Drone Pilotu Yüzlerce Hayvanı Doğal Afetlerden Korumuş!

Drone Pilotu Doug Thorn’u hiç duymuş muydun? Kendisi dünyaca ünlü bir hayvansever ve benzersiz bir adanmışlık göstererek yüzlerce hayvanın hayatını kurtardı. Tabii ki bunların hepsini ustalıkla kullandığı drone’una ve kocaman kalbine borçlu.

Drone pilotu doug
Doug ve kurtardığı dostu. Fotoğraf: treehugger.com

1990’lardan beri droneların kullandığını biliyor muydun? Biz bilmiyorduk ama drone pilotu Doug sayesinde öğrenmiş olduk. Kendisi profesyonel olarak doğa çekimleri yapan bir fotoğrafçı ve sinematograför. Fakat başarılı adamın elinden sadece bunlar gelmiyor. Kendisi aynı zamanda hayvan ve çevre dostu insanların yanına katılarak hayvanları doğal afetlerden koruyor. Nerede bir doğal afet var, hayvanların yanında olmak için Doug orada!

Bu maceraya nasıl atıldığını şöyle anlatıyor Doug, “Hayatımı drone’umun başında geçiriyordum. Bir gün California’da çalışırken büyük bir yangın çıktı. O arada başka bir işle uğraşıyordum ama hayatını kedileri kurtarmaya adayan yakın bir arkadaşım bana telefonla ulaştı. Kendi yöntemlerinin yetersiz kaldığını, benim drone’uma ihtiyaç duyduğunu söyledi. Ben de hemen yardımına koştum.”

“Bu işin en korkunç yanı alevlerin, kayan toprağın ya da sel sularının altında güçlük çeken hayvanlarla sürekli yüz yüze olmak. Böylesi görüntüler ister istemez yüreğinizi param parça ediyor. Ancak tam tersi şekilde onları kurtarmak da işin en keyifli yanı. Başta illa ki korkup panikliyorsunuz ve üzülüyorsunuz. Fakat o hayvanları kurtardığımda hissetiklerimin tarifi çok güç. İlahi, tanrısal bir mutluluk ve güçle doluyor içim diyebilirim.”

Drone pilotu Doug

DRONE PİLOTU DOUG BİR EFSANE HALİNE GELMİŞ

“En büyük kurtarma operasyonum Avustralya yangınlarındaydı. Yüzlerce koala yanan ormanın derinliklerinde kaybolmuştu. Üstelik ortalık öylesine sıcaktı ki o hayvanları görebilecek kadar yaklaşamıyordum bile. Yine de drone’u yıllardır kullandığımdan ötürü bir çaresine baktım ve hayvanları tespit edebildim. Yıllardır drone pilotu olarak çalışmamın en büyük faydası, böylesi güç durumlarda ortaya çıkıyor. Yaklaşık 20 saat boyunca o koalaları oradan kurtarmaya çalıştık ve birçoğunu da sağ salim kurtarabildik.”

“En önemlisi de ne biliyor musunuz? Hayvanları kurtarırken drone kullanımını biraz daha artırabilsek, mucizeler yaratabiliriz. Bu ne pahalı bir yöntem, ne de büyük afetler haricinde ciddi uzmanlık gerektiriyor. Buradan hem drone kullanan hayvanseverlere hem de hayvansever kuruluşlara bir çağrım var. Lütfen birbirinizi bulun, bir araya gelin ve dostlarımızı kurtarmak için daha sık drone kullanmaya başlayalım.”

Açıkçası Doug’un hayatını ve söylediklerini paylaşırken bizim aklımızda da bu çağrıyı yapmak vardı. Hayvansever adam bizden önce davranmış. Peki sence droneları bu şekilde kullanarak hayvanların hayatlarını kurtarmak yaygın hala gelebilir mi? Ya da acaba pratik bir yöntem mi? Takdir senin.

Peki drone pilotu olmayanlar ne yapsın diyorsan, seni hayvanları kurtarmak için BatManlik yapan adamla tanıştıralım isteriz. Buyrun buradan!

Paylaşan heymypet