Chow Chow Özellikleri

Chow Chow (Çin Aslanı)

DİĞER ADLARI

Çin Aslanı, Chinese Lion


RENKLERİ

Baskın kızıl; siyah; tarçın rengi; krem; mavi


ÇIKIŞ YERİ

Çin


ÇIKIŞ TARİHİ

Çok eski zamanlar


FAMİLYA

Spitz, kuzeyli arkadaş

Oyunculuk Potansiyeli
Sadakat
Eğitilebilirlik
Hayvanlarla Dostluk
Sağlık & Cesaret
Zeka Seviyesi
Bekçilik
Sıcağa Dayanıklılık
Çocuklarla Dostluk

Chow Chow (Çin Aslanı) Özellikleri Nelerdir ?

İlginç dış görünüşleriyle dikkat çeken Chow Chow cinsi köpekler, Çin Aslanı olarak da adlandırılırlar. Tıpkı bir aslan yelesini andıran tüyleri kafasının etrafını çevreler. Diğer köpek ırklarından onları ayıran başlıca özelliklerinden biri de dillerinin rengidir. Chow chow cinsi köpeklerin dilleri siyah olur. Chow chowlar aileler için oldukça ideal bir köpektir. Usludurlar ancak duruma göre zaman zaman hırçın davranışlar sergileyebilirler. Bazen inatçı ve kararlı bir tutumları vardır. Ne kadar özgürlüklerine bağlı olsalar da ebeveynlerine de kolayca bağlanırlar. Diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaşamasalar da ebeveynlerine bağlıdırlar. Onların tehlikede olduklarını hissettikleri an hemen korumaya geçerler. Gösterdikleri sevginin karşılığını gördüklerinde eğitimleri de kolaylaşır. Chow chowlara karşı her zaman sevgi dolu ve nazik bir yaklaşım göstermenizi öneririz. Böylelikle sözünüzden çıkmayacaktır.

Chow Chow (Çin Aslanı) Hangi Ülkeye Ait Bir Irktır ?

Chow chowların anavatanı Çin’dir. Bu köpek türü adı üstünde Çin Aslanı olarak da anılır. Kökeni Çin’e dayanan bu köpeklerin tarihi M.Ö. 200’lü yıllara uzanır. Chow chowlar o yıllarda Çin’de tapınaklarda muhafız köpeği olarak kullanılırlardı. Ayrıca avlanmak için de kullanılıyorlardı. O dönemlerden kalan resimler ve oymalarda Chow chowların izlerine rastlamak mümkün.

Chow Chow (Çin Aslanı) Nasıl Beslenmelidir ?

Chow Chow yavrularını her yaşta doğru miktarda ve doğru mamayla beslemek, onu ömür boyu sağlıklı bir büyüme için hazırlayacaktır. Chow Chow, kalın derili, sağlam bünyeli bir köpektir. Onu beslerken bu yapılarını hesaba katmak gerekir. Chow chowlar orta boy kategorisinde idiler. Ancak büyüme oranları ve kiloları yeniden değerlendirildikten sonra büyük ırk olarak kabul edilmeye başladılar.
Chow chow’lar için günde 2 öğün idealdir. Fazla hareketli ve aktif canlılar olmadıkları için bünyeleri kilo almaya ve hatta obeziteye yatkındır. Diğer tüm canlılarda olduğu gibi obezite Chow chowların sağlığı için de risk taşır. İdeal beslenme programını köpeğinizin yaşı ve sağlık durumuna göre veteriner hekiminizle oluşturabilirsiniz. Kilosunu düzenli olarak takip etmeyi ihmal etmemenizi öneririz. Kalın kürkü dolayısıyla fazla kilolarını gözden kaçırabilirsiniz.
Veteriner hekiminizin tavsiyesiyle köpeğinizin yaşına ve sağlık durumuna en uygun mama türünü seçebilirsiniz.

Chow Chow (Çin Aslanı) Yıkanır mı ?

Chow chowların tüyleri oldukça gür ve sık yapıdadır. Bu sebeple tüy bakımları ihmale gelmez. Aynı zaman da çift katmanlı bu tüyler ıslanmamalıdır. Oldukça zor kuruyacağı için yıkamanız önerilmez. Bunun yerine düzenli şekilde tarayarak temizleyebilirsiniz. Ayrıca köpekler için özel üretilmiş kuru temizlik şampuanlarını da kullanabilirsiniz.

