Doğal Pire ve Kene Önleyiciler İşe Yarıyor mu?

Köpeklerimize pire ve kene bulaşmasını hiç istemeyiz. Bunları önlemenin tıbbi yolları var ancak bazı ebeveynler doğal yolları denemek istiyor. Peki, pire ve kene önleyicileri işe yarıyor mu?

doğal pire ve kene

 

 

Pireler ve keneler, evcil hayvanınız için sadece bir sıkıntı değil, aynı zamanda tehlikeli der Hem pireler hem de keneler, evcil hayvanını ve aile üyelerinizi hasta edebilecek hastalık taşır. Evcil hayvanın bu haşerelere maruz kalıyorsa, onları etkili bir önleme ürünü ile korumak önemli. Peki, bu önleyicileri evde yapmak mümkün mü? Evde yapılan doğal pire ve kene önleyicileri işe yarar mı ki?

Günümüz dünyasında, birçok tüketici tehlikeli kimyasalları mümkün olduğunca evlerinden çıkarmak istiyor. Son on yılda evcil hayvanlar için “doğal” ürünlere yönelik aramalarda büyük bir artış var. Bu evcil hayvan sahipleri iyi niyetli olsalar da, ev ilaçları ve “tamamen doğal” olarak etiketlenen ürünler genellikle güvenli değil. Hatta nadiren pire ve kene önlemede etkili olur.

Doğal Pire ve Kene Ürünleri Nelerdir?

Ev ilaçları gibi “tamamen doğal” etiketiyle satılan ürünler genellikle “doğal” kategorisine konur. Bu ürünler FDA veya EPA’ya kayıtlı değil. Tipik olarak etkisiz olmanın ötesinde, bazıları köpeğin için tehlikeli bile olabilir.

Sıklıkla sorulan doğal ürünlere örnek olarak; uçucu yağlar, elma sirkesi, iki atomlu toprak, sarımsak, bitkisel şampuanlar ve spreyler yer alır. Hem çevrimiçi hem de evcil hayvan dükkanlarında satılan doğal, güvenli ve etkili olduğunu iddia eden birçok ürün var. Ancak ne yazık ki çoğu zaman bunların hiçbiri doğal değil.

doğal pire ve keneDoğal Bit ve Kene Önleyicilerin Tehlikeleri Neler?

Köpeklerin fizyolojik olarak sadece küçük insanlar olmadığını anlamak önemli. Bu nedenle, insan kullanımı için güvenli olabilecek bazı şeyler, bir köpek üzerinde kullanıldığında tehlikeli ve hatta ölümcül olur. Herkes çikolatanın köpekler için zehirli olduğunu ancak insanlar için zehirli olmadığını bilir. Ancak bunun diğer maddeler için de geçerli olduğu genellikle göz ardı edilir.

Bunun bir örneği sarımsak. Bazı iyi niyetli sahipler, pire ve keneleri kovmak için köpeklerine sarımsak besler. Ne yazık ki pire ve keneler, köpeğe yedirilen sarımsak tarafından kovulmaz.

Ayrıca sarımsak köpekler için zehirlidir. Bir köpek sarımsak yerse, ölümcül olabilen anemi adı verilen bir durum riski altında olur.

Ek olarak, genellikle “tamamen doğal” pire ve kene önleme olarak lanse edilen uçucu yağları görüyoruz. Bu yağlar zarar vermeyecek gibi görünse de aslında durum öyle değil. Köpekler için toksik olan; çay ağacı, tarçın, narenciye, çam, pennyroyal, nane, tatlı huş ağacı ve keklik üzümü gibi birçok uçucu yağ var. Genellikle dış mekan sivrisinek kovucu olarak kullanılan Citronella, köpeklerin gözlerini, derisini ve gastrointestinal sistemlerini tahriş eder. Bu yüzden bundan kaçınılması gerekir.

Diyatomlu toprak gibi diğer ilaçlar evindeki halılarda kullanılır. Ancak köpeklere verilmemesi gerekir. Muhtemelen zararlı olmasa da, diyatomlu toprak evini pirelerden kurtarmaya yardımcı olur.  Ancak köpeğini vücudundaki pire veya kenelerden korumaz. Hatta gastrointestinal sorunlara neden olur.

Köpeğini Pire ve Kenelerden En İyi Nasıl Korursun?

Köpeğini pire ve kenelerden korumanın ve aynı zamanda güvende olmanın en iyi yolu, veterinerinden bir tavsiye istemek. Piyasada pek çok güvenli ve etkili pire ve kene önleyici var. Bu ürünler FDA onaylı, güvenli ve etkili oldukları kanıtlanan ürünler.

Paylaşan heymypet