Canlı Balık Yemleri, Türleri ve Faydaları!

Canlı balık yemleri, balık sağlığı açısından oldukça önemli. Fakat çoğunlukla evcil hayvan sahipleri açısından göz ardı ediliyor. Bizim tavsiyemiz, canlı balık yemlerine de bir şans tanımak. Fakat önce bu canlı yemleri yakından bir tanımak gerek.

canlı balık yemleri
Canlı balık yemleri: Artemya

Balıklar, diğer birçok evcil hayvana kıyasla doğal olarak daha kısıtlı bir alana sahip. Bu alan kısıtından dolayı, onlara ne verirsen onu yemek zorundalar. Çıkıp başka bir yiyecek bulabilme şansları yok ki! Tam da bu yüzden, sağlıklı bir diyete sahip olmaları tamamen senin ellerinde. Bu açıdan diğer evcil hayvanlara oranla onlara biraz daha özen göstermen gerekiyor. Bu da, canlı balık yemleri gibi çeşitli balık yemi ve türüne hakim olma şartı koşuyor!

Aslında paniklemeye gerek yok. Balıklar için özel üretilen ve ufalanan o kuru yemler, balıklarının birçok eksikliğini karşılar. Yani o yemleri düzenli olarak verirsen, hiçbir balığın açlıktan ölmez. Madem öyle, canlı yemlere neden ihtiyaç var? Çünkü her kuru yemin besin dengesi farklı ve bazen dikkatlice ayarlanmayabiliyor bu denge.

Bundan dolayı, kuru yemlerin içeriğini iyice kontrol et. Eğer balıklarının düzenli olarak mahrum kaldığı bir şey varsa, işte sana çözüm: Canlı balık yemleri!

CANLI BALIK YEMLERİ TÜRLERİ NELER?

TUBİFEKS SOLUCANI

Besin içeriği olarak, balığına verebileceğin en iyi canlı yem Tubifeks solucanı. Hem evlerde yetiştiriliyor bu solucanlar, hem de petshoplarda bolca bulunuyor. Fakat keşke her şey bu kadar basit olsa. Birçok tartışmaya göre Tubifeks solucanı, balıklarda türlü hastalıklara sebep olabiliyor. Bunun nedeni ise, bu solucanın kir, çamur ve dışkıda ürüyor olması! Evet, iğrenç. Ama balıklar bu solucana bayılıyor. Bu durumda elden ne gelir?

Canlı balık yemleri
Canlı balık yemleri: Sivrisinek larvası

Bu solucanları satın aldın ve eve getirdin diyelim. İlk olarak, onları hemen suya yatır. Su kirlenecek, ve kirlendikçe sen de suyu değiştir. Bu işlemi tekrarla, adeta pirinç yıkamak gibi düşün bunu. Gün be gün solucan suyunu kontrol et ve kirlendikçe değiştir. En son su herhangi bir şekilde pis gözükmüyorsa, balıklarına Tubifeks solucanı ziyafeti çektirebilirsin! Ek olarak, görece olarak temiz solucan satan bir yer bulduysan, orayı aklına kazı. Eğer yok böyle olmaz diyorsan, solucanı kendin de yetiştirebilirsin.

TUZLU KARİDES (ARTEMYA LARVALARI) VE DİĞER CANLI BALIK YEMLERİ

Artemya ya da tuzlu karides, canlı balık yemleri arasında önde gelenlerden. Şöyle bir dezavantajı var ama: ismiyle uyumlu olacak şekilde, biraz pahalı. Biraz da zor bulunuyorlar. Fakat pes etmek yok! Pet shoplardansa, balıkçılara birkaç ziyaret düzenleyip güzel bir tuzlu karides bulabilirsin balıkların için.

Canlı balık yemleri konusunda bir uyarımız da var sana. Tıpkı insanlar gibi, balıkların da ağız tadı değişken. Bu yüzden hangi yemi yiyip yemediği zamanla ve yemden yeme farklılık gösteriyor! Balıklara canlı yem verirken bunu da aklında bulundursan iyi olur.

Gelelim diğer canlı yemlere:

  • Su piresi
  • Sivrisinek larvası
  • Kanatsız meyve sineği
  • Sirke kurdu

Bu sayede canlı balık yemleri konusunu biraz aydınlatmış olduk. Balık besleme incelikleri ile ilgili daha fazla bilgi istiyorsan, bu yazımızdan ulaşabilirsin!

 

Paylaşan heymypet