En Zeki Kedi Türleri Hangileri Biliyor Musun?

Aslında her kedi zekidir ama, en zeki kedi türleri hangileri acaba diye düşünmeden de edemiyor insan. Biz de bu merakı giderelim, hem de bu zeki dostlarımızın arasından en parlak olanları öğrenelim istedik.

en zeki kedi türleri

Kediler kafalarına taktıklarında hepimizi patilerinde oynatırlar. Biz de insanlar olarak kendimizi akıllı zannederiz işte. Eminiz ki her kedi ebeveyninin “yahu bu hayvan neler yapıyor” dediği anlar olmuştur. Mesela kapıyı açmayı öğrenir, ebeveynlerini kandırıp mama kapmayı çözerler. Zaten böylesine zeki olan dostlarımız arasından en zeki kedi türleri hangileri peki?

1) ABYSSİNİAN

Sadece güzel gözükmüyor, aynı zamanda bu patili dostumuz oldukça atletik. Arkadaş canlısı ve ailelerine düşkün bu dostlarımız bir de o kadar zeki ki! Onlara numaralar öğret, hatta bir köpek gibi eğit bana mısın bile demezler. Pek kucak kedisi değiller ama. Yine de sevgiden kaçtıklarını söylemek kocaman bir yalan olur. O dilediğince kendini sana sevdirir zaten. Son olarak, bu zeki mi zeki dostlarımız yükseklerde olmaktan epey hoşlanır. Onun için yüksek bir alan yaratsan iyi olur!

2) BALİNESE

Siyamların uzun tüylü kuzenleri Balineseler de en zeki kedi türleri arasında yerini alır. Bu dostlarımız tahmin edersin ki pek meraklıdır. Üstelik tıpkı kuzenleri gibi onlar da insanlarla konuşmayı gerçekten sever. Bu ilgilerini ve zekalarını yöneltebilecekleri oyuncaklara ihtiyaç duyarlar. Eğer ilgilerini gideremezsek ortalığı birbirine katabilirler. Emin ol, dostlarımız bunu yaparken oldukça zeki yöntemler uygular!

3) BENGAL

Jaguar veya leopara benzeyen tüyleriyle göz kamaştıran Bengaller, güzel oldukları kadar zekiler de! Bu karışımıa atletik yapıları da eklenince ortaya benzersiz bir tür çıkıyor, değil mi? Yalnız şunu unutmamak gerek, bengaller biraz vahşi bir tür. Bundan ötürü enerjilerini tüketecek geniş alanlara ihtiyaç duyarlar. Tabii bir de zekalarını kullanacakları çeşitli oyuncaklar ve puzzlelar.

4) BURMESE

Hem zeki, hem de sosyal bir kedi mi arıyorsun? Buyur seni Burmese ile tanıştıralım! Hem eğitimleri kolay, hem de her ortama uyum sağlayan bu dostumuz bir o kadar da şirin. Daha ne isteyebiliriz ki… Bu dostumuz sosyal yanlarından dolayı aile üyelerine epey dikkat gösterirler. O yüzden onları erkenden eğitirsen bitti gitti! Ancak aman dikkat, yalnızlık bu dostlarımızı üzer.

5) HAVANA BROWN

Bu güzeller güzeli dostumuz dünyanın her köşesinde nadir rastlanan kedi türleri arasında yer alır. Yine siyamların uzaktan kuzeni bu patili dostlarımız doğal olarak konuşmayı da epey sever. Kedi arkadaşlarıyla da zaman geçirmekten hoşlanırlar.

6) EN ZEKİ KEDİ TÜRLERİNDEN BAHSEDERKEN SİYAMDAN BAHSETMESEK OLUR MU?

en uzun yaşayan kedi cinsi

Gönüllerin sultanı, en zeki kedi türleri dediğimizde mutlaka akla gelmesi gereken ilk türlerden siyam ile bitirelim yazımızı! Konuşkanlıklarının yanı sıra meraklı doğaları ve zekaları ile hangimizin kalbini kazanmadı ki siyamlar? İlgi delisi bu dostlarımızın parlak zekalarını da sürekli oyalamak şart. Yok sıkılırsa sağı solu kurcalamaya başlarlar ve sonuç: ev içi yıkım…

Yazımız burada sona eriyor. En azından artık en zeki kedi türleri hakkında biraz daha bilgi sahibiyiz, hem biz hem de sen. Hepsinde ortak bir nokta var fark ettiysen: dostlarımızın bu zekalarını yönlendirmesi gerekiyor. Bu yüzden zeki bir kedi sahiplenmek istiyorsan ona ihtiyaç duyduğu ilgiyi sunmaya da dikkat et lütfen.

Bu arada kedi türlerini sıralamaya başlamışken devam edelim diyoruz. Bir sonraki durağımız ise tüysüz kedi türleri. Buyrun buradan!

Paylaşan heymypet