İngiltere’de Evcil Bir Kedi COVID-19’a Yakalandı!

İngiltere’de ilk kez bir hayvanda koronavirüs tespit edildi. İngiltere Halk Sağlığı Kurumu (PHE), bir ev kedisinin COVID-19’a yakalandığını duyurdu. Sahibinin COVID-19 testi pozitif çıkan kediye, 22 Temmuz’da Weybridge Surrey’de bulunan Hayvan ve Bitki Sağlığı Ajansı laboratuvarında COVID-19 testi yapıldı. Yapılan testte kedinin de tıpkı sahibi gibi COVID-19’a yakalandığı anlaşıldı.

COVID-19'a yakalanan kedi İngiltere'de bir ilk!

EVCİL HAYVANLARDA COVİD!

Veterineri tarafından öncelikle kedilerde sıklıkla görülen bir solunum yolu hastalığı olan Herpes virüsü tanısı konan kedinin, daha sonra SARS-CoV2 kapsamında incelenen örneklemden çıkan sonuç itibariyle Herpes virüsünün yanı sıra insanlarda COVID-19’a sebep olan SARS-CoV2 ile de enfekte olduğu ortaya çıktı.

Kedi ve sahibinin iyileştiği ve evdeki herhangi bir kişi ya da hayvana virüs bulaştırmadığı daha sonra PHE tarafından teyit edildi. Yetkililer, kedinin virüsü sahibinden kapmış olmasına karşın COVID-19’un hayvanlardan insanlara geçişine dair bilimsel bir kanıtın olmadığını söyledi.

Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’daki az sayıda ülkede de evcil hayvanların COVID-19’a yakalandığı görülmüştü.

Olayın ardından PHE, herkesi hayvanlarla temasa geçmeden önce ve geçtikten sonra ellerini yıkamaları için uyardı.

İngiltere’de veterinerlik hizmetlerinden sorumlu kurumun en yetkili ismi olan Christine Middlemiss, “Hayvan ve Bitki Sağlığı Ajansı tarafından yapılan testler, COVID-19’a neden olan virüsün İngiltere’de bir evcil kedide bulunduğunu kanıtladı” derken, PHE’nin Medikal Direktörü Yvonne Doyle, “Bu durum, hayvanlarda nadiren görülen bir durumdur ve enfekte olan hayvanlar hafif klinik belirtiler gösterip birkaç günde iyileşirler. Evcil hayvanların virüsü direkt olarak insanlara bulaştırdığına dair bir kanıt bulunmuyor. Durumun takipçisi olmaya ve herhangi bir değişiklik halinde evcil hayvan sahiplerini bilgilendirmeye devam edeceğiz” diye konuştu. Doyle’a göre, her ne kadar İngiltere’de ilk kez bir evcil bir kedide virüse rastlanmış olsa da bu bir alarma geçme sebebi olarak algılanmamalı.

Doyle, “Bu vaka insanlardan hayvanlara virüsün bulaşabileceğini gösteriyor ama tam tersi bir duruma işaret etmiyor. Evcil hayvanların virüsü insanlara bulaştırıp bulaştırmadığını bilmiyoruz. Koronavirüsle mücadele kapsamında genel olarak ellerinizi düzenli olarak yıkamanızı tavsiye ediyorum. Buna hayvanlarla temasın öncesi ve sonrası da dahil.” ifadelerini kullandı. 

COVID-19’a dair hayvanlar dünyasında başka ne gelişmeler var?

COVID-19’a yakalanan hayvanların yanı sıra, COVID-19 ile mücadelede etkin rol oynayan hayvanların da var olduğunu biliyor muydun? Bunun en güncel örneklerinden biri de COVID-19 ile mücadele eden köpekler! Köpekler, COVID-19’u kokusundan tanıyor. Hem meraklandırıcı hem de heyecanlandırıcı bir gelişme, değil mi? Hemen tıkla, köpeklerin COVID-19 mücadelesindeki yerine dair tüm detayları öğren!

Paylaşan heymypet