En Havalı Papağan Türleri

Papağanlar büyüleyici kuşlardır. Gerek değişik renklerde ki tüyleri, gerekse konuşabilme yetenekleriyle benzersizlerdir. Senin için bu yazımızda en havalı papağan türlerini derledik.

1.Kızıl Amerika Papağanı (Scarlet Macaw)

Amerika papağanı türlerinin en büyüğü ve çok popüler bir evcil hayvandır. Orta ve Güney Amerika’ya özgüdürler ve ortalama 50 yıla kadar yaşarlar. Kızıl Amerika Papağanı’nın çok gürültülü olduğu bilinir. Konuşmayı ve bazı numaraları öğrenebilir.

2.Mavi Ve Sarı Amerika Papağanı (Blue And Yellow Macaw)

Mavi-sarı Amerika papağanı olarak da bilinen bu güzel kuşlar aynı zamanda 50 yıla kadar yaşarlar. Boyları 84 cm olan bir uzunluğa (başının tepesinden kuyruğunun ucuna kadar) ulaşırlar ve 1 kg ağırlığındadırlar. Tıpkı diğer Amerika papağanları gibi, Mavi-sarı Amerika papağanı da konuşmayı öğrenir.

3.Sümbül Amerika Papağanı (Hyacinth Macaw)

Orta ve doğu Güney Amerika’ya özgü bir papağandır. Yaklaşık 100 cm uzunluğu ile diğer papağan türlerinden daha uzundur. En büyük Amerika papağanı ve en büyük uçan papağan türüdür.

4.Afrika Grisi (African Grey)

Gri Papağan olarak da bilinen bu güzel kuş, Batı ve Orta Afrika’nın yağmur ormanlarında bulunur. Uzmanlar onu dünyanın en zeki kuşlarından biri olarak görüyor. Esas olarak hurma fındıkları, tohumlar, meyveler ve yapraklı maddelerle beslenirler. Genel olarak nazik yapıları ve konuşmayı taklit etme yetenekleri, onları dünya çapında popüler evcil hayvanlar haline getirdi.

5.Sultan Papağanı (Cockatiel)

Cockatiel ya da Quarrion olarak da bilinen Sultan Papağanları, Avustralya’ya özgü kakadu ailesinin en küçük üyesidir.  Sultan Papağanları, dünya çapında evlerde çok popüler bir evcil hayvandır. Özellikle kafasındaki tüyler en havalı papağan türlerinden birisi olmasının nedenlerindendir.

6.Beyaz Önlü Amazon (White Fronted Amazon)

Beyaz Önlü Amazon veya Beyaz Önlü Papağan, Orta Amerika’ya özgüdür. Yaklaşık 25 cm uzunluğa sahiptir. Bu da onu Amazon papağanlarının en küçüğü yapar. 30 ila 40 farklı sesi taklit ederler ve diğer büyük papağanlar gibi 40 yıl kadar uzun bir ömre sahiptirler.

7.Gökkuşağı Lorisi (Rainbow Lorikeet)

25-30 cm uzunluğunda orta boy bir papağandır. Gökkuşağı Lorisi son derece renklidir ve tüyleri çok parlaktır. 20 yıl gibi diğer papağanlara nispeten kısa bir ömre sahiptirler.

8.Fischer’s Lovebird (ve diğer tüm Lovebirdsler)

Adını Alman kaşif Gustav Fischer’den alan bu papağan türü ilk olarak 19. yüzyılın sonlarında keşfedildi. Afrika ve Madagaskar’a özgü olan bu küçük kuşlar, dünyanın her yerinde evcil hayvan olarak sahiplenilir. Yaklaşık 20 yıllık bir ömre sahiptirler ve diğer papağanlara göre nispeten sessizdirler. Bu da onları evcil hayvan olarak iyi bir uyum haline getirir.

9.Sarı Tepeli Kakadu (Yellow Crested Cockatoo)

Yaklaşık 34 cm uzunluğa ulaşan orta boy da bir papağandırlar. Beyaz tüyleri ve ona adını veren sarı bir tepesi vardır. Sarı tepeli Kakadu Avustralya ve Yeni Gine’ye özgüdür.

10.Altın Muhabbet Kuşu (Golden Parakeet)

Altın Conure olarak da bilinen bu güzel papağan, çoğunlukla sarı tüylere ve yeşil uçuş tüylerine sahiptir. Brezilya’daki Amazonlarda, daha kuru yayla yağmur ormanlarında yaşar ve nesli tükenmekte olan bir türdür.

Paylaşan heymypet