Evcil Hayvan Ebeveynliği Tansiyona İyi Geliyor!

CNN Türk’ün haberine göre, Prof. Dr. Kemal Küçükersan Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları üzerine uzmanlaşmış çalışmaları aracılığıyla önemli bulgulara ulaştı. Evimizi patili dostlarımızla paylaşmanın, beden ve ruh sağlığımıza yaptığı olumlu etkiler bilimsel olarak kanıtlanmış oldu!

Hayvanlarda diyabet

SEVGİ TANSİYONA İYİ GELİYOR

Dostlarımızda kurduğumuz bağların gücü, pek de hafife alınır cinsten değil. Fakat çalışmalarını Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde sürdüren Küçükersan, maalesef bu konuların Türkiye’de yurtdışına oranla çok daha az sayıda araştırmacı tarafından ele alındığını belirtti. Yürüttüğü araştırmasında, hayvanlarla kurduğumuz bağların zihinsel ve fiziksel bağlarının faydalarına odaklanarak ilginç bulgulara imza attı. Bu araştırmaların sonucunda edindiği: “Evcil hayvanlarla evini paylaşıp onlara emek gösteren tansiyon hastalarının dörtte birinde, güçlü sonuçlar gözlemledik. Kullanmak zorunda kaldıkları ilaçların miktarı azalıyor. Mesela her gün 3 tane ilaca başvurma mecburiyetinde olanlar, zamanla bu rakamı 1 veya 2’ye düşürebiliyor.” şeklindeki bulguların altını çizdi. Kısaca patili dostlarımız tansiyona iyi geliyor!

İşin bilimsel kısmını, plazma trigliserid değerleri ve hormonal değişimlerden gözlemlemek mümkün. Evcil hayvan ebeveynliği, hormonal tetiklemeler aracılığıyla stresin oluşumunu ve birikimini önlüyor. Böylece stres hormonu seviyesinde gözlemlenen düşüşler sayesinde insanlar daha ılımlı bir atmosfere bürünüyor. Böylece, hastalıklara yol açan hormonların aktive olmasının önüne geçilmiş oluyor patili dostlarımız sayesinde.

EVCİL HAYVANLAR HER AÇIDAN ŞİFALI

Üstelik evcil hayvanların sağlık açısından faydaları sadece yetişkin bireylerle de sınırlı değil! Kanser tedavisi sürecindeki çocuklar ve onların anne-babalarıyla  yürütülen çalışmaların sonucunda da benzer bulgulara ulaşıldı. Yavrucakların hissettiği ağrının evcil hayvanlarıyla vakit geçirirken daha az olduğu kanıtlanmış. Prof.Dr. Küçükersan, “Çocuğun psikoloji daha düzene giriyor. Daha olumlu hayata bakış açısı oluşmuş oluyor. Kendisini daha iyi hissediyor.” diye ekliyor. 

Doktor Küçükersan 4 yıl köpek, 6 yıl da kedi ebeveynliği yapmış bir insan. Aynı zamanda bir yüksen tansiyon hastası olduğundan ötürü, kişisel tecrübelerinde de bahsi geçen olumlu etkileri gözlemleyebilmiş. “Akşam aldığım tansiyon ilacını, bu sayede kaldırdım.” şeklinde kendini ifade ediyor. Anlaşılan, hayvanseverlik her hülkarda tansiyona iyi geliyor!

Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda, iyi ki patili dostlarımız varlar ve yanımızdalar demekten kendimizi alamıyoruz. Bize sağladıkları yoldaşlık sayesinde kazandıklarımız sınırsızken tek talep ettikleri sevgi ve ilgi. Bunu onlardan esirgemeyerek biz de patili dostlarımıza olan gönül borcumuzu yerine getirebiliriz. 

 

Evcil hayvan ebevenyliğinin insan sağlığına olumlu etkilerine dair başka bir araştırmaya daha göz atmak istersen, seni Köpekler Erken Ölüm İhtimalini Azaltıyor yazımıza da bekleriz!

Paylaşan heymypet