Ev Yapımı Köpek Maması Hazırlarken Bilmen Gerekenler

Köpeğini içerisindeki bileşenleri bildiği ürünler ile beslemek isteyen ebeveynlerimiz olabilir. Biliyorsun ki köpek ve diğer evcil hayvanların mamalarının içerisine yan ürünler kullanılıyor. Tabii bazı sağlık durumlarından dolayı diyet uygulanması gereken dostlarımız da var. Sen de köpeğine evde mama hazırlamadan evvel bilgi edinmek istiyorsan, yazımızı okumanı öneririz!

ev yapımı köpek

 

 

Ev yapımı köpek maması, yavru köpeğinin ihtiyaçlarına uygun bir beslenme tasarlamana izin verir. Büyüyen tüm yavruların doğru beslenmeye ihtiyacı olur. Ancak, köpeğin için doğru beslenmeyi seçmek biraz meşakkatli bir görev.

Yavru köpeğini evde hazırlanmış yiyeceklerle beslemeyi seçtiğin zaman, bu senin açından belirli bir taahhüt gerektirir. Yiyecekleri düzgün ve düzenli bir şekilde hazırlamak için zamanın olduğundan emin ol. Köpeğine uygun bir ev yapımı mama vermeye başlamadan önce bilmeniz gereken çok şey var.

Ev Yapımı Yiyecekler Köpekler İçin Sağlıklı Mı?

İnsanlar gibi köpeklerin de belirli kalori gereksinimleri olur. Köpeklerin de sağlıklı kalmak için belirli vitamin ve minerallere ihtiyaçları var. Yavru köpeklerin uygun bir oranda büyümek ve gelişmek için daha da özel ihtiyaçları olur. Yavru köpeğine verdiğin mamanın tam ve dengeli olması gerekir. Ayrıca büyümeyi destekleyecek şekilde tasarlanmalı.

Evcil hayvan sahipleri, yavrularını evde hazırladıkları mamalar ile beslemeye karar verdikleri zaman yaptıkları en büyük hatalardan biri doğru tarifleri takip etmemek (ya da bir tarife hiç uymamak. Doğru köpek yavrusu diyetini hazırlamak, yeterli kaloriyi yedirmekten daha fazlası. Ayrıca büyüyen bir köpek yavrusu için uygun protein, yağ ve kalori dengesine sahip olması gerekir. Diyet aynı zamanda doğru miktarda vitamin ve mineral içermek zorunda.

ev yapımı köpek

Evde hazırlanmış bir diyet geliştirmeye başladığın zaman, mamanın yavru köpeğinin olabildiğince sağlıklı kalması ve büyümesine yardımcı olması gerek. Dolayısıyla ihtiyaç duyduğu her şeyi yemeğinden aldığından emin ol. Bunu yapmanın en iyi yolu veterinerine danışmak.

Bir veterinerle çalışarak, yavru köpeğinin tüm beslenme ihtiyaçlarını karşılayan bir diyet tasarlaman mümkün. Belki de veterinerinin kullanabileceğin tarifleri vardır? Böylelikle eksiksiz ve dengeli ancak diğer ihtiyaçları da karşılayan bir diyet seçmene yardımcı olur.

Ev Yapımı Köpek Maması Nasıl Hazırlanır?

Genel olarak, yavru köpekler, yetişkin cinslerine göre günde yaklaşık iki kat daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar. Ulusal Bilim Akademisi Kedi ve Köpeklerin Besin Gereksinimleri Komitesi’ne göre, yetişkinlikte 14 kilo olması beklenen 5 kiloluk bir köpek yavrusunun günde yaklaşık 990 kalori yemesi gerekir. Ayrıca, yavru köpeklerin daha fazla proteine ihtiyacı olur. Yetişkin köpeklere göre yağ, vitamin ve minerallerin de daha fazlası gerekir tabii.

Ev yapımı bir köpek yavrusu beslenmesinde gereken detaylar:

  • Tavuk, hindi, balık, yağsız dana eti gibi proteinler
  • Pirinç, makarna, patates gibi karbonhidratlar
  • Bezelye, yeşil fasulye, havuç gibi sebzeler
  • Yağ, genellikle bitkisel yağ şeklinde
  • Vitamin/mineral takviyeleri

Bir tarif seçtikten sonra, onu köpeğin için hazırlamanın zamanı geldi. Yemekleri birkaç ay donmuş halde veya buzdolabında yaklaşık 5 gün saklamanda sakınca yok. Önceden hazırlanmış yemeklerin azaldığı zaman yeniden haftalık olarak hazırlaman daha mantıklı olur. Çeşitli yiyecekleri beslemeyi seviyorsan, farklı öğünleri çeşitlendirmeyi düşün.

Yavru köpeğin büyüdükçe porsiyonları uygun şekilde artırmayı unutma. Doğru miktarda kalori aldığından emin olmak için yavru köpeğini haftada 2 kez tartmayı da unutma.

Paylaşan heymypet