Evcil Hayvan Araştırmaları İnanılmaz Gerçekleri Ortaya Seriyor!

Evcil hayvan ebeveynlerinin hayvanlarına beslediği ilgi ve sadakati zaten biliyorduk. Fakat bu duyguların evcil hayvan araştırmaları ile bilimsel olarak bu denli desteklenmesi, bizi biraz şaşırttı açıkçası. Verileri madde madde paylaşacağız ve ne demek istediğimizi anlayacaksın!

evcil hayvan araştırmaları

Dünya çapında düzenlenen birçok bilimsel araştırmayı düzenli aralıklarla yazılarımıza taşıyoruz. Bu sayede patili dostlarımızın ilginç davranışlarını daha rahat açıklayabiliyoruz. Ya da onlar için beslediğimiz hislerin bilimsel olarak desteklendiğini fark ediyoruz. Bu seferki yazımız, daha çok insanlarla, evcil hayvan ebeveyni olmakla alakalı. Madde madde ilerleyerek seninle ilginç ve çarpıcı verileri paylaşacağız. Çarpıcı evcil hayvan araştırmaları verileri ile hadi başlayalım!

  • Araştırmacıların Amerika’da Evcil Hayvanını Sev Gününde (ne güzel bir gün!) düzenlediği bir anket ile başlıyoruz. 2000 evcil hayvan ebeveyniyle yapılan araştırmanın sonuçları takdir edilesi! Nitekim bu insanların %72’si, evcil hayvanını korumak için tehlikenin önüne atılmaya hazır. Katılımcılar, örnek olarak çöken inşaatlardan, buz gibi sulardan, trafikten ve hatta yılan saldırılarından patili dostlarını kurtardıkları birçok olay anlattı.

 

  • Bu araştırmanın sonuçlarını destekleyecek nitelikte iki farklı araştırma ile devam ediyoruz. İlki, evcil hayvanını ailenin bir üyesi olarak gören insanlarla alakalı. İnsanların yüzde kaç oranında patili dostunu bir aile ferdi olarak gördüğünü tahmin et. Yanıt veriyoruz: %78! Bununla paralel olarak, JustFoodForDogs’un (ingilizce) araştırmasına göre, insanların %61’i evcil hayvanını tanıdığı insanlara tercih ediyor!

evcil hayvan araştırmaları

EVCİL HAYVAN ARAŞTIRMALARI GERÇEĞİ NE ÖLÇÜDE YANSITIYOR?

Bu sorunun yanıtını ancak senin gibi evcil hayvan ebeveynleri verebilir. Şimdi sıralayacağımız bulguları da bir değerlendir ve sonra fikrini bize belirt!

    [elfsight_social_icons id=”1″]

  • Şimdi de evcil hayvanına aşırı düşkünlere geldi sıra. Nasıl mı? Evcil hayvanlarıyla vakit geçirmek için başka planları eken insanlardan bahsediyoruz. Yine JustForFoods’a göre evcil hayvanı uğruna planlarını iptal eden ebeveyn yüzdesi %47! Aşırı düşkün demişken, Fido’nun araştırmasına göre evcil hayvanını şımartan insanların oranı %70! Üstüne üstlük onu şımarttıklarını bilmelerine rağmen umursamıyorlarmış. Yine bağlantılı olarak, bu insanların %63’ü patili dostunun veteriner hekim randevularını kendi doktor randevularından daha özenli bir şekilde planlıyor.
  • Son olarak, insanların %31’i, evcil hayvanını gittiği her yere götürmek için elinden geleni yapıyor. Özellikle dört patili dostlarımıza yönelik bir veriyi daha paylaşıp bu araştırma çılgınlığına bir son verelim. Ne kadar sevse ve şımartırsa şımartsın, ebeveynlerin yalnızca %13’ü patili dostunun kendiyle aynı bardaktan su içmesine izin veriyor.

Kapsamlı evcil hayvan araştırmaları ve onlara ait tamı tamına 8 veri paylaşarak yazımızı sonlandırıyoruz. Bu verileri arasında bizi ciddi anlamda şaşırtanlar da oldu, doğal karşıladıklarımız da. Sen ne düşünüyorsun? Hangi veri seni şaşırttı? Yoksa sen de araştırmalarda yer alan insanlara tıpa tıp benzediğin için her veri sana normal mi geldi? Konuyu kedi ebeveynlerine getirelim. Yine bilimsel bir araştırmaya göre dünya çapında 4 farklı kedi ebeveyni varmış! Sen hangisisin öğrenmek için yazımızı okuyabilirsin!

Paylaşan heymypet