Kedisini Çok Sevdiği İçin Klonlatmaya Karar Verdi!

Kedin için en fazla neleri göze alabilirsin? Birazdan okuyacağın hikaye seni çok şaşırtacak…

kedisini

KEDİ DOSTUNU KLONLATTI!

Iowa’dan bir kadın, ölümünün ardından kedisine  veda edemeyeceğini anlayıp çok geç olmadan harekete geçti ve kedisini klonlattı!

Kedi Mr. Tufts’ın doku örnekleri ölmeden önce toplandı ve Teksas Cedar Park’taki ViaGen Pets’e gönderildi. United Press International’a (UPI) göre, adını vermek istemeyen kadın, kedisi Mr. Tufts’ı ölmeden önce klonlamaya karar verdi ve yerel bir veteriner ile birlikte daha sonra kullanmak üzere canlı doku örnekleri toplamaya başladı.

Cedar Valley Veterinerlik Merkezi’nden Dr. Kevin Christmas, aldığı birkaç örneği klonlayacak olan Teksas Cedar Park’taki ViaGen Pets’e gönderdi. The Courier News’a açıklamada bulunan Mr. Tufts’ın sahibi, “Hiç bu kadar harika bir kedim olmamıştı, Onu kaybetmek diğer tüm kedilerden daha zor” dedi.

UPI’a göre, ViaGen Pets ev hayvanları için klonlama ve genetik koruma konusunda uzmanlaşmış bir tesis. Öyle ki tesis, geçmişte köpekleri, kedileri ve hatta atları klonlamış. ViaGen Pets, Mr. Tufts’ın doku örneklerini ölümüne kadar sakladı ve kısa bir süre sonra klonlama işlemine başladı.

ViaGen’in müşteri hizmetleri müdürü Melain Rodriguez, uzmanların dişi kedi yumurtasının çekirdeğini Mr. Tufts’ın donmuş hücrelerinden biriyle değiştirdiklerini açıkladı. Laboratuvar ortamında döllenmeye benzer şekilde, Mr Tufts’ın embriyosu daha sonra vekil anne kediye aktarıldı ve kedisini klonlattı.

Mr. Tufts Jr. olarak adlandırılan Mr. Tufts’ın klonu; orijinal kedi ile aynı görünümü, zekayı ve mizacı paylaşıyor. ViaGen Pets başkanı Blake Russell KXAN-TV’ye, “Ürettiğimiz klon özdeş bir ikiz. Genetik değişiklik gibi bir durum söz konusu değil” diye konuştu.

Sahibi, Mr. Tufts Jr.’ı 2 aylıkken eve getirmekle kalmayıp ayrıca taşıyıcı anne kediyi de evlat edindi. Şu anda 9 aylık olan Mr. Tufts Jr.’ın orijinal kedi Mr. Tufts’tan tek fiziksel farkının “sağlık ve vücut durumu” olduğu açıklandı. 

Söz konusu kişi, “Mr. Tufts bir orman yolunda bulunmuştu ve ciddi bir solunum yolu rahatsızlığı vardı” derken, Mr. Tufts’ın genetik ikizinin aynı zamanda ilk kedisine göre daha atletik olduğunu çünkü hem ikizin hem de anne kedinin en iyi şartlarda bakıldığını söyledi.

Paylaşan heymypet