Ev Kedileri Arasındaki Saldırganlık Sorunu

ev kedileri

 

 

Ev kedileri arasındaki kavga, çoğu durumda bir kedi davranış uzmanı ve veterinerin yardımıyla önlenebilen ve çözülebilen bir sorun. Saldırganlığın ortaya çıkmasının çeşitli nedenlerinin olması mümkün…

Ev Kedileri Neden Agresifleşir?

Saldırganlık bir teşhis değil. Normal kedi davranışının bir parçası. Kedileri, dğer hayvanlara maruz kalma, cinsiyet, sosyal bağlam, davranış, kişilik ve diğer birçok değişkenden güçlü bir şekilde etkilenirler. Birlikte yaşayan kediler arasındaki saldırganlık, farklı nedenlere sahip birkaç biçimde olabilir. Korku, kaygı, tıbbi sorunlar, yeni bir kedinin uygunsuz bir şekilde tanıtılması ve kaynak eksikliği bir evde kediler arası saldırganlığa katkıda bulunur.

Sosyalleşme Eksikliği

Sosyalleşme, bir kediyi etkileşimlerden keyif almaya ve diğer hayvanlar, insanlar, yerler ve etkinliklerle rahat olmaya hazırlama süreci. Sosyalleşmenin, yavru kediler için 2 ila 7 haftalık “hassas dönem” sırasında başlaması gerekir.

Pek çok kedi yeterli sosyalleşme almaz. Bu nedenle, kendi türüyle sosyalleşmemiş bir veya daha fazla yetişkin söz konusu olduğu zaman sorunların ortaya çıkması daha olası. Bu kediler uygun deneyimlerden yoksun oldukları için normal kedi iletişimini ve görgü kurallarını anlamazlar. Bu sebeple başka bir kedinin görüntüsüne yoğun ve uygunsuz tepkiler verirler. Korku içinde kaçıp saklanır veya diğer kediyi kişisel alanlarından uzaklaştırmak için saldırırlar.

Yeterli sosyalleşme sırasında, hayvan kendi türüne ve uygun şekilde sosyalleştiği diğer türlere karşı sağlıklı davranış geliştirmesi gerekir. Bu, yaşamda daha sonra ifade edilen sosyal davranışı olumlu yönde etkiler.

ev kedileriYeni Bir Kedi Tanıtmak

Yeni kedini mevcut kedilerinle düzgün bir şekilde tanıştırmak çok önemli. Çünkü tanışmalar genellikle ilişkilerinin temelini oluşturur. Şu anki kedin diğer kedilerle yaşadıysa ve arkadaş canlısıysa, yeni kedinizi şu anki kedinle aynı yere bırakmak kulağa çok cazip gelir. Sadece Ancak, kediler her zaman doğru yolu bulmazlar. Bu sebeple olumsuz bir ilk görüşme, ilişkileri için zayıf bir temel oluşturur.

Kediden kediye tanıtım yavaş yapılmalı ve her kedinin ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalı. Harika bir arkadaşlığa başlayabilmeleri için kedileri hemen buluşturma dürtüsüne direnmek zor. Ancak, yeni kedinin evde başıboş dolaşmasına izin verirsen, hiç ummadığın şeylerle karşılaşman da mümkün.

Mevcut kedini, yeni gelen kediyi keşfetmesi için serbest bırakırsan, bölgesinin işgal edildiğini hisseder. Bu, evdeki kedinin evinde kendini güvensiz hissetmesine yol açar. Bu da davranış değişikliklerine sebep olur. Yeni kediye karşı saldırgan bir hale gelir. Aceleci hareket etmen ikisine de yardımcı olmaz!

Bir de yeni kedinin bakış açısından bakalım. Ona her koku ve ses yabancı gelir.  Her detayı olası bir tehdit olarak algılar ve her köşede pusuda bekler. 

Evdeki Rekabet

Çok kedili evlerde; mama, su ve kum kutuları gibi önemli kaynaklara erişimi engellemesi alışılmadık bir durum değil. Kum kutuları, su, yiyecek, saklanma alanları, tüneme yerleri, dinlenme, uyku alanları, oyun alanları, tırmalama alanları ve oyuncaklar dahil olmak üzere çoklu ve ayrı temel çevresel kaynakların sağlanması önemli. Bu, sosyal gerilimi ve rekabeti azaltmaya yardımcı olur. Bölgesel motivasyonları, stresi ve korkuyu azaltır. Hatta kediler arasındaki saldırganlığı önlemeye yardımcı olan seçenekler sunar.

Kedilerin yapmak isteyecekleri son şey kavga etmek. Bunun yerine, kaçmayı veya birbirlerinden kaçınmayı tercih ederler. Ancak bu seçenekler mevcut değilse, saldırganlık son seçenek. Çok kedili evlerde, kaynaklarını paylaşmak zorunda oldukları için potansiyel çatışma durumlarının olması kaçınılmaz. Senin yapman gereken, her kedin için ayrı alanlar oluşturmak. Yani, iki kum kutusu, iki mama kabı, iki su kabı…

Paylaşan heymypet