Dogo Arjantino Özellikleri

Dogo Arjantin

Dogo Arjantino

Dogo Arjantin

DİĞER ADLARI

Dogo Argentino, Arjantin Mastiff


RENKLERİ

Beyaz


ÇIKIŞ YERİ

Arjantin


ÇIKIŞ TARİHİ

1928


FAMİLYA

Dost Canlısı
Hayvanlarla Dostluk
Sağlık & Cesaret
Zeka Seviyesi
Bekçilik
Sıcağa Dayanıklılık
Çocuklarla Dostluk

Dogo Arjantin Özellikleri Nelerdir?

Dogo Arjantin, orijinal ismiyle ‘Dogo Argentino’, anavatanı Arjantin olan bir köpek türüdür.  Başta yaban domuzu gibi yaban hayvanları olmak üzere, büyük hayvanları avlamak için özel olarak melezleştirilmiştir.  Beyaz tüyleri, büyük ve kaslı yapısıyla dikkat çeker. Avlanmak üzere kullanılan bir ırktır. Evcil hayvan olarak kullanmak için uygun değildir. Her melez ırk gibi, kalıtsal hastalıklara yatkındır. Bu kalıtsal hastalıkların başında melanin pigmenti eksikliği yer alır.  

Dogo Arjantinlerin %20’si işitme problemi yaşar. Ne çok sıcak, ne de çok soğuk iklimler onlar için uygun değildir. Yalnızca fizikleri değil, karakterleri de oldukça güçlüdür. Dolayısıyla onunla baş edecek kadar güçlü bir ebeveyne ihtiyaç duyar. Kısa tüyleri, hassas bir cildi vardır. Pek çok kedi ve köpek gibi Dogo Arjantin de kümes hayvanlarının etlerine alerjik reaksiyon gösterebilir. İyi eğitimden geçmiş Dogo Arjantinler insanlarla da iyi geçinir. Ancak köpekler de dahil, diğer hayvanlarla pek iyi geçinemezler. Güçlü ve hırslı yapıları kötü niyetli insanlar tarafından tarih boyunca istismar edilmişlerdir. Maalesef hala köpek dövüşlerinde kullanılan Dogo Argentinolar vardır. 

Köpek türlerinin arasında en sadık olan türlerden biridir. Oldukça akıllıdır ve çok kolay kavrar. Çok havladığı için apartmanda bakmak zordur. 

Dogo Arjantin Hangi Ülkeye Ait Bir Irktır?

Dogo Arjantin, adından da anlaşılacağı üzere kökeni Arjantin’e dayanan bir türdür. Yetiştiricisinin ismi bilinen ender ırklardan biridir. Antonio Nores Martínez isimli Arjantinli profesor cerrah, kendisini koruyacak, cesur mu cesur bir patili dost hayal ediyordu. 1928 yılında,  Büyük Dane de dahil olmak üzere, farklı ırklarla birlikte Cordoba Köpeğini melezledi. Cordoba Köpeğini Dogo Arjantin cinsinin temeli olarak seçti. Cordoba Köpeği bugün nesli tükenmiş bir tür. Cordoba, Bulldog, Boxer, Bull Terrier ve İngiliz Mastiff’in bir meleziydi.  

Dogo Arjantin Nasıl Beslenmelidir?

Dogo Argentino beslenmesi büyük önem taşıyan bir türdür. Yavru Dogo Arjantinler yaşamlarının ilk 6 ayı boyunca düzenli olarak C vitaminli mamalar tüketmeli. Bu süre boyunca içinde bol miktarda C vitamini bulunan mamalar seçilmeli. Veterinerinin uygun gördüğü frekansta ton balığı, mısır, yumurta gibi çeşitli gıdalar da yiyebilirler. Bu, kemiklerinin daha hızlı gelişmesini sağlar.

Dogo Arjantin Yıkanır mı?