Chow Chow (Çin Aslanı) Temizliği Nasıl Yapılmalıdır ?

Chow Chowların tüyleri oldukça sık ve yoğundur. Bu sebeple tüy dökümünün önüne geçmek için sıklıkla taramanızı öneririz. Veteriner hekiminizin önerdiği aralıklarda düzenli olarak tüylerini kestirebilirsiniz. Özellikle ilk bahar ve sonbahar aylarında yoğun tüy dökümüyle karşılaşabilirsiniz. Bu aylarda ekstra fırçalama gerekecektir.
Chow Chow’unuzun tüyleri temiz ve düzenli görünse de düzenli fırçalamanız gerekir. İhtişamlı görünüşlerini birkaç haftada bir temizlenen tüylerine borçludurlar.
Tüyleri çok sık olan Chow Chowların özel bir tüy bakımına ihtiyaçları vardır. Islanmamaları ve sıkça taranmaları gerekir.

Chow Chow (Çin Aslanı) Kaç Kilo Olmalıdır ?

Yetişkin Chow chowların erkekleri genellikle 25-32 kg arası, dişileri ise 20-27 kg arasında olmalıdır.

Chow Chow (Çin Aslanı) Eğitimi Nasıl Olmalıdır ?

Chow chowlar çok ideal aile köpekleridir. Doğru ortamda iyi eğitimle büyüdüklerinde harika bir dost olurlar. Küçük yaşlarda sosyalleşmeye alışırlarsa ailenin her üyesiyle kolaylıkla anlaşabilirler. Yavruyken evlat edindiğiniz Chow chowların eğitim süresi 8 hafta kadar sürer. Artık 10-12 haftaya geldiğinde başka evcil köpeklerle ve kedilerle sosyalleşme zamanı da gelmiş demektir. Eğer bu dönemlerde diğer hayvanlarla iletişim kurmaya başlamazsa ilerleyen yaşlarda onlara karşı agresif tutumlar göstermesi olasıdır.
Chow chowlar oldukça uzun tüyleri ve şirin yüzleriyle bir peluş hayvanı andırırlar. Buna rağmen bu sevimli görünüşlerinin arkasında hiç beklemediğiniz kadar inatçı bir karakter yatar. Oldukça gururlu, özgüvenli ve onurlu canlılardır. Onlar için köpek dünyasının aristokrat üyeleri diyebiliriz.
Eğitim sürecine erkenden başlamak ve henüz yavruyken size alışmasını sağlamak yapabileceğiniz en akıllıca şey olacaktır. Böylelikle kime itaat edeceklerini bilerek büyürler.
Oldukça titiz canlılar oldukları için yağmurlu – çamurlu havalarda yürüyüş yapmaktan pek hoşlanmazlar. Akıllı bir köpek olan Chow Chowlar kolaylıkla eğitilebilir. Yalnızca inatçı taraflarıyla ilgili problemler yaşayabilirsiniz.

Chow Chow (Çin Aslanı) Saldırır mı?

Chow chowlar saldırgan köpekler değildirler. Yalnızca yabancılardan tehdit algıladıklarında saldırgan tutumlar gösterebilirler. Diğer köpeklerle iyi geçinme eğilimindedirler ancak belirttiğimiz gibi, tehdit hissettiklerinde dişlerini göstermekten çekinmeyeceklerdir. Chow Chow’lar ayrıca çok sessiz köpeklerdir ve apartman hayatında size kolaylık sağlarlar. Dişi Chow chowlar genellikle daha itaatkâr olurlar. Genel olarak Chow chow, çok küçük yaştaki çocuklar için uygun bir dost sayılmayabilir.

Chow Chow (Çin Aslanı) Kaç Saat Uyur ?

Chow chowlar çok hareketli ve aktif bir hayvan sayılmadıkları için günlerinin büyük bir kısmını uyuyarak geçirirler. Yetişkin bir Chow chow günde ortalama 14 saat uyur.

Chow Chow (Çin Aslanı) Tüy Döker mi ?

Çin Aslanı olarak da bilinen Chow chowlar oldukça yoğun ve sık bir tüy yapısına sahiptir. Bu yüzden haftada en az bir kez türlerini etraflıca taramakta fayda var. Özellikle mevsim değişiklikleri olduğu zaman, yılda 2 kez Chow chowunuz çok fazla tüy dökebilir. Yavru köpeklerin de ilk zamanlar tüyleri çok sık dökülebilir.

