Canine Distemper Diğer Adıyla Gençlik Hastalığı Hakkında Mutlaka Bilmemiz Gerekenler

Köpeklerde gençlik hastalığı özellikle yavrularda çok dikkat edilmesi gereken ama her yaştan köpeği etkileyebilen ölümcül bir hastalıktır. Her hastalıkta olduğu gibi, belirtilerine ne kadar aşina olursanız, dostunuzu ondan korumanız da bir o kadar kolaylaşacaktır.

canine distemper

Canine Distemper, bizlerde kızamık, kabakulak gibi hastalıklara neden olan virüs ile aynı ailedendir. Sanılanın aksine her yaştan köpekte görülebilen bir hastalıktır. Maalesef çoğunlukla ölümle sonuçlanmaktadır ve son derece bulaşıcıdır. Bu yüzden dostlarınızın aşılarını her yıl tekrarlamalısınız.

Virüs, enfekte köpeğin kanından, idrarından, tükürüğünden, öksürüğünden ya da hapşırığından bir başkasına geçer. Hastalığın şiddeti, süreci ve sonu her köpeğin yaşına, bağışıklık sistemine ve tabii ki virüsün varyantına göre değişiyor. Erken teşhiş, bu hastalık için hayati önem taşıyor. Bu yüzden ebeveynler olarak bilinçlenmeli ve hastalığın belirtilerinden haberdar olmalıyız.

Virüsün İlk Aşamaları ve Gösterdiği Belirtiler

Canine Distemper, ilk olarak solunum yollarındaki lenfatik dokuya yerleşir ve çoğalır. Bu noktadan itibaren aşamalı olarak semptomlar gözlemlenlemeye başlar. En yaygın ilk belirtiler, gözlerde sulanma ve irin benzeri akıntılanma görülmesidir. Gözlerde akıntıya çok kısa sürede iştah kaybı, hafif ateş ve burun akıntısı da katılır. Genellikle köpekler, enfekte oldukları ilk hafta içinde yüksek ateş belirtisi gösterirler.

Bu semptomlar görülürken akut dönemde hayatta kalan köpeklerde, bir de hiperkeratoz görülmektedir. Hiperkeratoz, patilerdeki yastıkların genişlemesine ve burun dokularının sertleşmesine neden olur.

Bağışıklık sistemi bu sırada yorgun olduğundan, vücut çok çeşitli başka virüslere karşı savunmasızdır. Zatürre gibi solunum sistemi ve kusma, ishal gibi sindirim sistemi sorunu gösteren belirtilere de dikkat edilmelidir.

İlerleyen Aşamalar

Hastalığın ilerleyen aşamasında virüs, merkezi sinir sistemine saldırır. Bu aşamada köpeklerde nörolojik belirtiler görülmeye başlar. Bunlar;

  • Kas seğirmesi,
  • Seğiren, tekrarlayan göz hareketleri,
  • Eğik tutulan baş,
  • Çiğneme ve tükürme hareketlerinde artış,
  • Kısmi ya da tam felçtir.

Hastalığın bu kadar ilerlemesi, maalesef çoğu vakada ölümle sonuçlanmaktadır.

Tedavi ve İyileşme Süreci

Canine Distemper daha tedavisi bulunamamış bir hastalıktır. Tek korunma yolu, düzenli aşılama ve güçlü bağışıklık sistemidir.

Veteriner hekimler, bir takım testler yoluyla bu hastalığı teşhis edebilmektedirler. Fakat bir tedavisi olmadığından ancak destekleyici tedavi uygulayabilmektedirler. Genellikle ikincil bir enfeksiyonu engellemeye ve oluşan nörolojik semptomları tedaviye odaklanırlar.

İyileşme süreci, köpeklerin bağışıklık sistemine ve enfekte oldukları virüsün türüne göre değişmektedir. Bazı köpekler 10 gün içerisinde iyileşebilirken, bazıları aylar geçse de nörolojik semptomlardan göstermeye devam edebilir.

Canine Distemper, korunması kolay baş etmesi ise zor bir hastalık. Bu sebeple dostlarınızın aşılarını zamanında yaptırmaya dikkat etmelisiniz. Hastalığın semptomlarını bilmeniz, erken teşhis ve virüse karşı hızlı aksiyon alabilmek için hayati önem taşıyor.

Paylaşan heymypet