Tüm köpekler gibi Dogo Argentinonun da 2 aylıktan itibaren aşı süreci başlar. Yaklaşık 6 aylık oluncaya dek de devam eder. Hayvan sağlığı uzmanları, 6 aylık olmadan hiçbir köpeğin yıkanmasını önermezler. Aşı bağışıklığı düşürür. Bağışıklığı düşen köpek yıkanırsa bağışıklığı daha da düşer.

Dogo Argentinonuzun sağlığını düşünüyorsanız onu yıkamanızı önermeyiz. Bunun yerine köpeğinizin cilt yapısına uygun bir kuru şampuan kullanabilirsiniz. Köpekler için özel üretilmiş kaliteli kuru şampuanlardan birini seçebilirsiniz. Özel köpek yıkama eldivenlerinden edinerek köpeğinizin ensesinden geriye doğru kuru şampuanı sıkıp, masaj yaparak tüylerine yedirin. Kuru şampuan durulama da gerektirmez, bu sebeple köpeğinizi ıslatmanız da gerekmez. 

Dogo Argentinonuzun mutlaka yıkanması gerekiyorsa da bu işlemi ensesinden geriye doğru başlatın. Aksi takdirde kulağına su kaçabilir. Tüm vücudunu iyice ıslattıktan sonra bir miktar şampuanla iyice köpürterek tüylerine masaj yapın. Yıkama eldiveniyle tüm vücudunu köpüklerle kaplayın. Sonra iki kez durulayın. Köpeğinizi sık sık yıkamak onun cildinin kimyasal dengesini bozacaktır. O sebeple en fazla yılda 1-2 kez yıkamanızı öneririz. O da mecbur kalırsanız… 

Dogo Arjantin’in Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Dogo Argentino türü köpekler özel bir tüy bakımı gerektirmezler. Bu sebeple her hafta bir kez fırçalamanız yeterli olacaktır. Yoğun bir tüy dökümü yaşarlarsa, mutlaka ihmal etmeden veteriner hekiminize danışın. Çok sık yıkamanız gerekmez ancak 1-2 ayda bir kuru şampuanla temizleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra çok dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da kulak temizliğidir. Dogo Arjantin köpeklerinin kulak hijyenleri sağlıkları açısından ekstra önem taşır. Belirli periyotlarda veteriner hekiminize kulaklarını temizletin. Tırnak bakımı da aynı oranda önemlidir. Eğer belirli sürelerde tırnakları kesilmezse, çok uzadıklarında içeri dönmeye başlar. Bu da patilerini verimli kullanamamasına yol açar ve rahatsız eder. O sebeple düzenli aralıklarla tırnaklarının kesilmesi gerekir.

Dogo Arjantin Kaç Kilo Olmalıdır?

Dişi Dogo Arjantinlerin yetişkinleri 35 – 40 kilo ağırlığında olmalı. Erkek Dogo Arjantinlerse 40 – 45 kilo aralığında olmalılar. 

Dogo Arjantin’in Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Dogo Argentinoların eğitimleri çok büyük önem taşır. Avcı köpekler oldukları için ve çok güçlü kuvvetli köpekler oldukları için iyi bir eğitimden geçirilmeleri gerekir. Eğer erken yaşlarda iyi bir eğitimden geçmezlerse saldırgan tavırlar gösterme ihtimalleri vardır. Bir Dogo Argentino sahiplenmeyi düşünüyorsanız, en önce eğitimi hakkında iyice bilgilenmeyi unutmamalısınız. Geçtiği eğitimler size ve aile yaşantınıza uyum sağlamasını kolaylaştıracaktır. İyi bir eğitimden geçmeleri halinde ise oldukça sadık ve itaatkar dostlar olacaklardır. 

Dogo Arjantin Saldırır mı?

Hep söylediğimiz gibi, saldırgan köpek yoktur, köpeğini saldırgan yetiştiren ve provoke eden ebeveyn vardır. İyi eğitimlerden geçen Dogo Arjantinler saldırmazlar. 

Dogo Arjantin Kaç Saat Uyur?