Chow Chow (Çin Aslanı) Ne Kadar Büyür?

Bebek Chow chowların erkek olanları büyüdüklerinde 25-32 arası, dişileri ise 20-27 kg arasında kiloya gelir. Yükseklikleri ise erkeklerde 48 – 56 cm’leri, dişi Chow chowlarda ise 46 – 51 cm’leri bulur.

Chow Chow (Çin Aslanı) Ne Zaman Kısırlaştırılır ?

Chow chow ırkı çiftleşme sorunları ve doğum sürecinde çeşitli güçlükler yaşamaya elverişlidir. Ayrıca bazı kanser türlerine yatkındırlar. Bu sebeple hem dişi hem de erkeklerde kısırlaştırma tavsiye edilir. 4 ila 6 aylıktan itibaren veterinerinizin de onayıyla köpeğinizi kısırlaştırabilirsiniz. Chow chowlar Kalça displazi, mide kanseri ve kulak enfeksiyonları gibi hastalıklara yatkındırlar. Ayrıca göz kapağı anomalisi olarak nitelendirilen entropin hastalığına da yatkın köpeklerdir. Kısırlaştırmayla önlenebilecek olan hastalıklar için veteriner hekiminizle görüşüp doğru kararı vermenizi öneririz.

Chow Chow (Çin Aslanı) Kaç Yıl Yaşar?

Chow chowların yaşam ömürleri 9 – 12 yıl arasında değişkenlik gösterir.

Chow Chow (Çin Aslanı) Nasıl Tıraş Edilir ?

Chow chow ırkının tıraşa ihtiyacı yoktur.Çok tüylü olduğundan ve zor kuruduğundan yıkanması da önerilmez. Özellikle kış aylarında kuru köpek şampuanı ile temizleyebilirsiniz. Gövdesini orta boy bir köpek fırçasıyla, bacak tüylerini ise daha küçük bir fırçayla tarayarak bakımını yapabilirsiniz.

Chow Chow’a Neden Çin Aslanı Denir ?

Chow chowların anavatanları Çin’dir ve kafalarının etrafındaki yele görünümlü tüyleriyle Aslana benzerler. Bu sebeple Çin Aslanı olarak da adlandırılırlar.
Çin Aslanları en eski köpek ırklarından biridir. Yapılan arkeolojik bulgulara ve genetik testlere bakılarak milattan önce 200’lü yıllara uzandığını söyleyebiliriz. Bu köpeklerin kökenleri Çin ve Moğolistan dolaylarına dayanır. Bazı araştırmacılara göre de Chow chowlar Çin’e Moğolistan’dan gitmiştir. Çok dayanıklı ve güçlü köpekler oldukları için soğuk coğrafyalarda kızak köpeği olarak da kullanılırlar. Tarihin bir Chow chow’a ebeveynlik eden ilk ünlü kişisi Kraliçe Victoria’dır. 1865 yılında kendisine bir Çin Aslanı hediye edildi ve bundan tam 30 yıl sonra İngiltere’de ilk Chow Chow kulübü kuruldu.

Chow Chow (Çin Aslanı) Kaç yavru Doğurur ?

Chow chowlar bir seferde 4 ila 6 arasında yavru doğurabilirler.
Chow chowların gebelik süresi diğer köpek ırklarında olduğu gibi yaklaşık olarak 60 gün sürer. Dünya tatlısı pofuduk yavruları olur. Yavrular ilk doğduklarında dilleri pembedir. 8 – 10 hafta sonra dilleri mavileşmeye başlar. Yetişkin hale geldiklerinde ise siyaha döner.
Chow chowların doğum süreçleri sorunlu olabilir. Kalça yapıları oldukça dardır ve bu sebeple yavruların doğum kanalına sığması güçleşir. Araştırmalara göre her 3 Chow Chow’dan biri sezaryanla doğum yapar.

Chow Chow (Çin Aslanı) Yasaklı Irk mıdır ?

Chow chow Türkiye’de yasaklı ırklar arasında değildir. Doğru eğitimden geçirerek güvenle bakabilirsiniz. Chow chow, sadakati, güçlü yapısı ve sevimli yüzüyle Türkiye’de de en çok sevilen köpekler arasındadır.