Evcil Hayvan Dünyasında Online Alışveriş Furyası!

Online alışveriş zaman geçtikçe daha da popüler hale gelirken evcil hayvan dünyasında da iyice yerini sağlamlaştırdı. Araştırmalara göre birçok evcil hayvan ebeveyni alışverişlerini online olarak yapıyor.

evcil hayvan dünyasında

Online alışveriş platformlarına hepimiz illa ki göz atmış ve belki alışveriş dahi yapmışızdır. Özellikle son 5 yılda iyice güçlenen online alışveriş alışkanlığı, evcil hayvan dünyasında da etkisini gösteriyor. Mesela Amerika Birleşik Devletleri’nde online satın alınan evcil hayvanlar ürünlerinin oranı %5’ten %30’a çıktı!

Bu durum, ülkemizde de görebildiğimiz üzere çeşitli süpermarket zincirlerini online rekabete ortak etti. Walmart’tan Migros’a, evcil hayvanlar için online ürün tedarik eden birçok seçenek var artık. Böylelikle online alışveriş pazarı istikrarlı bir şekilde büyürken rekabet de kızıştı elbette.

Araştırma sonuçlarına göre, “Evcil hayvan sahipleri birçok alanda harcama yapıyor. Ürün, hizmet ve teknoloji-hizmet karışımı yeni seçeneklerle pazar gittikçe genişliyor. Bununla bağlantılı olarak pazara hükmetmeye çalışan agresif markalar sürekli yatırım peşinde. Tabii bir yandan da müşterilerin beğenisini toplama derdi de var. Markalar aynı anda birçok sorunu çözmeye çalışıyor.”

“Üstelik evcil hayvan dünyasında yıllardır gözlemlediğimiz büyüme, tüm hızıyla devam ediyor. Sadece Amerika’da evcil hayvan pazarı yıllık 100+ milyar dolar boyutuna ulaştı. Her yıl ortalama %5’lik güçlü ve istikrarlı bir büyüme de mevcut.”

EVCİL HAYVAN DÜNYASINDA COVID-19 RÜZGARI

Bu etkileyici yükseliş, COVID-19 ile de doğrudan bağlantılı. Tüm dünyanın evlerine kapandığı günlerde online alışveriş alışkanlığı da hepten güçlendi. Doğal olarak evcil hayvan endüstrisi de bu online furyaya ayak uydurdu. Sonuç: son 2 yılda online evcil hayvan ürünü siparişlerinde gördüğümüz büyük patlama.

Yine de evcil hayvan sektöründe her şey online ilerleyecek gibi gözükmüyor. Pandeminin etkisi azaldıkça, alışverişler daha çok dijital-fiziksel kanalların karışımından ilerleyecek gibi. Sonuçta internet etkisini ne kadar artırırsa artırsın, veteriner hekimlerin etkisi hala daha fazla. Onlar da işin fiziksel boyutunu temsil ediyor.

Şimdi gelelim Z jenerasyonu ve milenyallere. Bu iki kuşak, teknoloji sayesinde evcil dostlarıyla daha iyi zaman geçirdiklerini düşünüyorlar. Buradan yola çıkarak dijital kanallara yönelmeye daha sıcak bakıyorlar. Bu da ne olursa olsun online alışverişin güç kaybetmeyeceğini açık bir şekilde gözler önüne sermiyor mu?

Dememiz o ki evcil hayvanlar için online alışveriş, dijital kanallar ve teknoloji oldukça parlak bir geleceğe sahip. Bakalım bu trend daha ne kadar etkisini sürdürecek?

Evcil hayvan sigortası da geçtiğimiz yıllarda ciddi bir popülerlik kazandı. Eğer okumak istersen, bu konuyu detaylarıyla ele alan yazımıza buradan ulaşabilirsin!

Paylaşan heymypet