Çocuklar Evcil Hayvanlarına Anne-Babalarından Daha Yakın!

Bu sefer de ilginç bir araştırma ile karşındayız. ScienceDaily’nin haberine göre Cambridge Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırma, şaşırtıcı sonuçlar çıkardı. Çocuklar evcil hayvanlarına ne kadar da bağlıymış meğer.

çocuklar evcil hayvanlarına daha yakın

Cambridge Üniversitesi’nden Matt Cassels, ilginç bir konuyu aydınlattı. Evet, çocukların evcil hayvanlar ile sıkı ilişkilerini biliyoruz. Fakat şaşırtıcı nokta, çocuklar evcil hayvanlarına anne-babalarından daha bağlıymış! Peki Cassels bu araştırmada nelere dikkat etti?

Bu devasa araştırma, çocukların sosyal ve duygusal gelişimini 10 yıldır gözlemliyor. Bu gelişim süreci esnasında araştırmacılar, çocukların aileleri öğretmenleri ve arkadaşları ile ilişkileri takip etti. Mat Cassels, “Araştırmalara evcil hayvanların dahil olmadığını fark ettim. Ben büyürken birçok evcil hayvanım oldu. O yüzden aslında bunun ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Bundan dolayı buraya yöneleyim dedim.” diyerek kendini ifade etti.

Araştırma, çocukları çözümü zor olan birtakım sorunlar ile karşı karşıya bıraktı. Böylelikle güçlükle karşılaştıklarında nasıl hareket ettiklerini takip etti. Çocuklar bu soruna dair yürüttüğü fikirleri ebeveynleri yerine evcil hayvanlarıyla paylaşmayı tercih etti! Elbette patili dostları onların dediklerini anlamıyor. Çocukların buna rağmen kendilerini evcil hayvanlarına daha yakın hissettikleri ortaya çıktı.

ÇOCUKLAR EVCİL HAYVANLARINA SARILDIKÇA SOSYAL ZEKALARI ARTIYOR

çocuklar evcil hayvanlarına daha yakın

Araştırma burada sonlanmıyor. 12 yaşında 88 çocuk, yeterli gözlem süresinden sonra Matt’in bir bulguya daha kavuşmasını sağladı. Nitekim Cassels, hayatını zor koşullarda idare eden çocukların evcil hayvanlarına daha sıkı sarıldığını da kanıtladı. Zor koşullara boşanmalar, maddi sıkıntılar, hastalıklar veya zorbalık gibi nahoş senaryolar dahil. Bu noktada patili dostlarını bir yoldaş olarak benimsiyor ve onlardan güç alıyor çocuklar.

Evcil hayvanlarını kendilerine bir destek noktası olarak gören çocuklar, sosyal anlamda da daha aktif oluyor. Başka ilginç bir bulgu ise, kız çocukları ile ilgili. Kız çocukları, yaşadığı güçlükleri evcil hayvanıyla paylaşmaya erkek çocuklarına göre daha yatkın! Belki de aileler ve kız çocukları arasındaki ilişki, şeffaflık esasına dayanmıyor olabilir. Ne dersin?

Cassels’in araştırması da bu çıkarımı doğruluyor, “Görünüşe göre evcil hayvanları onları yargılamadığı için onlara danışmak daha iyi geliyor. Sonuçta patili dostlarımız sadece oturup dinliyorlar bizi. Yani neredeyse günlük tutmak gibi bir aktivite bu. Tek farkı, karşılarındaki günlük canlı ve empati de kurabiliyor!” dedi araştırmacı.

Böylelikle çocuklar evcil hayvanlarına neden anne-babalarından daha yakın sorusunu da yanıtladık. Daha doğrusu, Matt Cassels yanıtladı, bizse aktardık. Kaleme aldığımız başka bir araştırmaya göre ise, evcil hayvanların sağlıkları en az sahiplerinki kadar değerliymiş! Nasıl yani diyorsan, yazımıza buradan ulaşabilirsin.

Paylaşan heymypet