Dişi Kedi Ne Zaman Kısırlaştırılır? Dişi Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası

Dişi kedin kızıştı ve torun sahibi olmak istemiyorsun. Dişi Kedi ne zaman kısırlaştırılır? Dişi kedi kısırlaştırma sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kafanda deli sorular… Hemen aydınlatalım!

dişi kedi kısırlaştırma

Dişi Kedilerde Kısırlaştırma ve sonrası, Dişi Kedi Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Pek çok çalışma, dişi kedilerde ideal kısırlaştırma zamanının 5. ayını doldurmadan öncesi olduğuna işaret ediyor. Kediler cinsel olgunluğa 5 aylıkken erişirler. Uzmanlar, cinser erginliğe erişmeden önce kısırlaştırılmalarının pek çok faydası olduğu söylüyorlar.

Bir zamanlar, kısırlaştırma için önerilen dönem, dişi kedinin tuvalet alışkanlığı kazandıktan sonrasıydı. Daha sonraları, ilk kızışmalarından sonra kısırlaştırılmaları gerektiği düşünülmeye başlandı. En son, uzmanlar 6. ayını doldurduktan sonra kısırlaştırılmalarının uygun olduğu konusunda fikir birliği sağladılar.

Son dönemde ise, kedilerin yaklaşık 5 aylıkken cinsel olgunluğa eriştikleri göz önüne alındığında, giderek daha fazla insan kısırlaştırma yaşının 4 ila 5 aya düşürülmesini savunmaya başladı. Erken kısırlaştırma artık hem uzmanlar hem de hayvanseverler arasında savunuluyor. Tüm bu çeşitli görüşler insanın aklına şu soruyu getiriyor: Kedilerin kısırlaştırılması için optimal bir yaş var mı?

IPSOS Marketing for PetSmart Charities tarafından 2009 yılında yapılan ve 2011 yılında tekrarlanan bir araştırma, sorunun cevabının halk arasında pek iyi bilinmediğini ortaya koydu. Çalışma, kısırlaştırmanın öneminin anlaşılmadığını gösterdi. Bu konuda hala kafalar karıştı. Anket yanıtları, ankete katılan 4 kişiden 3’ünün ya evcil hayvanlarını ne zaman kısırlaştırması gerektiğini bilmediğini ya da en iyi yaşın 6 ila 9 ay veya daha büyük olduğunu düşündüğünü gösterdi. Evcil hayvanlarını kısırlaştırmamış olanların %34’ü evcil hayvanının çok genç olduğunu ve %31’i ameliyatın çok pahalı olduğunu söyledi.

Kafa karışıklığını gidermek ve kanıta dayalı kılavuzlar sağlamak adına Ocak 2016’da uzmanlar literatürü gözden geçirmek için bir araya geldi. Kısırlaştırma işleminin yavru ve genç kedilerin  sağlıklarına olumsuz etkileri olduğuna dair hiçbir kanıt bulamadılar. 5 aydan  önce kısırlaştırmanın faydalı olduğu konusunda fikir birliğine vardılar.

DİŞİ KEDİLERİ 5 AYDAN ÖNCE KISIRLAŞTIRMANIN FAYDALARI

  • Meme kanseri riskini azaltır.
  • Pyometra ve distosi gibi üremeyle ilgili sorunları ortadan kaldırır.
  • İstenmeyen gebelikleri önler. (Gebelik 4 aylıkken de ortaya çıkabiliyor)
  • Pek çok davranış problemlerinin potansiyelini azaltır.

 

KISIRLAŞTIRMAYI ERKEN YAPMAK İÇİN NEDENLER

En önemlisi: sağlık risklerini en aza indirir. Kedileri 5 aylıktan önce kısırlaştırmanın tıbbi faydaları var mı? 1981 ve 2005’te yürütülen epidemiyolojik araştırmalar, ilk kızgınlık döneminden önce kısırlaştırılan kediler arasında meme neoplazisi insidansının önemli ölçüde daha düşük olduğunu belgeledi. Meme neoplazisinin kedilerde en sık görülen üçüncü kanser olduğu düşünüldüğünde, bu bulgu büyük önem taşıyor. Kedilerde meme tümörleri genelde kötü huylu olur. Meme neoplazisi olan kedilerin ortalama hayatta kalma süresi genellikle 1 yıldan azdır. Kısırlaştırma rahim, yumurtalık ve testis hastalıklarını da ortadan kaldırır.

Bununla birlikte erken kısırlaştırma kedilerin ömürlerini uzatır. Kısırlaştırılmış dişiler için yaşam beklentisi 13.1 yıldır. Kısırlaştırılmamış dişi kedilerin ise 9.5 yıldır.

Erkek kedilerde kısırlaştırma ve Kısırlaştırma Sonrası için bu yazıyı okumadan geçme.

Paylaşan heymypet