Evcil Hayvan Isırıklarının Tedavisi ve Önlenmesi

Evcil hayvanlarımız tarafından ısırılmaya maruz kalmak endişe verici. Peki bunu yapmalarının sebebi ne? Evcil hayvan ısırıklarının nedenleri ve tedavileri hakkında bilmen gerekenleri derledik.

Evcil Hayvan Isırıklarının

 

 

Bir evcil hayvanın ağzı, bir yiyecek alma cihazından çok daha fazlası. Hayvanlar çevrelerini keşfetmek, ilgi istediklerini belirtmek veya acı çektiklerini belirtmek için ağızlarını kullanırlar. Ağızlarını insanlara veya diğer hayvanlara karşı uygunsuz bir şekilde kullandıklarında sonuç ısırık yarası olur. İşte evcil hayvan ısırıklarının bilinmeyen gerçekleri…

Bir ısırık, derinin basit bir şekilde sıyrılmasından, kan akan derin bir yaraya kadar değişir. Her iki durumda da yaranın bakımını uygun şekilde yapmak önemli. Hayvan tükürüğü enfeksiyona neden olabilecek bakteriler içerir. Hatta dişlerin deri altındaki dokulara zarar vermesi de mümkün.

Evcil Hayvan Tarafından Isırılmak

Bir kişinin derisini çok az yaralayan bir ısırık için, bölgeyi sabun ve su kullanarak temizle. Cildi kurula, antibiyotikli bir krem uygula ve yarayı yapışkan bir bandajla kapat.

Isırık cildi yırtacak ve kanamaya neden olacak kadar ciddiyse, kanama durana kadar bölgeye temiz ve kuru bir bezle baskı uygula. Daha sonra ileri tedavi için hemen bir doktora başvur. Yaranın ciddiyetine bağlı olarak dikiş atılması, antibiyotik tedavisi uygulanması ve hatta ameliyat edilmesi gerekebilir. Son aşının üzerinden 10 yıldan fazla zaman geçtiyse tetanos aşısı iyi bir fikir.

Evcil Hayvan IsırıklarınınEvcil Hayvanlar Birbirlerini Isırırsa

Ya bir hayvan evcil hayvanını ısırırsa? İlk olarak, yarayı incelemeden önce yavrunun ağzını kapat. Çünkü ağrı refleks olarak sizi ısırmasına neden olur.

Bölgenin etrafındaki tüyleri kes. Böylece daha kolay görüp ve temizlemen kolay olur. Daha sonra en az beş dakika ılık suyla yıka. Bölgeyi temiz bir havluyla kurula, antibiyotik merhem sür ve üzerine bir bandaj koy. Yerinde tutmak için ilk yardım bandını kullan.

Şiddetli bir ısırık için; sırık boğazda veya karındaysa, evcil hayvanını hemen veterinere götür. Bu bölgelerdeki ısırıklar, yüzeyde öyle görünmese bile ciddi olur.

Isırıldıktan Sonraki Adımlar

Derin delinme yaralarının iyice temizlenmesi zor olur. Bu nedenle ısırık bölgelerindeki sorunlara karşı dikkatli ol. İnsanlarda ve hayvanlarda enfeksiyon belirtileri arasında ısırık bölgesinde ağrı, kızarıklık, şişlik ve sızıntı yer alır. Isırığın kimde olduğuna bağlı olarak doktoruna görün veya evcil hayvanını veterinere götür.

Isırık yarası ister küçük ister ciddi olsun, ısırığı veren hayvanın kuduz aşılarının güncel olup olmadığını öğrenmek gerekir. Öğrenmen mümkün değilse; doktoruna veya veterinere durumu bildir. Bu ciddi bir sorun.

Paylaşan heymypet