Dogo Arjantinler çok yüksek enerjili köpeklerdir. Enerjileri o kadar yüksektir ki, öyle çok uzun uykuya ihtiyaç da duymazlar. Eğer siz de aktif bir yaşantıya sahipseniz ve spor yapmaktan hoşlanıyorsanız, şahane bir arkadaş olabilirler.Günde ortalama 8-12 saat aralığında uyurlar. Bu uyku süreleri o gün yaptıkları egzersiz miktarına göre değişiklik de gösterir. Gün içerisinde yeterince aktif olamazlar da canları sıkılırsa daha fazla uyuma eğilimi gösterebilirler.

Dogo Arjantin Tüy Döker mi?

Dogo Argentino’nun tüyleri kısa ve katmanlıdır. Çok yoğun tüy dökümü olmaz. Haftada bir tararsanız hiçbir sorun yaşamazsınız. Yoğun bir tüy dökme problemi yaşıyorsa veteriner hekiminize görünmeyi unutmayın. 

Dogo Arjantin Ne Kadar Büyür?

Dogo Arjantinlerin yetişkin versiyonlarında erkekler ortalama 40 – 45 kiloya, dişiler ise 40 kiloya kadar çıkabilir. Erkeklerle dişiler arasında çok boy farkı bulunmaz. Boyları ortalama 65- 70 cm’e kadar uzar.

Dogo Arjantin Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Dogo Arjantinler yaklaşık 7.aydan sonra kısırlaştırma operasyonu için uygun hale geleceklerdir. Ancak en doğru zamanı size veterinerinizin söyleyebileceğini unutmayın. 

Dogo Arjantin Kaç Yıl Yaşar?

Dogo Arjantinlerin ortalama 10 – 15 yıllık bir yaşam ömürleri vardır. İyi bakıldığı ve sağlığına dikkat edildiği zaman sağlıkla 15 yaşına dek yaşayabilirler. 

Dogo Arjantin Nasıl Tıraş Edilir?

Dogo Argentino türü köpekler genelde tüy problemi yaşadıkları zaman tıraş edilmeye ihtiyaç duyarlar. İlkbahar ve sonbahar dönemleri tıraş için uygun dönemlerdir. Çünkü bu dönemlerde hava şartlarına uygun yeni tüyler çıkarmak için eski tüylerini dökerler. Yavru Dogo Argentino tıraşı ise özellikle yaz aylarında yapılması gereken işlemlerdendir. Soğuk havalarda yapılan tıraşlar köpeklerin üşümelerine yol açar. Dogo Arjantinler makine tıraşı olurlar. Genel olarak kısa tüylere sahip oldukları için makas tıraşı onlar için uygun olmayacaktır. Makine tıraşı ile birlikte üç numara tıraş olurlar. 

Dogo Arjantin Kaç yavru Doğurur?

Dişi Dogo Arjantininizin hamile olduğundan şüpheleniyorsanız acilen veteriner hekiminize danışmanızı öneririz. Süreci doğru yönetebilmek adına bu hayati önem taşır. Bu melez türde yalancı gebelik de görülür. Bu sebeple bir ultrasona ihtiyacınız olabilir. Sağlıklı bir gebelik süreci yürüten dişi Dogo Arjantinlerin tek seferde 4 ile 8 adet arasında yavrusu olabilir. Doğum sırasında genelde desteğe ihtiyaç duymazlar. Ancak yine de 20 dakikadan fazla sürerse, veterinerinizden acilen destek almayı unutmayın. 

Dogo Arjantin Yasaklı Irk mıdır?

Yasaklı türler olarak arasında görülen Dogo Arjantin, 2021 yılında çıkan yasa ile yeni düzenlemelere tabii oldu. Bu köpek türleri kısırlaştırılarak il ve ilçe tarım müdürlüklerinde kayıt altına alınacak. Kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılamayacaklar. Kalabalık yerlere ve özellikle çocuk parklarına sokulamayacaklar. 

Dogo Arjantin Köpekler Neden Sağır Olur?

Dogo Arjantin melez bir ırk olduğu için işitme kaybına genetik yatkınlığı bulunmaktadır. 

Paylaşan heymypet