Calico Renkli Kedilerin Hepsi Dişi Mi Olur?

Calico (patiska) veya alacalı olarak da bilinen kediler genellikle 3 renk olduğu için dişi kabul edilir. Hatta herkes bu genellemeyi bilir. Fakat gerçekten doğru mu? Calico renkli kedilerin hepsi dişi mi olur?

calico renkli kedilerin

 

 

Çoğu insan, Calico kedilerinin büyük çoğunluğunun dişi olduğunu düşünür. Calico bir kedinin türünü değil, bir renk desenini ifade eder. Calico kedisi ne demek? Hangi türler bu renklere sahip olur? Bütün Calico renkli kedilerin dişi olduğu doğru mu?

Calico Kedisi Nedir?

Calico kedileri, muhteşem tüyleri nedeniyle kedi severler için popüler bir seçim. Ancak, bir Siyam veya İran kedisinin aksine, calico bir kedi cinsi değil. Bir kedinin calico olarak bilinmesi için, tüylerinin üç renk içermesi gerekir. Bu renkler; siyah, beyaz ve turuncu. Bu üç renk, genellikle en yüksek konsantrasyonda beyaz olmak üzere, tüy üzerinde yamalar halinde görünür. Calico kedileri, bir zamanlar Hindistan’dan Avrupa’ya ithal edilen patiska kumaşı andıran kürk rengiyle adlandırılır. Tabi artık dilimizde patiska yerine calico daha yaygın olarak kullanılıyor. Ancak, başka bir yerde patiska olarak okursan yabancı hissetme. Bahsedilen kedi rengi ‘calico’.

Calico kedileri genellikle siyah üzeri sarılı tüy rengi olan kedilerle karıştırılır. Siyah üzeri sarı renkli kedilerin tüy renklerinde çok az beyaz veya hiç beyaz olmaz. Calicoların ise büyük miktarda beyaz içeren belirgin yamalara sahip olması bakımından diğerlerinden farklı olur. Calicolar ayrıca geleneksel parlak beyaz, turuncu ve siyah yerine açık kahverengi, krem, çikolata ve gri yamalarla seyreltik kaplamalara sahip olur.

Hangi Kedi Türlerinin Calico Olması Mümkün?

Calico bir cins değil, bir renk modeli olduğunu tespit ettik. Sırada başka bir soru işareti var.  Her kedi türü calico olabilir mi? Birçok cins calico kedileri üretir. Ancak hepsi değil. Dilersen bu türleri merakını gidermek için sıralayalım:

 • Persian
 • Maine coon
 • Norwegian Forest Cat
 • Turkish Angora
 • Manx
 • Exotic
 • Selkirk Rex
 • American bobtail
 • American wirehair
 • American curl
 • American longhair
 • American shorthair
 • Japanese bobtail
 • Cornish Rex
 • Devon Rex
 • Sphynx

calico renkli kedilerin

Calico Kedilerinin Çoğu Nasıl Dişi Oluyor?

Tüylerindeki renk varyasyonlarını belirleyen benzersiz kromozomal yapı nedeniyle neredeyse tüm calico kedilerin dişi olduğu bir gerçek.

Cinsiyet kromozomları (X ve Y) bir kedinin erkek mi dişi mi olacağını belirler. Her kedi, olası XX (dişi) ve XY (erkek) kombinasyonları ile bir çift cinsiyet kromozomuna sahip olur. X kromozomu aynı zamanda bir patiska postundaki siyah ve turuncu renkleri kodlayan geni de taşır.

Dişi alaca kedilerin iki X kromozomu var. Bu nedenle renk kodlu iki kromozomu var. Yalnızca kedi bir turuncu kodlu X ve bir siyah kodlu X alırsa, hem siyah hem de turuncu rengi ifade eden calico olur.

Örneğin, bir kedi annesinden siyah kürkü kodlayan bir X kromozomu ve turuncu kürkü kodlayan babasından bir X kromozomu alır. Kürkü belirli bir renk yapmak için yalnızca bir X kromozomu gerekirken, dişiler iki X kromozomu ile özel olur. Geliştirme sırasında, bir X kromozomu diğerini geçersiz kılar ve bir alanda siyah veya turuncunun baskın renk olmasına izin verir. Bu özel renk gelişimi, her bir hücrede meydana gelir ve bir X kromozomunu kapatırken diğerinin aktif olmasına izin verir. Değişen baskın X kromozomları ile bir kedinin renkleri de değişir. Bu da alaca kedilere turuncu ve siyah renkleri verir.

Ancak, beyaz lekeler nereden geliyor? İşleri daha da karmaşık hale getirmek için, alaca kedilerin ayrıca beyaz kürkü kodlayan X ve Y kromozomlarıyla ilgisi olmayan bir geni miras alması gerekir.

Erkek kedilerin siyah veya turuncu kodlu bir X kromozomu ve renk genleri olmayan bir Y kromozomu olduğundan, teknik olarak patiska olamaz. Yalnızca siyah veya turuncuyu ifade edip ikisini birden ifade etmez.

Erkek Calico Kedileri Nasıl Oluşur?

Sadece kadınlara özel calico kuralının birkaç istisnası var. Klinefelter Sendromu adı verilen genetik bir anomali ve kimerizm. Klinefelter Sendromu, bir erkek, babasından veya annesinden fazladan bir X kromozomu aldığı zaman genetik yapısını XXY yaptığında ortaya çıkar. Kimerizm, bir çift embriyo gelişimin çok erken dönemlerinde birleşerek iki farklı DNA seti oluşturduğunda ortaya çıkar.

Bu mutasyonların her ikisi de nadir görülür. Bu kediler neredeyse her zaman kısır olur. Bu nedenle daha fazla calico renkte kedi üremez.

Ne yazık ki, erkek calico kedileri genetik bir anomali nedeniyle doğduğu için genellikle dişi dostlarına göre çok daha az sağlıklı olur. Erkek calicoların uzun ve sağlıklı yaşamaları da mümkün. Ancak bu özel kedi yavruları için özel bakım gerekir.

 

Paylaşan heymypet