Dünyaca Meşhur Solak Salyangoz Jeremy’nin Aşk Macerası

Jeremy, ismini sol tandanslı İngiliz İşçi Partisi’nin lideri ve bahçıvanlığa derin bir tutku besleyen Jeremy Corbin’den alan, kabuğu normal salyagozların aksine sol yönde spiral yapan bir salyangoz.

Solak salyangoz
Twitter: @Leftysnail

Solak Salyangoz Jeremy, Notthingam Üniversitesi’nden Angus Davison tarafından keşfedildi. Davison’ın durum hakkında genetik temelli bir araştırma yürütme isteğiyle dünya çapında bir ün kazandı. Angus Davison, Jeremy’nin koşulunun genetik sebeplerini keşfetmek istediği için onun üremesini sağlamak zorundaydı. Bu yolda, dünya çapında #snaillove (salyangozaşkı) hashtagi ile Jeremy gibi solak olan diğer salyangozları bulmak için bir çağrıda bulundu. Bunun sebebi ise, kabuğunun bu beklenmedik gelişimi yüzünden Jeremy’nin üreme organlarının diğer salyangozlarla ters tarafta kalıyor olmasıydı. Dolayısıyla ancak solak bir diğer salyangozla çiftleşebiliyordu. Hikayesi dünya çapında ses getirdi ve birçok insan Jeremy için bir eş araştırmaya başladı.

Araştırmalar çabucak sonuç verdi: İngiliz bir salyangoz meraklısının evcil hayvan olarak evine aldığı “Lefty” (solak) ile İspanyol bir restoranda pahalı bir salyangoz yemeği olmaktan kılpayı kurtulan Tomeu, Jeremy’nin potansiyel eşleri olarak Notthingam Üniversitesi’ne yollandı. Tam da bu noktada hikaye beklenmedik bir yöne doğru seyirmeye başladı. Önce Lefty laboratuvara ulaştı ve aslında Jeremy ile iyi bir kimya yakaladılar. Salyangoz dilinde flörtleşen çift, salyangoz çiftleşme zamanı için pek de uygun olmayan kasım ayı koşulları yüzünden bu flörtlerini üreyerek sonlandıramadı. Sonra Tomeu ulaştı laboratuvara ve aşk üçgeni tamamlandı. Çiftleşen ikili, Lefty ile Tomeu oldu. Hatta çiftin çocuklarının koruyuculuğunu Jeremy üstlendi.

Araştırma teknik olarak başarıya ulaşsa da, hikayeden haberdar olan tüm dünya, Jeremy için üzgünlüklerini dile getirdi. Lefty’nin sahibi onu geri alınca, geriye Tomeu ile Jeremy kaldı ve biliminsanları onların çiftleşme ihtimalini gözetmeye başladı. Bir müddet geçtikten sonra, iki yaşını biraz geçkinken, Jeremy ölü bulundu. Ama üzülmeyin. Kısa bir süre sonra, Jeremy’nin ölmeden birkaç gün önce Tomeu ile çiftleştiği ortaya çıktı! Böylece Jeremy’nin çocukları o öldükten sonra doğup, onun genlerini taşımaya devam etti.

Gen demişken, araştırma sonuçlarına göre sol spirallilik genetik olarak aktarılmıyordu. Çünkü solak salyangoz çiftlerinin hepsinden sağlak yavrular dünyaya gelmişti. Bu sayede salyangozlarda solaklığın gelişimsel bir problem olduğu ortaya çıktı. Bu aşk hikayesi ise arkasında fotoğraflar, bir belgesel, bir podcast bölümü, birkaç tane şarkı ve tüm dünyanın salyangozlar arasında olsa dahi sevgi adına tek yürek olabileceğinin örneğini bıraktı.

Paylaşan heymypet