Kedim Geceleri Miyavlıyor! İşte Bunun Olası 6 Sebebi

Kediler genelde köpekler kadar gürültücü hayvanlar değiller, ama bu yine de hiç sesleri çıkmadığı anlamına gelmez tabii ki… Peki gece miyavlamalarının sebepleri nelerdir ve bu sorunla nasıl baş edilir?

ev kedisi gece neden miyavlar

GECELERİ KEDİ MİYAVLAMASI

“Kedim geceleri miyavlıyor!” peki bir ev kedisi geceleri neden miyavlar? Kedi sahiplerinin en büyük serzenişlerinden biridir. Bazen geceleri miyavlar, çığlık atar, ulumaya benzer sesler çıkarır ve kendilerini sesli olarak ifade etmekten çekinmezler. Bu sesler bazen gün içerisinde karşılaştıkları durumlara cevap niteliğindeyken, bazense altında bambaşka sebepler yatabilir.

KEDİM GECELERİ NEDEN MİYAVLIYOR?

Kedilerin doğal döngüsü geceleri aktif ve uyanık olmalarını gerektirir. İnsanların o vakitlerde uyuyor olması talihsiz bir rastlantıdır diyebiliriz. Oynamak, keşiflerde bulunmak, yemek yemek, kaşınmak veya ilgi talep etmek gibi birçok sebeple uyumuyor olabilirler. Bu sırada çıkardıkları türlü türlü sesler bizi uykumuzdan edebilir. Bazı kediler gün içerisinde tembellik etmeyi oldukça sever. Özellikle bu kediler, sen uyanıkken harcamadığı fazla fazla enerjiyi gece vakti tüketmek zorundadır.

GECE VAKTİ İLGİ ÇEKMEK İÇİN

Eğer kedin aktif, meraklı ve oyuncuysa geceleri seni ilgini çekmek için uyandırıyor olabilir. Kediler ilgi görmek için yatak odanın kapısını tırmalamak, sana pati atmak, sana toslamak, önünde bir anda kendini yere bırakmak ve elbette miyavlamak gibi birçok yola başvurur. Eğer kedin sen uyumaya çalışırken ilgin için çırpınıyorsa, yapabileceğin en iyi şey onu görmezden gelmektir. Birçok insan için bu zordur tabi, fakat eğer ilgi için miyavlarken ona istediğini verirsen, bu ancak seni rahatsız eden davranışını güçlendirmekle sonuçlanacaktır. Hatta ona bağırmak gibi negatif bir tepki versen bile, istediği ilgiyi ona sunmuş olacaksın. Kulak tıkaçları gece miyavlamalarını önleyene kadar tek çözümün olabilir.

Ertesi gün oyuncaklarıyla oynayarak ve diğer yöntemlerle enerjisini tükettiğinden emin ol. Yapboz oyuncaklar, tüy sopaları, lazerler ve pilli lazerle kovalamaca oynamak iyi çözümler sunabilir. Kedini yorarak gün içerisinde ihtiyacını duyduğu tüm ilgiyi ona verirsin ve böylece geceleri miyavlama isteğini düşürme ihtimalin oldukça artar.

GECE AÇLIĞI YÜZÜNDEN

Kedini beslemeyi unutuyor olabilir misin? Kediler genelde yemek veya ödül maması talep etmek için seslerini kullanmaktan çekinmez. Bu yüzden uyumak istiyorsan kedinin gece vakti tok olduğundan emin ol. Mama için çırpınırken kalkıp onu besleme fikrinden de vazgeç, çünkü bu ona ancak miyavladığı takdirde beslenebileceği gibi yıpratıcı olabilecek bir tutumu aşılar. Zor bir çalışma takvimin varsa veya kedini beslemeyi unutmaktan korkuyorsan, kedinin yiyeceği mamanın vaktini ve zamanını kontrol eden otomatik kedi besleme cihazlarını değerlendirebilirsin. Bu onun düzenli besleneceğinin garantisini verir ve böylece kedinin geceleri seni rahatsız etme sıklığını azaltabilir. Aynı zamanda kedinin suyunu temiz tuttuğundan her daim emin ol ki susuzluk yüzünden seni rahatsız etme ihtimalini de aradan çıkartmış ol.

kedim geceleri miyavlıyor

BİLİŞSEL FONKSİYON BOZUKLUKLARI

Kediler tıpkı bunama gibi etraflarında olan bitenleri anlama kabiliyetlerini etkileyen bir tür bilişsel fonksiyon bozukluğundan muzdarip olabiliyorlar. Genç kedilerde bu durum tam olarak netleşmiş değil ama yaşlı kedilerde zaman zaman bu tarz gece miyavlamalarını gözlemleyebiliyoruz. Genellikle sebebi kafa karışıklıklarının daha kötüye gitmesi gibi gözükürken, geceleri bu durum tetiklenerek daha can sıkıcı bir hale gelebiliyor. Eğer kedinin bir çeşit bilişsel fonksiyon bozukluğundan muzdarip olduğunu düşünüyorsan net bir tanı konması ve tedaviye başlanması için veterinerinle iletişime geç. Özel besinler ve besleyici takviyeler kedinin beyninin fonksiyon kabiliyetini olabildiğince sağlam tutman için yardımcı olabilir.

ANKSİYETE, STRES, HUZURSUZLUK VEYA ACI

Stres, anksiyete, huzursuzluk veya acıya sebep olabilecek herhangi bir sağlık koşulu veya çevresel faktör, kedini doğal olarak daha rahatsız ve mızmız bir hale getirir. Kedinde bu tür davranışsal değişimler veya hastalığı çağrıştırabilecek fiziksel semptomlar gözlemlersen, veterinerinle acilen iletişime geç. Kedinin aksiyete bozukluğu olduğunu düşünüyorsan bu içeriğimize göz atmadan geçme.

GÖRME BOZUKLUKLARI VEYA İŞİTME KAYBI

Eğer bir kedi düzgün bir şekilde duyamıyor veya göremiyorsa korkabilir ya da kafası karışabilir. Geceleri evler daha karanlık ve sessiz olduğundan, görme bozukluğu olan veya işitme sıkıntıları çeken kedin seni göremeyip korkuya kapılabilir. Senden yardım istemek veya korkusunu dindirmek için miyavlayabilir. Kedin kendisini iyi duyamadığından dolayı yüksek sesle miyavladığını da fark edemiyor olabilir. Görme gücünün azalması tıpkı sağırlık gibi ileri yaş veya hastalıktan kaynaklı olabilir. Bu yüzden eğer bu tarz  sorunlardan şüpheleniyorsan, veterinerine bunu kontrol ettirmen iyi olur.

Paylaşan heymypet