En Doğru Mandalina Balığı Yemi Nedir?

Bir mandalina balığının bakımı, diğer balıklar kadar basit değil zira bir mandalina balığının iyi yemlerle beslenmesi ve sağlıklı olması için sürekli canlı kopepodlara ve diğer hazır yemlere ihtiyacı var. Eğer bir mandalina balığı almayı düşünüyorsan, içinde sağlıklı ve büyük bir kopepod popülasyonu bulunan, iyi kurulmuş bir akvaryuma ihtiyacın olacak. İşte bir mandalina balığı ile yaşamaya başlamadan önce en doğru mandalina balığı yemini bulman için gereken her şey yazımızda.

MANDALİNA BALIĞI YEMLERİ

CANLI KOPEPODLAR

mandalina balığı yemi

Bir mandalina balığı yemi olan kopepodlar, fitoplankton ve besin zincirinin en altında bulunan diğer mikroorganizmalar ile beslenen küçük, kabuklu deniz canlıları. Tüm kopepod türleri arasında mandalina balığın için en yaygın ve besleyici olanlar Tisbe, Tigiropus ve Apocyclops. Hem vahşi doğada hem de akvaryumda bir mandalina balığı yeminin neredeyse tamamı kopepodlardan oluşmalı.

Doğadan yakalanan mandalina balığını sadece canlı kopepodlar ve salamura karideslerle beslemelisin. Akvaryumda doğup yetiştirilen mandalina balıkları ise az miktarda diğer yemler ile de beslenebilirler ancak yine de kopepodları birincil beslenme kaynağı olarak tüketmeleri gerekiyor. Bunun yanında akvaryum suyunun niteliği de mandalina balıklarının sağlığı için önemli.

Bir mandalina balığı, günlük kalori ve beslenme ihtiyacını karşılamak için gününün çoğunu bu küçük kabukluları avlayarak geçir. Bir akvaryuma mandalina balığı eklemeden önce mandalina balığına yetecek miktarda yiyeceğe, yani büyük bir kopepod popülasyonuna sahip olduğuna emin olman gerekiyor.

Eğer akvaryumunda kopepodlar yoksa onları petshop’lardan ya da internet üzerinden temin edebilirsin. Ancak mandalina balığını akvaryuma eklemeden önce kopepodların popülasyonlarının artmasını beklemeni öneriyoruz.

CANLI TUZLU SU KARİDESİ

Bir mandalina balığı yemi olarak yumurtadan yeni çıkmış tuzlu su karidesleri, mandalina balıklarının beslenmesini tamamlamak için mükemmel seçeneklerden birisi. Oldukça küçük olan bu tuzlu su karidesleri hem besleyici, hem de balığının yiyebileceği kadar küçükler. Bununla birlikte bir mandalina balığını yemi olan tuzlu su karideslerini de fitoplankton ile güçlendirmelisin.

Eğer akvaryumunda kopepod yeterli değilse tuzlu su karidesi, mandalina balığının beslenmesini tamamlamaya yardımcı olabilir. Ayrıca hızlı yüzen tuzlu su karidesleri, sıkılmış bir mandalina balığını daha hızlı yüzmeye ve aktif kalmaya teşvik edebilir.

Bununla birlikte, tuzlu su karidesleri mandalina balığının beslenmesinin sadece küçük bir bölümünü oluşturmalı, çünkü bunlar besin değeri açısından balığın için yeterli değil. Fakat mandalina balığın biraz zayıf görünüyorsa, tuzlu su karidesleri iyi bir kalori kaynağı olarak işe yarayabilir. 

DONDURULMUŞ/DONDURULARAK KURUTULMUŞ YEMLER

Akvaryumunda bir mandalina balığın varsa, dondurularak kurutulmuş yemlerle de beslenmelerini sağlayabilirsin. Dondurulmuş veya dondurularak kurutulmuş yemler kesinlikle doğru mandalina balığı yemi değildir, çoğunluğu oluşturmamalıdır. Ancak lezzetli bir alternatif olarak bu yemleri de balığına sunabilirsin. Bu konuda en iyi seçenekler dondurulmuş tuzlu su karidesi ve dondurularak kurutulmuş Mysis karidesidir. 

Genellikle bir mandalina balığının ağzına sığacak kadar küçük olan bu karidesleri balığın kolayca tüketebilir. Dahası balığının doğadaki besinlerine tat ve doku bakımından oldukça yakın olduklarından mandalina balığının ağzına layık olduklarını söyleyebiliriz.

PELET YEMLER
mandalina balığı yemi

Akvaryumda doğup büyüyen mandalina balıkları zaman zaman pelet yemleri de yiyebilir. Ancak mandalina balığı yemi eğer su yüzeyindeyse mandalina balıkları bu yemleri çok zor yerler, bu nedenle onlara kaliteli dip yemleri alman gereklidir. Yem tankın dibine indiğinde, balık yemi ağzına alabilir ve sonra geri tükürebilir. Eğer bunu yapıyorsa telaşlanmadan önce bir süre beklemelisin.  Yem  akvaryum suyuyla biraz yumuşadıktan sonra balığın bu yemi kolayca yiyebilir.

Pelet yemleri madalina balığına yem olarak veriyorsan, bunları sadece balığının beslenmesine takviye olarak kullanmalısın. Mandalina balıklarını yiyebilecekleri pelet yemlerin yanı sıra çoğunlukla canlı ve dondurulmuş besinlerle beslenmeleri gerektiğini unutma. Her şeye rağmen mandalina balığına pelet yem yedirmeyi başarırsan şanslısın, bunlar oldukça seçici balıklardır.

Paylaşan heymypet