıtlayacak bir bulgu ile karşındayız bu sefer. Araştırmalara göre evcil hayvan sağlığı ve mutluluğu için harcanan para en az sahibin kendisine harcadığı kadar! Belki de buradan kendimize ne kadar değer veriyorsak, hayvanımıza da o kadar veriyoruz sonucu çıkıyordur?

köpekler ömrü uzatıyor
Evcil hayvan sağlığı için ortaya her şeyini koyacak birçok hayvansever var! RestoraPet isimli bir marka, yaptığı araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Araştırmaya göre evcil hayvan ebeveynlerinin %61’i hayvanlarının sağlığı ve mutluluğu için her türlü fedakarlığa hazır! Patili dostlarımız için en az kendilerine harcadıkları kadar ve hatta daha fazlasını harcamayı göze alıyorlar. Öncelikle fedakarlıkları ve insaniyetleri için kendilerini tebrik etmezsek olmaz.
Tabi ki araştırma burada sonlanmıyor. Mesela araştırmaya katılan insanların %90’ı, evcil hayvan sağlığı için her ay harcama yapmaktan çekinmiyor. Bu harcamaların boyutu 400 liraya kadar çıkıyor. Bir yandan hayvanseverlerin yarısından fazlası ise hayvanlarının mutluluğu için her türlü fedakarlığı kabulleniyorlar.
“Evcil hayvanlar, kuşkusuz ailelerinin bir üyesi olarak kabul görüyor. Bu yüzden onların mutluluğu için ne gerekiyorsa yapıyor aileler. Öte yandan sonuçta bizden daha hızlı yaşlanıyor hayvanlar. Buradan yola çıkarak onların mutluluğu ve sağlığı hepimiz için önemli olmalı.” diyor araştırmayı yürüten Brian Larsen.

EVCİL HAYVAN SAĞLIĞI SANDIĞIMDAN DAHA KIYMETLİ

Evcil hayvan sağlığı insanlar için önemli

“Sonuçlar beni gerçekten etkiledi. Evcil hayvan sağlığı sandığımdan daha önemliymiş sahipler için. En az kendilerine verdikleri kadar değer veriyorlar hayvanlarına. Belki bu da evcil hayvan sağlığı için daha fazla çözüm üretmemiz gerektiği anlamına geliyor.” diyerek sözlerini sürdürdü Larsen.

Araştırmaya başka bir sonucu da oldukça dikkat çekici. Nitekim evcil hayvan ebeveynleri pandemi başladığından beri daha tetikte. Çünkü %43’ü evcil hayvanları için pandemiden beri daha fazla harcama yapıyor. Demek ki konu sağlık olunca, elini taşın altına koymaktan sakınmıyor insanlar.

Yine araştırmaya göre insanlar tarafından maddi fedakarlıklar yapılıyor. Mesela patili dostlarımız için ailecek dışarıda yenecek bir yemekten feragat edeceklerini dile getiriyorlar. Sadece yemek değil, evcil hayvanların sağlığı için 30 bardak kahve ya da koli koli meyve de gözden çıkarılıyor.

Son bulgu ise oldukça ilginç! Evcil hayvanların sağlığı söz konusu olduğunda, erkekler kadınlardan daha korumacı! Araştırmaya göre erkeklerin %39’u hayvanlarına organik mamalar alıyor ve %30’u patili dostlarının doğum gününü kutluyor. Organik mama alan kadınların oranı %29 iken, doğum günü kutlayan kadınlar %27’de kalıyor sadece.

Tabi ki bazı evcil hayvan ebeveynleri daha pimpirikli olurken, bazıları ise daha rahat davranıyor. Bu araştırma iddia ediyor ki, evcil hayvanlarımız da bizim karakterimize benzer karakter özelliklerine sahip. O yüzden tencere yuvarlanır kapağını bulur diyelim!

Paylaşan heymypet