Catnip Kediler İçin Kötü mü?

Kedin Catnip yaladığı veya kokladığı zaman çılgınlaşıyor mu? Bazı kedilerin Catnip için çıldırdığına dahi şahit olduk. Peki, Catnip kediler için zararlı mı? İşte ebeveynlerin o merak ettiği sorunun cevapları…

catnip kediler

 

 

Kedin, kedi nanesi için deliriyor mu? Birçok kedi sever, kedi nanesinin kediler için kötü olup olmadığını merak ediyor. Sonuçta, bazı kedilerin “uçmuş” veya uyuşturulmuş gibi görünmesine neden oluyor. Gerçek şu ki, Catnip kediler için genellikle zararlı değil.

Catnip Nedir?

Kedi nanesi; nane ailesine ait, yeşil yapraklı, çok yıllık bir bitki. Nepeta cataria bilimsel adıyla da bilinen kedi nanesi, birçok kedi üzerinde mutluluk verici bir etkiye sahip olan nepetalakton adı verilen bir yağ içerir.

Kedi nanesi tarihsel olarak insanlar tarafından çeşitli rahatsızlıklara karşı doğal bir ilaç olarak kullanılmış. Ancak belirli rahatsızlıkların tedavisinde etkinliğini destekleyen hiçbir bilimsel kanıt yok.

Kedi nanesine bazen tarla balsamı adı da verilir. Bu bitkinin birçok ortamda yetiştirilmesi oldukça kolay. Ancak kontrol altına alınmazsa bir bahçeyi ele geçirmesi mümkün. Kedi nanesi iç mekanlarda da yetiştirilir. Bunu yapmaya karar verirsen, bitkiyi kedinizin erişemeyeceği bir yerde sakla. Aksi takdirde bitkinin tamamı kemirmesi olası. Toksik veya zararlı olmasa da, çok fazla yeşil yapraklı bitki kedinin midesini rahatsız edebilir.

Catnip Kedileri Nasıl Etkiler?

Kedi nanesindeki nepetalakton, çoğu kedinin bitkiyi kokladıktan veya yuttuktan sonra coşku yaşamasına neden olur. Tipik olarak bitkiyi koklayarak, başlarını ve yüzlerini ovuşturarak, etrafta yuvarlanarak, ses çıkararak, oynayarak, koşarak, kaşıyarak ve hatta yiyerek tepki verirler. Psikoseksüel uyarıma eşlik etme konusunda zevkli bir tepki gibi görünüyor. Ancak kedi nanesine verilen tepki kedinin üreme yeteneğine bağlı değil. Kısırlaştırılmış veya kısırlaştırılmış kediler bu bitkiye eşit tepki verir.

Kedi nanesinin etkileri genellikle yaklaşık 15 dakikaya kadar sürer. Pek çok kedi bu mutluluk deneyiminden sonra kestirmeye geçer. Bazı kediler, kedi nanesine maruz kaldıktan sonra heyecan ve eğlence yerine yalnızca uykululuk ve rahatlama yaşar. Farklı kedilerin kedi nanesine karşı benzersiz tepkiler vermesi tamamen normal.

Kedi nanesinin bazı kediler için faydalı bile olduğu düşünülüyor. Ev kedilerinin aktif ve mutlu kalmaları için genellikle ekstra zenginleştirmeye ihtiyaçları olur. Catnip, kedileri hem zihinsel hem de fiziksel olarak uyarmaya yardımcı olarak daha mutlu, daha sağlıklı bir yaşama yol açar. Kedi tırmalayıcılarında kedi nanesi kullanmak onları bu bölgelere çeker ve yıkıcı tırmalamayı engeller.

Bütün kediler kedi nanesine yanıt vermez. Bazı kediler, nepetalaktona yanıt vermelerini sağlayan özellikleri miras almazlar. Genç yavru kediler genellikle kedi nanesine tepki vermez. Bazıları altı haftalık gibi erken bir zamanda tepki vermeye başlar. Ancak bitkiye ilgi duymanın altı ila sekiz ay kadar uzun bir süre alacağı belirtiliyor.

catnip kedilerKediler İçin Güvenli mi?

Kedi nanesi, yutulduğu zaman bile kediler için toksik değil. Nanenin mutluluk verici etkileri kısa süreli ve kedilere zararı olmaz. Kedi nanesi bağımlılık yapmaz ve uzun vadeli etkilere dair bir kanıt yok.

Kediler, kedi nanesine maruz kaldıktan sonra “kafası uçmuş” gibi görünür. Bu, kedi severleri endişelendiren bir gerçek. Kedilere nasıl hissettirdiğini tam olarak bilemesek de zararlı veya bağımlılık yapıcı olduğunu gösteren hiçbir kanıt yok. Kedi nanesini kedine nasıl ve ne zaman vereceğine karar vermek sana kalmış. Bu konuda emin değilsen veterinerinden tavsiye iste.

Kedi nanesi kediler için tamamen güvenli ancak kaçınılması gereken bazı durumlar var. Kedi nanesi ile ilgili bazı ürünler, oyuncaklar ve durumlar, yanlış kullanıldığında tehlikeli olur.

  • Kedi tüketimi için güvenli olduğu belirtilmediği sürece, kedi nanesi içeren tentürleri, spreyleri veya solüsyonları kedinin içmesine izin verme. Catniplerden bazıları yalnızca oyuncaklarda veya yatak takımlarında kullanılmak üzere tasarlanan ürünler. Alkol veya yutulmaya uygun olmayan başka bileşenler içermeleri mümkün.
  • Kediler tarafından yenebilecek ve tehlikeli mide-bağırsak tıkanıklıkları oluşturabilecek ipleri veya parçaları olan kedi nanesi oyuncaklarından kaçın.
  • Saldırgan olduğu bilinen kedilere kedi nanesi verirken dikkatli ol. Engellemenin azalmasına neden olur ve saldırgan davranışlarda artışa yol açar.
  • Hasta kedilere veya yaralanma ya da ameliyattan sonra iyileşen kedilere kedi nanesi vermekten kaçın. Bazı kediler kedi nanesi tükettiği zaman hiperaktif hale gelir ve bu da iyileşmeyi engeller.

Kedilere Catnip Nasıl Verilir?

Kedine güvenli bir şekilde kedi nanesi vermenin birkaç yolu var. Kedi nanesi çeşitli şekillerde gelir. Evde yetiştirilip kurutulabilir, kuru halde satın alınabilir veya saksı bitkisi olarak satın alınabilir. Evcil hayvan tedarik mağazaları genellikle kedi nanesi, sıkıştırılmış kedi nanesi topları ve kedi nanesi ile aşılanmış ikramlar, tentürler ve spreyler içeren kedi oyuncakları satar.

Kedi nanesi, etki yaratmak için çok küçük bir miktar gerektirdiğinden, kediler tarafından küçük dozlarda tüketilmesi en iyisi. Ayrıca kedi nanesi sık kullanıldığında kediler üzerinde daha az etkili olur.

Kedine kedi nanesi deneyimi yaşatmanın birkaç yolu var. Kedi mobilyalarına, yataklara ve tırmalama yastıklarına serpmek iyi bir fikir. Kedin bitkileri yemeyi seviyorsa, ara sıra kedine sunacağın küçük bir kapta taze kedi nanesi yetiştirmeyi dene.

Paylaşan heymypet