En Sevimli 8 Sürüngen

Sevimli hayvanları düşündüğünde, sürüngenler muhtemelen listenin en alt sıralarındadır. Ayrıca kertenkelelerin ve timsahların yıllık takvimlerin sayfalarını süslemesi sık karşılaşılan bir durum değildir, değil mi? Bu hayvanalar pullu, kaygan olmalarına ve genellikle böcek yemeyi sevmelerine rağmen, aslında oldukça sevimli olabilirler! Bize inanmıyor musun? Teraryumunu anında daha sevimli hale getirecek bu sürüngenlere bir göz atın. İşte en sevimli 8 sürüngen.

1.Jartiyer Yılanları

Yılanlar! En sevimli sürüngene onlarla başlamamız biraz tuhaf oldu belki ama gerçekten bazı yılanlar sanıldığı kadar korkutucu ve tehlikeli değiller. Bu hayvanlar çoğu insanı korkutur (çünkü eskiden beri insanlar için bir tehdittiler ve bazı teorilere göre hareket biçimleri bizim için çok doğal değil). Indiana Jones bile cidden onlarla uğraşmak istemiyordu. Aynı zamanda kediler bir yılanla (ya da salatalık gibi uzaktan yılana benzeyen herhangi bir şeyle) karşılaşırlarsa onu kesinlikle hemen yok ederler. Ancak küçük ve tehdit edici olmayan yılanlar (jartiyer yılanları gibi) aslında sevimlidir.

Amerika’nın her yerindeki evcil hayvan dükkanlarında ve tedarikçilerde yaygın olarak bulunan jartiyer yılanları, ülkede en çok tutulan yılanlardan bazılarıdır. Ve yılan olmalarına rağmen, küçük boyutları tanklarındaki bitkileri ve yapıları yok etmelerini engelleyecektir.

2.Kutu Kaplumbağaları

Evlerini sırtlarında taşırlar. 50 yıla kadar yaşayabilirler ve çocukluk masallarında mükemmel kahramanlar olurlar (tamam, bir kaplumbağaydı, ama yine de mükemmeldi). Keskin gagalarına, pürüzlü, pullu derilerine ve küçük, sivri pençelerine rağmen, bir kutu kaplumbağa teraryumuna oldukça sevimli bir katkı sağlayacak.

Bakımları biraz daha zor olsa da, kutu kaplumbağaları sevimli ve ciddi anlamda uzun vadeli sürüngen arkadaşlardır.

3.Tepeli Kertenkele

Şişkin gözlerine ve yemek için tercih ettiği cırcır böcekleri, yemek kurtları ve balmumu kurtlarına rağmen, tepeli kertenkelenin aptal gülümsemesi ve minik elleri (onlara bir bakın! Çok minikler!) onları evcil hayvan olarak bakılabilecek en şirin sürüngenlerden biri yapıyor.

Tepeli kertenkelelerin neslinin tükendiği düşünülüyordu. Ancak 1994’te “yeniden keşfedildi”. O zamandan beri, az bakım gerektirmeleri ve eğlenceli kişilikleri onları son derece popüler evcil hayvanlar haline getirdi. Tepeli kertenkelelerin bakımları son derece basit olduğu için, , yeni başlayan sürüngen evcil hayvan ebeveynleri için mükemmel evcil hayvanlardır.

4.Bukalemunlar

Bukalemunların aslında ortamlarına uyum sağlamak için renk değiştirmediklerini biliyor muydunuz? Aksine, renkleri duygusal tepkilerden (korku veya öfke gibi), artan veya azalan ışıklardan, nem ve sıcaklık gibi ortamdaki değişikliklerden değişir.

Vahşi doğada 180 bukalemun türü olmasına rağmen, sadece birkaçı evcil hayvan olarak tutulur ve biraz çalışma gerektirirler. Ne yazık ki, bukalemunlar acemi kertenkele sahipleri için en iyi seçim değildir. Ancak deneyiminiz varsa, teraryuma muhteşem ve büyüleyici eklemeler yapacaklardır.

 

5.Solucan Kertenkeleleri

Ürpertici, sümüksü bir solucanı pullu, böcek yiyen bir kertenkele ile birleştirdiğinde ne elde edersin? Dünyanın en korkunç yaratığı? Mümkün değil!

Solucan kertenkeleleri Florida’nın sadece birkaç bölgesinde bulunur. Solucanlara çok benzer toprağa girerler ve parçalı vücutları vardır. Ama aslında Amphisbaenia sürüngen grubunun bir parçasıdırlar.

6.Leopar Kertenkeleleri

Minik, her yerinde benekleri olan yeni favori sürüngenin nedir? Leopar kertenkeleleri! Bu egzotik görünümlü kertenkeleler, cırcır böcekleri ve yemek kurtlarını yemeyi tercih ederler. Doğrudan ışık altında güneşlenmeyi severler. Aslında, her gün yaklaşık 12 saat görünür ışığa ihtiyaçları vardır. Uygun şekilde bakıldıklarında, leopar kertenkeleleri 20 yıla kadar yaşarlar.

Genellikle uysal ve evcilleştirilmesi kolay leopar kertenkeleleri, yeni başlayanlar için mükemmel bir seçimdir.

7.Yumuşak Kabuklu Kaplumbağalar

Yumuşak kabuklu kaplumbağaları sevmenin birkaç nedeni vardır: Onların, ilginç görünümleri dünya dışı bir varlık ile bir video oyunu karakterinin karışımı gibidir. Burunları minik şnorkellere benzer.

Yumuşak kabuklu kaplumbağalar normal kaplumbağalardan farklıdır. Çünkü tahmin etmişsindir, sert dış kabukları yoktur. Kabukları bakterilere karşı dayanıklı ve dirençli değildir. Esaret altındaki yumuşak kabuklu kaplumbağalarda genellikle bazı kabuk sorunları olur. Tankındaki suyu sık sık temizle. Kabuklarını doğal güneş ışığına veya yapay tam spektrumlu ışığa maruz bırakarak bu sorunlardan kaçınabilirsin. Işığa maruz kalmanın zararlı bakterileri uzak tutmaya yardımcı olabileceğine inanılıyor.

8.Mısır Yılanları

Tamam, mısır yılanları avlarını boyun eğmeye zorlarlar ve fare yemeyi severler, ancak sakin yapıları, ısırma isteksizliği ve yönetilir boyutları onları Amerika Birleşik Devletleri’nde süper popüler bir evcil hayvan haline getirdi. Ayrıca sevimli küçük gülümsemeleri de çok tatlı.

Daha önce hiç evcil hayvan yılanın olmadıysa, bir mısır yılanı düşünmen doğru olacaktır. Oldukça az bakım gerektirirler ve büyük yetişkinlere dönüşmezler.

 

Paylaşan heymypet