Dünyanın En Yaşlı Golden’ı August İle Tanış!

August, nam-ı diğer Augie, yaşayan en yaşlı Golden Retriever! 17, 18 hatta 19 yaşına kadar yaşayan pek çok Golden Retriever var; ancak August 20’lere ulaşan ilk Golden! Bu yazıda sana, hem August’un hikayesine hem de Golden cinsi tüylü dostunun tıpkı August uzun yıllar yaşayabilmesi için yapılması gerekenlere dair detayları anlatacağız. Eğer senin tüylü dostunun cinsi Golden değilse de hiç problem değil. Bu detaylar tüm tüylü dostlarımıza yarayacak bilgiler olacak. Hazırsan hemen başlayalım!

dünyanın en yaşlı golden köpeği

EN YAŞLI GOLDEN!

AUGUST’U YAKINDAN TANIYALIM

August, 24 Nisan 2000 doğumlu bir Golden Retriever ve kendisi dünyanın en yaşlı golden köpeği! İki kez aile değiştirdikten sonra (ki bu durum kesinlikle onun suçu değil) Jennifer ve Steve Hetterscheidt çiftiyle Oakland, Tennessee’de yaşamaya başlayan Augie’nin şanslı ev arkadaşları Jennifer ve Steve’in kim olduğuna dair ise maalesef pek bir detaya sahip değiliz.

Jennifer ve Steve, August’u 14 yaşındayken bulmuşlar. Aynı dönemde yaşadıkları bölgedeki Golden Retriever kurtarma örgütünde de aktif olarak çalışıyorlarmış. August’u bulduklarında 14 yaşında yaşlı bir Golden’ı kimsenin istemeyeceğinin farkına varmışlar. Tabii dünyanın en yaşlı Golden köpeği August’un ileride dünya Golden tarihine geçecek kadar uzun ömürlü olacağını elbette bilememişler!

Jennifer, Steve ve Augie hep birlikte karavan turlarına çıkmışlar. Augie’nin kendi gibi bir sürü tüylü dostları olmuş. Öte yandan Jennifer ve Steve de Augie sayesinde altı yıllık bir sevgi ve sadakat yumağına sarmalanmışlar!

BENİM GOLDEN’IM DA AUGUST GİBİ UZUN YILLAR YAŞAYABİLİR Mİ?

Augie çok özel ve istisnai bir Golden. Böyle olmasının birçok nedeni var elbette; ancak en önde gelen nedenlerden biri tahmin edebileceğin üzere bu yıl 20’nci yaşını kutlayabilmiş olması. Golden’ların ortalama ömrü 10-12 yıl kadardır. Tabii ki 13, 14 hatta 15 yıl yaşayan Golden’larla karşılaşmak da mümkün; ama maalesef bunu küçük bir kesim için söyleyebiliyoruz zira Golden’ların ömrü çoğunlukla ortalamanın altında oluyor.

Şimdi istersen biraz da bir Golden’ın tıpkı Augie gibi uzun yıllar yaşayabilmesine yardımcı olacağını düşündüğümüz ipuçlarından bahsedelim!

GOLDEN SAĞLIĞINA DAİR 5 İPUCU

Veteriner hekimini dinle!

Bu sana verebileceğimiz belki de en önemli ipucu. Veteriner hekimin tüylü dostunu en iyi anlayacak ve onu sağlıklı tutmak için elinden geleni yapmak söz konusu olduğunda başroldeki kişidir. Sağlık sorunları, beslenme, egzersiz ve daha birçok konuda veteriner hekimine güvenmeli ve onunla daima iletişim halinde olmalısın.

Tüylü dostuna kulak ver!

Bazen popüler olanın tüylü dostun için doğrusu olduğunu düşünebilirsin; ancak her popüler olan şey tüylü dostuna uygun olacak diye bir kaide yok. Örneğin popüler bir ev yapımı mama tarifi, diğer tüm tüylü dostlarımızın hoşuna giderken senin tüylü dostunun hoşuna gitmeyebilir. Tüylü dostuna iyi gelecek olan her ne ise, bunu tüylü dostuna kulak vermeden anlayabilmen mümkün değil.  Bu noktada ilk maddeye de tekrar dönmekte fayda var. Bir kulağın tüylü dostundayken, diğeri mutlaka veteriner hekiminde olmalı.

Kaliteli mama tahmin ettiğinden de önemli!

Tüylü dostuna yönelik ucuz mamalar bulabilirsin; ama mama fiyatından tasarruf etmeye çalışırken veteriner hekimine çok daha fazla para harcamak zorunda kalman da muhtemel. Kaliteli mama, tüylü dostunun sağlığı için tahmin ettiğinden de büyük bir önem taşıyor. 

Düzenli bakım şart!

Bakım, tüylü dostunun sadece görüntüsü için değil sağlığı için de gerekli. Düzenli bakım yapılmaması; kulak enfeksiyonu, diş ya da diş eti sorunları veya cilt problemleri gibi rahatsızlıkları beraberinde getirir ki bu da herkesi, en çok da tüylü dostunu yıpratacak bir şeydir.

Egzersiz yapmanın sana da tüylü dostuna da büyük faydası var!

Egzersiz, biz insanların sağlığı için ne kadar faydalıysa tüylü dostunun sağlığı için de bir o kadar faydalı. Özellikle Golden’lar obeziteye yakalanmaya eğilimli bir cins olduğundan, düzenli olarak egzersiz yapması obezite riskini ortadan kaldırabilir. Üstelik egzersiz, kalp ve kasların güçlenmesi için de gerekli.

 

heymypet Ailesi olarak; Augie’ye ve tüm tüylü dostlarımıza sevdikleriyle birlikte sağlıklı ve eğlenceli günler dileriz!

Paylaşan heymypet